12.06.2017

Tiistai 30.5.

                                

10.00–11.30 Ilmoittautuminen / registration Agora aula, lounas/lunch (omakustanteinen/non-complimentary) klo 10.30 alkaen esim. Piato, Wilhelmiina, Ylistö 
11.30–11.45 Vararehtori Helena Rasku-Puttosen aloitussanat / Vice rector Helena Rasku-Puttonen's opening words Martti Ahtisaari -sali (Aud. 1, video to Aud. 2)
 
 
 
Professor Petri Nokelainen (Tampere University of Technology): Issues in Study Design (presentation here, video here)
 
Chair: Asko Tolvanen (JY)

Plenum 1
11.45–12.45

Plenum 2
12.45-13.45

Aud.1 & Aud.2

 13.45–14.15 Kahvitauko / Coffee break (complimentary), Agora aula/lobby

 

14.15-15.45
Tutkimusaineistojen
hallinta, anonymiteetti
ja pseudonymiteetti
Auditorio 1

Chair: Helena
Laaksonen (TaY)

 ● Katja Fält (TaY): Kvalitatiivinen data (video)

● Eliisa Haanpää (TaY): Kvantitatiivinen data (video)

● Marja Kokko (JY): DMP Tuuli (video)

 

14.15–15.45 
Multilevel modelling
Auditorio 2

Chair: Kari Nissinen (JY)

 ● Eija Pakarinen (JY)

Lars Malmberg (University of Oxford)

 

 

14.15–15.45 
Why Visuals Matter?
Using Images as Data
Auditorium 3

Chair: Joanna Kędra (JY)

 ●AskoLehmuskallio(TaY)

Jenni Mäenpää (TaY)

Mari Pienimäki (TaY)

14.15–15.45
Refiguring Interviews I
Alfa

Chair: Matti Hyvärinen (TaY)

Raija Raittila (JY) & Niina Rutanen (JY)

Kirsi Lumme-Sandt (TaY)

● Kirsti Lempiäinen (LaY)

 

 

15.45–16.00 Tauko / Break

 

16.00–17.00 Methodological Variation in Research on Pedagogy (Aud. 1 & 2) Chair: Marja-Leena Laakso. Participants: Anna-Maija Poikkeus, Maarit Alasuutari, Marja-Kristiina Lerkkanen & Petri Nokelainen

 17.10–18.30
Miten kokemusta voi tutkia?
Auditorio 1

Chair: Kirsi Lumme-Sandt (TaY)

 ● Jarkko Toikkanen (TaY)

Maria Mäkelä (TaY)

● Anna Helle (JY)

 

 

17.10–18.30 
Missing data and causality
Auditorio 2

Chair: Juha Karvanen

 ● Juha Karvanen (JY)

● Salme Kärkkäinen (JY)

● Santtu Tikka (JY)

 

17.10–18.30
Co-exploring visual practices in educational settings
Auditorium 3

Chair: Tamás Péter Szabó, (JY)

● Kati Kajander (JY)

● Petteri Laihonen (JY)

● Raija Kattilakoski (JY)

Tamás Péter Szabó, (JY)

 

17.10–18.30
Refiguring Interviews II
Alfa

Chair: Matti Hyvärinen (TaY)

●Jarkko Bamberg (TaY)

●Ilkka Pietilä (TaY)

Hanna-Mari Ikonen (TaY)

Matti Hyvärinen (TaY)

 

17.10–18.30
How to keep alive longitudinal studies with aging participants
Beeta

Chair: Taina Rantanen (JY)

● Katja Kokko (JY)

● Mikaela von Bonsdorff (JY)

● Marja Jylhä (TaY)

 

18.30–21.00 Iltajuhla / get-together Agora aula/lobby & ravintola/restaurant Piato