29.10.2018

Henkilöstö

Laitoksen johto

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Halttunen Leena Laitoksen johtaja, Yliopistonopettaja RUU C240.1 +358504413677 leena.halttunen@jyu.fi
Liinamaa Tarja Lehtori, koulutuksesta vastaava varajohtaja RUU D338,6 +358408054026 tarja.liinamaa@jyu.fi
Poikkeus Anna-Maija Dekaani RUU A238 +358408053363 anna-maija.a.poikkeus@jyu.fi
Rönkä Anna Professori, tutkimuksesta vastaava varajohtaja RUU C323 +358408054891 anna.k.ronka@jyu.fi Kasvatustiede
Tiedekunnan lähipalvelut

Professorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Alasuutari Maarit Professori RUU C322 +358408053513 maarit.alasuutari@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Aro Mikko Professori / Professor RUU A236 +358408053632 mikko.t.aro@jyu.fi Erityispedagogiikka
Eteläpelto Anneli Professori RUU D437 +358405755490 anneli.etelapelto@jyu.fi Aikuiskasvatustiede
Hämäläinen Raija Professori / Professor RUU A334 +358407442611 raija.h.hamalainen@jyu.fi Kasvatustiede
Jäppinen Aini-Kristiina Professori RUU D436 +358408054253 aini-kristiina.jappinen@jyu.fi Koulutusjohtaminen
Laakso Marja-Leena Vararehtori, professori Rehtoraatti, C-rak +358408054024 marja-leena.laakso@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Marttunen Miika Professori RUU B340 +358408053644 miika.marttunen@jyu.fi Kasvatustiede
Puolimatka Tapio Professori RUU D435 +358408053648 tapio.puolimatka@jyu.fi Kasvatustiede
Rönkä Anna Professori, tutkimuksesta vastaava varajohtaja RUU C323 +358408054891 anna.k.ronka@jyu.fi Kasvatustiede
Savolainen Hannu Professori RUU A235 +358408054894 hannu.k.savolainen@jyu.fi Erityispedagogiikka

Apulaisprofessorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Rutanen Niina Apulaisprofessori RUU C325.2 +358408054654 niina.a.rutanen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede

Yliopistotutkijat ja tutkijatohtorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Collin Kaija Yliopistotutkija RUU B324.2 +358400248058 kaija.m.collin@jyu.fi Kasvatustiede
Ikävalko Heini Tutkijatohtori 0408053623 heini.a.ikavalko@jyu.fi KM
Kuukka Anu Tutkijatohtori RUU C335.1 +358408054768 anu.kuukka@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Närhi Vesa Yliopistotutkija RUU A233.3 +358505980928 vesa.m.narhi@jyu.fi Erityispedagogiikka
Salminen Jenni Tutkijatohtori RUU A224.2 +358408054032 jenni.e.salminen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Sevon Eija Yliopistotutkija RUU C321 +358408053650 eija.sevon@jyu.fi Kasvatustiede
Vähäsantanen Katja Yliopistotutkija RUU D422.3 +358408053651 katja.vahasantanen@jyu.fi Kasvatustiede

