Henkilöstö

Henkilöstö - Staff - Department of Teacher Education Henkilöluettelo voidaan järjestää myös tehtävänimikkeiden mukaisesti klikkaamalla sarakkeen otsikkoa. / The personnel list can be arranged also by tasks by clicking the headline of the column.

Laitoksen johto

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Eskelä-Haapanen Sirpa Varajohtaja, Yliopistonlehtori / Vice Director, University Lecturer RUU A239.2 +358408054956 sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
Kostiainen Emma Pedagoginen johtaja, Lehtori / Pedagogical Leader, Lecturer RUU D238.4 +358408053343 emma.kostiainen@jyu.fi
Rautiainen Matti Laitoksen johtaja, lehtori / Head of Department, Lecturer RUU D238.2 +358408053368 matti.a.rautiainen@jyu.fi
Silander Tiina Tutkimuskoordinaattori (tv.) / Research coordinator tiina.silander@jyu.fi
Tarnanen Mirja Tutkimusjohtaja, professori /Research Director, Professor RUU D222.15 +358408053011 mirja.tarnanen@jyu.fi
Tiedekunnan Lähipalvelut

Professorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Alanen Riikka Professori / Professor RUU D336 +358408053021 riikka.a.alanen@jyu.fi
Lerkkanen Marja-Kristiina Professori / Professor RUU A237 +358408053347 marja-kristiina.lerkkanen@jyu.fi
Poikkeus Anna-Maija Varadekaani, Professori / Vice Dean, Professor RUU A238 +358408053363 anna-maija.poikkeus@jyu.fi
Rasku-Puttonen Helena Vararehtori, Professori / Vice-Rector, Professor RUU A220 +358503732119 helena.rasku-puttonen@jyu.fi
Saloviita Timo Professori / Professor RUU B338 +358408053373 timo.saloviita@jyu.fi
Tarnanen Mirja Tutkimusjohtaja, professori /Research Director, Professor RUU D222.15 +358408053011 mirja.tarnanen@jyu.fi
Viiri Jouni Professori / Professor RUU A434 +358505353611 jouni.viiri@jyu.fi

Yliopistotutkijat ja tutkijatohtorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Fenyvesi Kristof Tutkijatohtori +358408053324 kristof.fenyvesi@jyu.fi
Lehesvuori Sami Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher RUU A426 +358408054952 sami.lehesvuori@jyu.fi
Metsäpelto Riitta-Leena Yliopistotutkija / Senior Researcher RUU A222 +358408053349 riitta-leena.metsapelto@jyu.fi
Nieminen Pasi Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher RUU D222.9 +358408053355 pasi.k.nieminen@jyu.fi
Nikkola Tiina Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher RUU D329.1 +358408053356 tiina.nikkola@jyu.fi
Pakarinen Eija Tutkijatohtori / Post-doctoral researcher RUU A224.1 +358408053520 eija.k.pakarinen@jyu.fi
Rantanen Johanna Yliopistotutkija / Senior Researcher RUU B326.2 +358408054989 k.johanna.rantanen@jyu.fi
Torppa Minna Akatemiatutkija / Finnish Academy Research Fellow RUU A226.1 +358408053538 minna.p.torppa@jyu.fi
Vesisenaho Mikko Yliopistotutkija / Senior Researcher RUU B336.6 +358400247686 mikko.vesisenaho@jyu.fi

