Henkilöstö - Staff - Department of Psychology

Henkilöluettelo voidaan järjestää myös tehtävänimikkeiden mukaisesti klikkaamalla sarakkeen otsikkoa. / The personnel list can be arranged also by tasks by clicking the headline of the column.

Professorit / Professors

Name Title Phone number Email Subject
Ahonen Timo Professori / Professor +358505538437 timo.p.s.ahonen@jyu.fi
Aunola Kaisa Professori / Professor +358408053481 kaisa.aunola@jyu.fi
Holma Juha Professori / Professor +358408053488 juha.holma@psyka.jyu.fi
Jokinen Kimmo Professori / Professor +358408053125 kimmo.j.jokinen@jyu.fi
Lappalainen Raimo Professori / Professor +358504432349 raimo.lappalainen@psyka.jyu.fi
Leppänen Paavo Professori / Professor, Vice Head of the Department +358503384747 paavo.ht.leppanen@jyu.fi
Lyytinen Heikki Professori / Professor +358505524892 heikki.j.lyytinen@jyu.fi
Nurmi Jari-Erik Professori / Professor / Head of Department (In memoriam) +358504285308 jari-erik.nurmi@jyu.fi
Salmela-Aro Katariina Professori / Professor +358408054675 katariina.salmela-aro@psyka.jyu.fi
Seikkula Jaakko Professori / Professor +358504432361 jaakko.seikkula@psyka.jyu.fi
Wahlström Jarl Professori / Professor +358504273073 jarl.wahlstrom@jyu.fi