Yliopistonlehtorit ja lehtorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Böök Marja Leena Yliopistonlehtori RUU C340.1 +358408054521 marja.leena.book@jyu.fi Kasvatustiede
Koivula Merja Yliopistonlehtori RUU C340.2 +358408054657 merja.koivula@edu.jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Liinamaa Tarja Lehtori, koulutuksesta vastaava varajohtaja RUU D338,6 +358408054026 tarja.liinamaa@jyu.fi
Malinen Anita Lehtori RUU D338.5 +358408053643 anita.malinen@jyu.fi Kasvatustiede
Mustola Marleena Yliopistonlehtori/ Senior Lecturer RUU C340.3 +358 40 805 4488 marleena.mustola@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Oksanen Elina Lehtori (tv.) RUU C231 +358408053622 elina.m.oksanen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Paloniemi Susanna Yliopistonlehtori RUU D422.2 +358408053646 susanna.s.paloniemi@jyu.fi Kasvatustiede
Perko Raija Lehtori RUU C339 +358408054028 raija.perko@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Pirttimaa Raija Yliopistonlehtori RUU B337 +358408053633 raija.pirttimaa@jyu.fi Erityispedagogiikka
Raittila Raija Yliopistonlehtori RUU C334.2 +358408054030 raija.raittila@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Rantala Anja Lehtori RUU C324.1 +358408053631 anja.rantala@jyu.fi Erityispedagogiikka
Terävä (ent. Mykkänen) Johanna Yliopistonlehtori RUU C340.4 +358408054802 johanna.terava@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Turja Leena Yliopistonlehtori RUU C324.2 +358408054035 leena.m.turja@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Vehkakoski Tanja Yliopistonlehtori RUU A234 +358408053627 tanja.vehkakoski@jyu.fi Erityispedagogiikka
Viholainen Helena Yliopistonlehtori RUU A221 +358408053629 helena.j.k.viholainen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Viitala Riitta Lehtori RUU C324.4 +358408053630 riitta.viitala@jyu.fi Erityispedagogiikka
Virtanen Tuomo Yliopistonlehtori RUU A233.2 +358406628360 tuomo.e.virtanen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Vuorisalo Mari Yliopistonlehtori RUU C334 +358406482386 mari.k.vuorisalo@jyu.fi

Yliopistonopettajat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Eskelinen Mervi Yliopistonopettaja RUU C335 040 8433150 mervi.k.eskelinen@jyu.fi
Forsman Panu Yliopistonopettaja RUU D423.8 +358408053298 panu.forsman@jyu.fi KV-maisteriohjelma (Master's Degree Programme)
Halttunen Leena Laitoksen johtaja, Yliopistonopettaja RUU C240.1 +358504413677 leena.halttunen@jyu.fi
Heiskanen Noora Yliopistonopettaja RUU C335.2 +358408053248 noora.j.heiskanen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Iisakka Riikka Yliopistonopettaja RUU C231 040 6627002 riikka.j.iisakka@jyu.fi
Kainulainen Johanna Yliopistonopettaja RUU D222.11 +358405233913 johanna.kainulainen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Kautto-Knape Erja Yliopistonopettaja RUU D222.4 +358408053625 erja.kautto-knape@jyu.fi Erityispedagogiikka
Koskinen Maarit Yliopistonopettaja RUU C325.4 +358408054246 maarit.g.koskinen@jyu.fi Kasvatustiede
Lahti Juha Yliopistonopettaja RUU B325.1 +358401838516 juha.o.lahti@jyu.fi
Lehtinen Elina Yliopistonopettaja RUU C335.4 +358408054025 elina.s.lehtinen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Leskinen Markku Yliopistonopettaja RUU A233.1 +358408053621 markku.leskinen@jyu.fi Erityispedagogiikka
Lipponen Sari Yliopistonopettaja (tv.) RUU C325.5 +358408054041 sari.s.lipponen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Nystedt-Rintakumpu Ursula Yliopistonopettaja RUU C325 +358408053358 ursula.a.m.nystedt-rintakumpu@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Pakkanen Marjatta Yliopistonopettaja RUU B341.1 +358408053645 marjatta.pakkanen@jyu.fi Kasvatustiede
Parviainen Piia Yliopistonopettaja RUU B224.2 +358408054437 piia.parviainen@yu.fi
Pekkarinen Hanna-Kaisa Yliopistonopettaja RUU D433.11 +358401932600 hanna-kaisa.hk.pekkarinen@jyu.fi Koulutusjohtaminen
Peltoperä Kaisu Yliopistonopettaja RUU C335.1 +358408054158 kaisu.peltopera@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Pitkänen Sanna-Leena Yliopistonopettaja RUU C325.6 0401904863 sanna-leena.sl.pitkanen@jyu.fi
Rautamies Erja Yliopistonopettaja RUU C334.4 +358408054031 erja.rautamies@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Risku Mika Yliopistonopettaja RUU D434 +358400247420 mika.risku@jyu.fi Koulutusjohtaminen
Rissanen Mari-Jatta Yliopistonopettaja X228 +358408054656 mari-jatta.rissanen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Ruutiainen Ville Yliopistonopettaja RUU C335.3 +358408053539 ville.i.ruutiainen@jyu.fi Varhaiskasvatus
Soini Anne Yliopistonopettaja RUU C325.6 +358408054801 anne.soini@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Sume Helena Yliopistonopettaja RUU C324.3 +358408053628 helena.sume@jyu.fi Erityispedagogiikka
Talja Elina Yliopistonopettaja RUU B320.1 +358408054872 elina.m.talja@jyu.fi Erityispedagogiikka