Yliopistonlehtorit ja lehtorit

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Aalto Eija Lehtori / Lecturer RUU D222.16 +358408053320 eija.aalto@jyu.fi
Eskelä-Haapanen Sirpa Varajohtaja, Yliopistonlehtori / Vice Director, University Lecturer RUU A239.2 +358408054956 sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
Hankala Mari Lehtori / Lecturer RUU D222.14 +358405028174 mari.hankala@jyu.fi
Hähkiöniemi Markus Yliopistonlehtori / University Lecturer RUU A426.2 +358408053327 markus.hahkioniemi@jyu.fi
Itkonen Matti Yliopistonlehtori / Senior Lecturer RUU D430 +358408053329 matti.itkonen@jyu.fi
Kaartinen Sinikka Lehtori / Lecturer RUU A223.2 +358408054904 sinikka.kaartinen@jyu.fi
Kajander Kati Lehtori / Lecturer RUU D338.2 +358408011912 kati.kajander@jyu.fi
Kauppinen Merja Lehtori / Lecturer RUU D222.13 +358408053334 merja.a.kauppinen@jyu.fi
Kepler-Uotinen Kaili Lehtori / Lecturer RUU A239.1 +358503751419 kaili.kepler-uotinen@jyu.fi
Kiviniemi Ulla Lehtori / Lecturer X214 +358408053338 ulla.kiviniemi@jyu.fi
Kokkonen Juha Lehtori / Lecturer RUU D427.1 +358408053341 juha.kokkonen@jyu.fi
Kostiainen Emma Pedagoginen johtaja, Lehtori / Pedagogical Leader, Lecturer RUU D238.4 +358408053343 emma.kostiainen@jyu.fi
Lauritsalo Kirsti Lehtori RUU D222.8 +358408053959 kirsti.lauritsalo@jyu.fi
Lindell Anssi Yliopistonlehtori X 143B +358408053348 anssi.lindell@jyu.fi
Lokka Antti Lehtori X 213 +358503863039 antti.lokka@jyu.fi
Moate Josephine Yliopistonlehtori/Senior Lecturer RUU D222.2 +358408053350 josephine.moate@jyu.fi
Naukkarinen Aimo Lehtori RUU D328.2 +358408053353 aimo.naukkarinen@jyu.fi
Nyman Tarja Lehtori RUU D338.3 +358408012869 tarja.a.nyman@jyu.fi
Penttinen Leena Yliopistonlehtori (tv.) RUU B326.1 +358400247434 leena.penttinen@jyu.fi
Puukari Sauli Lehtori RUU B325.2 +358408053364 sauli.puukari@jyu.fi
Ratinen Ilkka Lehtori RUU C225.2 +358503449582 ilkka.ratinen@jyu.fi
Rautiainen Katri-Helena Lehtori JAMK 224, Pitkäkatu 18-20 +358408053367 katri-helena.rautiainen@jyu.fi
Rautiainen Matti Laitoksen johtaja, lehtori / Head of Department, Lecturer RUU D238.2 +358408053368 matti.a.rautiainen@jyu.fi
Tauriainen Hannu Lehtori JAMK 204, Pitkäkatu 20-22 +358408053375 hannu.tauriainen@jyu.fi
Valleala Ulla Maija Yliopistonlehtori RUU A225.1 +358408012937 ulla.valleala@jyu.fi
Virkkala Jaana Lehtori JAMK 205, Pitkäkatu 18-22 +358408053377 jaana.virkkala@jyu.fi