Psykologian laitos / Department of Psychology

Name Title Phone number Email Subject
Feldt Taru Yliopistotutkija / Senior Researcher +358408053485 taru.feldt@psyka.jyu.fi
Nokia Miriam Akatemiatutkija / Academy Research Fellow +358408053517 miriam.nokia@jyu.fi
Ahonen Timo Professori / Professor +358505538437 timo.p.s.ahonen@jyu.fi
Aro Tuija Yliopistonlehtori / University Lecturer +358408053732 tuija.i.aro@jyu.fi
Astikainen Piia Yliopistotutkija / University Researcher +358408053480 piia.astikainen@psyka.jyu.fi
Aunola Kaisa Professori / Professor +358408053481 kaisa.aunola@jyu.fi
Azaiez Zammit Chatti Najla Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358466532326 najla.n.azaiez-zammit-chatti@jyu.fi
Eklund Kenneth Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408053483 kenneth.m.eklund@jyu.fi
Elomaa Viki-Veikko Laboratorioinsinööri / Laboratory Engineer +358408054514 viki.v.elomaa@jyu.fi
Gallego Ana Tohtorikoulutettava / Doctoral Student ana.b.gallego-alonso@student.jyu.fi
Gureviciene Irina Tohtorikoulutettava / Doctoral Student irina.o.gureviciene@jyu.fi
Hartikainen Katja Yliopistonopettaja / University Teacher +358408054677 katja.hartikainen@jyu.fi
Hernandez Barros Doris Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408053247 doris.m.hernandez-barros@jyu.fi
Hirvonen Riikka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054237 riikka.e.hirvonen@jyu.fi
Holma Juha Professori / Professor +358408053488 juha.holma@psyka.jyu.fi
Honkanen Tarja Projektisihteeri / Project Secretary +358408053506 tarja.a.honkanen@jyu.fi
Hotakainen Roosa Tutkimusavustaja / Research Assistant +358503033148 roosa.i.hotakainen@student.jyu.fi
Huhtala Mari Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054236 mari.huhtala@jyu.fi
Hyvönen Katriina Yliopistotutkija / Senior Researcher +358407650584 katriina.i.hyvonen@jyu.fi
Hämäläinen Jarmo Yliopistotutkija / University Researcher +358408053490 jarmo.a.hamalainen@jyu.fi
Irani Ouchbolagh Fatemeh Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358 408055132 fatemeh.irani-ouchbolagh@jyu.fi
Jaskio Anne Koulutussuunnittelija / Programme Planner +358408053492 anne.jaskio@psyka.jyu.fi
Jokinen Kimmo Professori / Professor +358408053125 kimmo.j.jokinen@jyu.fi
Kaartinen Jukka Yliopistotutkija / University Researcher +358400248148 jukka.kaartinen@jyu.fi
Kanniainen Laura Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054907 laura.k.kanniainen@jyu.fi
Karvonen Anu Doctoral Student +358408053843 anu.karvonen@jyu.fi
Keinonen Katariina Tohtorikoulutettava / Doctoral Student katariina.e.keinonen@jyu.fi
Kinnunen Petri Tekninen avustaja / Technical Assistant +358408053497 petri.j.kinnunen@jyu.fi
Kiuru Noona Yliopistotutkija / Senior Researcher +358408054740 noona.h.kiuru@jyu.fi
Kolozsvári Orsolya Tohtorikoulutettava / Doctoral Student orsolya.b.kolozsvari@jyu.fi
Korpipää Heidi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student heidi.m.korpipaa@student.jyu.fi
Kullberg Nina Tutkimusavustaja / Research Assistant +358408054724 nina.m.kullberg@student.jyu.fi
Kurkela Jari Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054538 jari.kurkela@jyu.fi
Kuusinen Kirsti-Liisa Yliopistonlehtori / Senior Lecturer +358408053501 kirsti-liisa.kuusinen@jyu.fi
Kykyri Virpi-Liisa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408053745 virpi-liisa.e.kykyri@jyu.fi
Laitila Aarno Yliopistonlehtori / University Lecturer +358408053464 aarno.a.laitila@jyu.fi
Laitinen Hanna Yliopistonopettaja/University Teacher +358408054352 hanna.r.laitinen@jyu.fi
Lapinkero Hanna-Maija Projektitutkija / Project Researcher +358408054829 hanna-maija.lapinkero@jyu.fi
Lappalainen Päivi Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054192 paivi.k.lappalainen@jyu.fi
Lappalainen Raimo Professori / Professor +358504432349 raimo.lappalainen@psyka.jyu.fi
Leppänen Paavo Professori / Professor, Vice Head of the Department +358503384747 paavo.ht.leppanen@jyu.fi
Li Xueqiao Tohtorikoulutettava / Doctoral Student xueqiao.x.li@jyu.fi
Loberg Otto Tohtorikoulutettava / Doctoral Student otto.h.loberg@student.jyu.fi
Lohvansuu Kaisa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358407650684 kaisa.lohvansuu@jyu.fi
Louleli Natalia Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358466537575 natalia.n.louleli@jyu.fi
Lyytinen Heikki Professori / Professor +358505524892 heikki.j.lyytinen@jyu.fi
Lämsä Tiina Projektitutkija / Project Researcher +358408053129 tiina.al.lamsa@jyu.fi
Mannerström Rasmus Tohtorikoulutettava / Doctoral Student rasherma@jyu.fi
Mauno Saija Yliopistotutkija / University Researcher +358408053510 saija.mauno@psyka.jyu.fi