Koulutuspäälliköt

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Sopanen Anu Koulutuspäällikkö RUU D423,9 +358503610984 anu.m.sopanen@jyu.fi Koulutusjohtaminen

Projektitutkijat ja suunnittelijat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Alakärppä Outi Projektitutkija RUU D323 +358408054827 outi.j.alakarppa@jyu.fi Kasvatustiede
Havela-Jokinen Jenni Koulutussuunnittelija RUU D423.10 +358400247410 jenni.havela-jokinen@jyu.fi Koulutusjohtaminen
Hökkä Päivi Projektitutkija RUU D422.4 +358408053640 paivi.hokka@jyu.fi Kasvatustiede
Keronen Sara projektitutkija RUU B320.4 +358403585319 sara.e.keronen@jyu.fi
Koivisto Sanna koulutussuunnittelija RUU D432.4 +358406824185 sanna.k.koivisto@jyu.fi
Lemmetty Soila Projektitutkija RUU D423.10 +358408054737 soila.j.lemmetty@jyu.fi Aikuiskasvatustiede
Lämsä Joni Projektitutkija RUU A323 +358408054271 joni.lamsa@jyu.fi Kasvatustiede
Moilanen Sanna projektitutkija RUU D333.4 050 4946979 sanna.k.moilanen@jyu.fi Varhaiskasvatus
Raito Katja Projektitutkija RUU B325.2 katja.m.raitio@student.jyu.fi
Salminen Timo Projektitutkija RUU B341.2 +358408053649 timo.salminen@jyu.fi Kasvatustiede
Siippainen Anna Projektitutkija RUU 3C +358408054033 anna.siippainen@jyu.fi Varhaiskasvatustiede
Utriainen Jukka Projektitutkija RUU B341.4 +358408054283 jukka.t.utriainen@jyu.fi Kasvatustiede

Tohtorikoulutettavat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Green Crystal Tohtorikoulutettava RUU B341.1 crystal.green@jyu.fi Kasvatustiede
Hämäläinen Elina Tohtorikoulutettava RUU B341 +358408053352 elina.k.hamalainen@jyu.fi Kasvatustiede
Pappa Sotiria Tutkijatohtori RUU D423.1 +358408053832 sotiria.s.pappa@jyu.fi Kasvatustiede
Peura Pilvi Tohtorikoulutettava RUU B320.2 +358408054899 pilvi.peura@jyu.fi Erityispedagogiikka

Tutkimusavustajat ja harjoittelijat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Kauppinen Anni tutkimusavustaja RUU 3B anni.h.kauppinen@jyu.fi

Emerita/emeritus

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Kuvaus
Alanen Leena Professori, emerita leena.m.alanen@jyu.fi
Hännikäinen Maritta Professori, Emerita +358 45 6519616 maritta.hannikainen@jyu.fi
Kuorelahti Matti Lehtori, emeritus matti.kuorelahti@jyu.fi
Laurinen Leena Professori, emerita leena.laurinen@jyu.fi
Poikonen Pirjo-Liisa Yliopistotutkija, emerita pirjo-liisa.p-l.poikonen@jyu.fi