Yliopistonopettajat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Aarto-Pesonen Leena Yliopistonopettaja RUU D222.6 +358408053941 leena.aarto-pesonen@jyu.fi
Anttonen Sirkku Yliopistonopettaja +358408055145 sirkku.m.anttonen@jyu.fi
Betancourt Sonja Yliopistonopettaja RUU C225.2 +358408055077 sonja.m.betancourt@jyu.fi
Fornaciari Aleksi Yliopistonopettaja RUU C225.1 aleksi.fornaciari@jyu.fi
Heikkinen Olli Yliopistonopettaja RUU D423.2 +358408055146 olli.ta.heikkinen@jyu.fi
Hurskainen Heikki Yliopistonopettaja RUU D427 +358408055127 heikki.hurskainen@jyu.fi
Ikonen Pasi Yliopistonopettaja RUU D238.5 +358400954376 pasi.h.ikonen@jyu.fi
Innanen Hely Yliopistonopettaja RUU B326.1 +358408053491 hely.innanen@jyu.fi
Juntunen Merja Yliopistonopettaja RUU D222.12 +358408054252 merja.juntunen@jyu.fi
Jäntti Katri Yliopistonopettaja +358408055144 katri.m.jantti@jyu.fi
Kainulainen Johanna Yliopistonopettaja RUU D222.11 +358405233913 johanna.kainulainen@jyu.fi
Kähkönen Anna-Leena Yliopistonopettaja RUU C225.6 +358408053326 anna-leena.m.kahkonen@jyu.fi
Lahti Juha Yliopistonopettaja RUU B325.1 +358401838516 juha.o.lahti@jyu.fi
Laine Jyrki Yliopistonopettaja RUU 3B +358408055106 jyrki.t.laine@jyu.fi
Laine Timo Yliopistonopettaja RUU B336.1 +358408053345 timo.j.laine@jyu.fi
Lehtinen Auli Yliopistonopettaja RUU D222.10 +358408054991 auli.m.lehtinen@jyu.fi
Mäensivu Marja Yliopistonopettaja RUU D222.1 +358408055142 marja.f.maensivu@jyu.fi
Mäkinen Tommi Yliopistonopettaja RUU D222.5 +358408418447 tommi.u.makinen@jyu.fi
Niiranen Sonja Yliopistonopettaja E208 +358408053378 sonja.k.niiranen@jyu.fi
Parkkinen Juha Yliopistonopettaja RUU B336.2 +358408053359 juha.parkkinen@jyu.fi
Peltonen Marika Yliopistonopettaja RUU D238.6 +358504432380 marika.p.peltonen@jyu.fi
Rautio Riitta Yliopistonopettaja x 214 +358408053369 riitta.k.rautio@jyu.fi
Rissanen Timo Yliopistonopettaja E 210 +358408053370 timo.t.rissanen@jyu.fi
Rönnberg Paula Yliopistonopettaja RUU D329.2 +358408053371 paula.ronnberg@jyu.fi
Stolp Eveliina Yliopistonopettaja JAMK 205 +358408055030 eveliina.stolp@jyu.fi
Szabó Tamás Péter Yliopistonopettaja / University teacher RUU D338 +358408054644 tamas.p.szabo@jyu.fi
Tallavaara Riitta Yliopistonopettaja RUU D238.1 0408055002 riitta.k.tallavaara@jyu.fi

Projektitutkijat ja suunnittelijat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Fagerlund Janne Projektitutkija RUU D222.3 +358408054711 janne.fagerlund@jyu.fi
Hanhimäki Eija Projektisuunnittelija RUU B224 +358408054940 eija.h.hanhimaki@jyu.fi
Penttinen Viola Projektitutkija RUUA223.3 0408053158 viola.h.a.penttinen@jyu.fi
Selkamo Sanna Projektitutkija RUU B320.3 +358408055126 sanna.p.selkamo@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Juutilainen Maaret Tohtorikoulutettava RUU D222.7 +358408054289 maaret.h.juutilainen@jyu.fi
Lehtinen Antti Tohtorikoulutettava / Doctoral Student RUU C225.4 +358408054826 antti.t.lehtinen@jyu.fi
Muhonen Heli Tohtorikoulutettava RUU A223.4 +358408053382 heli.j.muhonen@jyu.fi
Psyridou Maria Tohtorikoulutettava RUU D423.3 +358408053016 maria.m.psyridou@jyu.fi
Pöysä Sanni Tohtorikoulutettava RUU A223.1 +358408054775 sanni.poysa@jyu.fi
Ukskoski Tuija Tohtorikoulutettava RUU D238.3 +358408053376 tuija.ukskoski@jyu.fi

Emerita/emeritus

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Korpinen Eira Professori, Emerita - eira.korpinen@jyu.fi
Lairio Marjatta Professori, Emerita marjatta.lairio@jyu.fi
Moilanen Pentti Professori, Emeritus pentti.moilanen@jyu.fi
Penttinen Seppo Lehtori, Emeritus seppo.a.j.penttinen@jyu.fi
Rasinen Aki Yliopistonlehtori, Emeritus aki.rasinen@jyu.fi