Henkilöstö

Laitoksen johto

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Alasuutari Maarit Professori, Tutkimusjohtaja RUU C322 +358408053513 maarit.alasuutari@jyu.fi
Halttunen Leena Laitoksen johtaja, yliopistonopettaja RUU C240.1 +358504413677 leena.halttunen@jyu.fi
Laakso Marja-Leena Professori, Dekaani RUU C240.2 +358408054024 marja-leena.laakso@jyu.fi
Poikkeus Anna-Maija Varadekaani RUU A238 +358408053363 anna-maija.a.poikkeus@jyu.fi
Sevon Eija Tutkijatohtori, Pedagoginen johtaja RUU C321 +358408053650 eija.sevon@jyu.fi
Tiedekunnan lähipalvelut

Professorit

Apulaisprofessorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Rutanen Niina Apulaisprofessori RUU C325.2 +358408054654 niina.a.rutanen@jyu.fi

Yliopistotutkijat ja tutkijatohtorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Collin Kaija Yliopistotutkija RUU B324.2 +358400248058 kaija.m.collin@jyu.fi
Eklund Kenneth Tutkijatohtori Kärki6 Ab353.1 +358408053483 kenneth.m.eklund@jyu.fi
Heikkilä Riikka Tutkijatohtori +358408053884 riikka.heikkila@jyu.fi
Hökkä Päivi Yliopistotutkija RUU D422.4 +358408053640 paivi.hokka@jyu.fi
Koivula Merja Tutkijatohtori RUU C340.2 +358408054657 merja.koivula@edu.jyu.fi
Kuukka Anu Tutkijatohtori RUU C335.1 +358408054768 anu.kuukka@jyu.fi
Närhi Vesa Yliopistotutkija RUU A233.3 +358505980928 vesa.m.narhi@jyu.fi
Paloniemi Susanna Yliopistotutkija RUU D422.2 +358408053646 susanna.s.paloniemi@jyu.fi
Salminen Jenni Tutkijatohtori (tv.) RUU A224.2 +358408054032 jenni.e.salminen@jyu.fi
Salminen Jonna Tutkijatohtori RUU A320 +358408053027 jonna.b.salminen@jyu.fi
Sevon Eija Tutkijatohtori, Pedagoginen johtaja RUU C321 +358408053650 eija.sevon@jyu.fi
Vähäsantanen Katja Yliopistotutkija RUU D422.3 +358408053651 katja.vahasantanen@jyu.fi

Yliopistonlehtorit ja lehtorit

Yliopistonopettajat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Forsman Panu Yliopistonopettaja RUU D423.8 +358408053298 panu.forsman@jyu.fi
Halttunen Leena Laitoksen johtaja, yliopistonopettaja RUU C240.1 +358504413677 leena.halttunen@jyu.fi
Kainulainen Johanna Yliopistonopettaja RUU D222.11 +358405233913 johanna.kainulainen@jyu.fi
Kautto-Knape Erja Yliopistonopettaja RUU D222.4 +358408053625 erja.kautto-knape@jyu.fi
Koskinen Maarit Yliopistonopettaja RUU C325.4 +358408054246 maarit.g.koskinen@jyu.fi
Lehtinen Elina Yliopistonopettaja RUU C335.4 +358408054025 elina.s.lehtinen@jyu.fi
Leskinen Markku Yliopistonopettaja RUU A233.1 +358408053621 markku.leskinen@jyu.fi
Lipponen Sari Yliopistonopettaja RUU C325.5 +358408054041 sari.s.lipponen@jyu.fi
Mustola Marleena PhD, University teacher RUU C340.3 +358408054488 marleena.mustola@jyu.fi
Okkolin Mari-Anne Yliopistonopettaja RUU B320.4 +358503058815 mari-anne.okkolin@jyu.fi
Pakkanen Marjatta Yliopistonopettaja RUU B341.1 +358408053645 marjatta.pakkanen@jyu.fi
Parviainen Piia Yliopistonopettaja RUU B224.2 +358408054437 piia.parviainen@yu.fi
Peltoperä Kaisu Yliopistonopettaja RUU C335.1 +358405084158 kaisu.peltopera@jyu.fi
Rautamies Erja Yliopistonopettaja RUU C334.4 +358408054031 erja.rautamies@jyu.fi
Risku Mika Yliopistonopettaja RUU D434 +358400247420 mika.risku@jyu.fi
Rissanen Mari-Jatta Yliopistonopettaja X228 +358408054656 mari-jatta.rissanen@jyu.fi
Ruutiainen Ville Yliopistonopettaja RUU C335.3 +358408053539 ville.i.ruutiainen@jyu.fi
Rytivaara Anna Yliopistonopettaja RUU B324.2 anna.m.rytivaara@jyu.fi
Soini Anne Yliopistonopettaja RUU C325.6 +358408054801 anne.soini@jyu.fi
Sume Helena Yliopistonopettaja RUU C324.3 +358408053628 helena.sume@jyu.fi

Koulutuspäälliköt

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Sopanen Anu Koulutuspäällikkö RUU D423,9 +358503610984 anu.m.sopanen@jyu.fi

Projektitutkijat ja suunnittelijat

Tohtorikoulutettavat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Green Crystal Tohtorikoulutettava RUU B341.1 crystal.green@jyu.fi
Heiskanen Noora Tohtorikoulutettava RUU C335.2 +358408053248 noora.j.heiskanen@jyu.fi
Moilanen Sanna Tohtorikoulutettava RUU C335 +358408053399 sanna.k.moilanen@jyu.fi
Noroozi Hoda Tohtorikoulutettava RUU D423.2 +358408054485 hoda.noroozi@jyu.fi
Pappa Sotiria Tohtorikoulutettava RUU D423.6 +358408053832 sotiria.s.pappa@jyu.fi
Peura Pilvi Tohtorikoulutettava RUU B320.2 +358408054899 pilvi.peura@jyu.fi
Pirttimaa Vesa Tohtorikoulutettava vesa.p.pirttimaa@student.jyu.fi

Tutkimusavustajat ja harjoittelijat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Kalliokoski Joonas Harjoittelija joonas.i.kalliokoski@student.jyu.fi
Puttonen Jenni Tutkimusavustaja RUU B224.1 +358408055147 jenni.m.puttonen@student.jyu.fi
Ranta Minna Harjoittelija RUU 3B minna.s.ranta@jyu.fi

Emerita/emeritus

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Alanen Leena Professori, emerita leena.m.alanen@jyu.fi
Hännikäinen Maritta Professori, Emerita +358 45 6519616 maritta.hannikainen@jyu.fi
Kakkuri Irma Emerita, Lehtori irma.kakkuri@jyu.fi
Kuorelahti Matti Emeritus, Lehtori matti.kuorelahti@jyu.fi
Laurinen Leena Professori, emerita leena.laurinen@jyu.fi
Poikonen Pirjo-Liisa Yliopistotutkija, emerita pirjo-liisa.p-l.poikonen@jyu.fi

Apurahatutkijat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti Oppiaine
Paananen Mika Apurahatutkija RUU A233.4 +358503685208 mika.j.paananen@jyu.fi
Yada Takumi Apurahatutkija RUU D423.7 takumi.t.yada@jyu.fi