03.05.2018

Yhteistyökumppanit

Lasten ja nuorten yliopistotoiminnan järjestäjiä sekä yhteistyökumppaneita

Fysiikan laitos
Kuukausi fysiikalla -hanke lukiolaisille
Heikki Penttilä, heikki.penttila@jyu.fi

Jyväskylän yliopiston avoimen tiedon keskus, tiedemuseo
Erilaisia tieteeseen ja taiteeseen liittyviä työpajoja ja näyttelyitä yhteistyössä muiden lasten yliopisto -toimijoiden kanssa.
kampusmuseo@jyu.fi (kulttuurihistoriallinen osasto) ja luontomuseo@jyu.fi (Keski-Suomen luontomuseo)
https://osc.jyu.fi/fi/

Keski-Suomen LUMA-keskus 
Yläkouluikäisten nuorten tiedeleiri Konneveden tutkimusasemalla, muut monitieteiset leirit ja kurssit
Anniina Koliseva, anniina.koliseva@jyu.fi ja Lassi Pyykkö, lassi.s.pyykko@jyu.fi Keski-Suomen LUMA-keskus, LUMA-KS, toimii osana valtakunnallista LUMA-keskusten johdettua verkostoa, LUMA-keskus Suomea. LUMA-KS toimii luonnontieteellisen kiinnostuksen herättäjänä ja puolestapuhujana sekä yhteiskunnallisena vuorovaikutuskanavana ja innostajana.

https://www.jyu.fi/science/fi/luma

Kielikampus
Lasten toiminnallinen kielileiri, muut monitieteiset leirit ja kurssit
Katja Mäntylä, katja.mantyla@jyu.fi, www.kielileiri.jyu.fi

Opettajankoulutuslaitos
Ympäristö- ja taidetyöpajat, muut monitieteiset leirit ja kurssit
Marjo Autio-Hiltunen, marjo.autio-hiltunen@jyu.fi sekä  Sonja Niiranen, sonja.k.niiranen@jyu.fi

Varhaiskasvatus
Piparkakkuarkkitehtuuri- ja joulun perinnepajat, muut monitieteiset leirit ja kurssit
Elina Lehtinen, elina.s.lehtinen@jyu.fi

Informaatioteknologian tiedekunta
Nuorten peliohjelmointikurssit, muut monitieteiset leirit ja kurssit
Antti-Jussi Lakanen, antti-jussi.lakanen@jyu.fi, http://r.jyu.fi/1Zp
Opettajille ja vanhemmille: http://r.jyu.fi/cKZ
Facebook-sivut: https://www.facebook.com/pelikurssi

Historian ja etnologian laitos
Tutkimusmatka menneeseen -päiväleirit
Piia Einonen, piia.einonen@jyu.fi

Muita yhteistyötahoja:

Alvar Aalto -museo

Keski-Suomen museo

Keski-Suomen elokuvakeskus

Eurooppalainen lasten yliopistojen verkosto EUCU.NET