Maunula Sini Projektisihteeri / Project Secretary +358408054542 sini.e.maunula@jyu.fi
Moazami-Goodarzi Ali Tohtorikoulutettava / Doctoral Student ali.moazami-goodarzi@jyu.fi
Monto Simo Yliopistotutkija / University Researcher +358408053498 simo.p.monto@jyu.fi
Muotka Joona Yliopistonopettaja / University Teacher +358504433315 joona.s.muotka@jyu.fi
Notko Marianne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408053124 marianne.notko@jyu.fi
Nurmi Jari-Erik Professori / Professor / Head of Department (In memoriam) +358504285308 jari-erik.nurmi@jyu.fi
Nyman-Salonen Petra Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408053486 petra.nyman-salonen@jyu.fi
Parada Filomena Yliopistotutkija / University Researcher +358 408055063 filomena.f.parada@jyu.fi
Parviainen Tiina Yliopistotutkija / University Researcher +358408053533 tiina.m.parviainen@jyu.fi
Penttinen Henna Yliopistonopettaja / University Teacher +358408053358 henna.o.penttinen@jyu.fi
Penttonen Markku Yliopistotutkija / University Researcher +358408054304 markku.penttonen@jyu.fi
Pirskanen Henna Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054934 henna.pirskanen@jyu.fi
Puhakka Suzanne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408053281 suzanne.puhakka@jyu.fi
Pulkkinen Lea Professori / Professor Emerita +358445524892 lea.pulkkinen@psyka.jyu.fi
Päivinen Helena Yliopistonopettaja / University teacher +358408053980 helena.paivinen@jyu.fi
Ranta Mette Tutkijatohtori / Post-doctoral Researcher +358415103335; +358400470594 mette.ranta@jyu.fi
Ruohonen Elisa Apurahatutkija / Grant Researcher +358408053503 elisa.m.ruohonen@jyu.fi
Ruotsalainen Ilona Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054871 ilona.p.ruotsalainen@jyu.fi
Ryba Tatiana Yliopistotutkija / University Researcher +358408054460 tatiana.ryba@jyu.fi
Räsänen Panajiota Projektitutkija / Project Researcher +358408054518 panajiota.rasanen@jyu.fi
Saarinen Marja Projektisuunnittelija / Project Planner +358408053531 marja.s.saarinen@jyu.fi
Salmela-Aro Katariina Professori / Professor +358408054675 katariina.salmela-aro@psyka.jyu.fi
Salonen Kirsi Projektitutkija / Project Researcher +358408054683 kirsi.j.salonen@jyu.fi
Santhana Gopalan Praghajieeth Raajhen Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358 46 56 44 616 prrasant@jyu.fi
Seikkula Jaakko Professori / Professor +358504432361 jaakko.seikkula@psyka.jyu.fi
Silinskas Gintautas Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054215 gintautas.silinskas@jyu.fi
Siltala Heli Tohtorikoulutettava / Doctoral Student heli.p.siltala@jyu.fi
Sorkkila Matilda Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054709 matilda.2.sorkkila@jyu.fi
Sortheix Florencia Projektitutkija / Project Researcher florencia.m.sortheix@jyu.fi
Strömmer Juho Yliopistonopettaja /University teacher +358408054710 juho.strommer@jyu.fi
Suutama Timo Yliopistonopettaja / University Teacher, Pedagoginen johtaja / Pedagogigal head of the department +358408053535 timo.suutama@jyu.fi
Tolvanen Asko Yliopistotutkija / University Researcher +358408053537 asko.j.tolvanen@jyu.fi
Tsatsishvili Valeri Projektitutkija / Project Researcher +358443518343 valeri.v.tsatsishvili@jyu.fi
Tsupari Heidi Projektitutkija / Project Researcher +3580408053084 heidi.tsupari@jyu.fi
van Bijnen Sam Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054130 sam.s.vanbijnen@jyu.fi
Vasalampi Kati Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358408054126 kati.vasalampi@jyu.fi
Viljanto Lauri Tutkimusteknikko / Research Technician +358505487404 lauri.viljanto@jyu.fi
Välimäki Kaisa Projektitutkija / Project Researcher +358408055013 kaisa.s.valimaki@jyu.fi
Wahlström Jarl Professori / Professor +358504273073 jarl.wahlstrom@jyu.fi
Waselius Tomi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student +358408054185 tomi.m.waselius@jyu.fi
Wikgren Jan Yliopistotutkija / University Researcher +358408053541 jan.h.wikgren@jyu.fi
Xu Weiyong Tohtorikoulutettava / Doctoral Student weiyong.w.xu@jyu.fi

Apurahatutkijat / Grant researchers

Name Title Phone number Email Subject
Pesu Laura Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher +358400247988 laura.a.pesu@jyu.fi
Salminen Stela Tohtorikoulutettava / Doctoral student +49 157 52383 797 (Germany) / +358 440 855 335 (Finland) stela.salminen@gmail.com
Tang Xin Tohtorikoulutettava / Doctoral student +358442313345 xin.x.tang@student.jyu.fi

Emerita /Emeritus

Name Title Phone number Email Subject
Pulkkinen Lea Professori / Professor Emerita +358445524892 lea.pulkkinen@psyka.jyu.fi
Wahlström Jarl Professori / Professor +358504273073 jarl.wahlstrom@jyu.fi