16.01.2018

Jyväskylän yliopiston palvelut yrityksille

JYU on vahvasti mukana maan ja alueen elinkeinoelämän kehittämisessä.

TUTKIMUS: Kilpailuetua yrityksille tutkimusyhteistyöstä

  • Tarjoamme uutta tutkimustietoa yritysten käyttöön ja mahdollisuuden olla mukana tutkimuksissa.
  • Osa tutkimuslaitteista ja laboratorioista on myös ulkopuolisten asiakkaiden käytettävissä:
    • Esimerkkejä: Studio Musica, Liiketutkimuslaboratorio ja Musiikkiterapian opetus- ja tutkimusklinikka sekä Suomalainen musiikkikampus ovat palvelukonsepteja, joista hyötyvät muutkin kuin tutkijat.
    • Psykologian laitoksen MEG-laboratorio ja kolme EEG-laboratoriota sekä niiden mittaus- ja ärsytyslaitteet mahdollistavat aivojen ja kehon toiminnan monipuoliset koeasetelmat ja mittaukset mm. aivotutkimukseen.
    • Bio- ja ympäristötieteissä laitteissa on mm. DNA:n analysointilaitteistoja.

  • Autan mielelläni:
    Riikka Reitzer, riikka.reitzer@jyu.fi, 040 8225358, tutkimus- ja innovaatiopalvelut

  • Yliopistotasoisen yhteistyön lisäksi tiedekunnat ja yksiköt tekevät tutkimusyhteistyötä kansallisesti ja kansainvälisesti.  Löydät linkit tiedekuntiin sivun alalaidasta. Voit olla suoraan myös yhteydessä tiedekuntien yhteyshenkilöihin:
    viestintäpäällikkö Liisa Harjula, liikuntatieteellinen tdk., liisa.harjula@jyu.fi, 040 805 4403
    tiedottaja Sari Laapotti, humanistis-yhteiskuntatieteellinen tdk., sari.laapotti@jyu.fi, 040 805 3575
    tiedottaja Anitta Kananen, kasvatustieteiden ja psykologian tdk., anitta.kananen@jyu.fi, 040 805 4142
    tiedottaja Kati Valpe, kauppakorkeakoulu ja informaatioteknologian tdk., kati.valpe@jyu.fi, 0400 247 458
    tiedottaja Elina Leskinen, matemaattis-luonnontieteellinen tdk., elina.leskinen@jyu.fi, 0400 247 4585 

TYÖELÄMÄPALVELUT: Työelämäpalvelut tuo yhteen yritykset ja osaajat

ALUMNITOIMINTA: Tule mukaan alumnitoimintaan

  • Oletko Jyväskylän yliopiston kasvatti eli alumni? Saadaksesi hyödyn monipuolisista alumnipalveluistamme, rekisteröidythän osoitteessa: www.jyu.fi/alumni/liity
  • Tarjoamme sinulle mm. uutisia yliopistolta, mahdollisuuksia yhteistyöhön  ja kutsuja tapahtumiin verkostoitumaan ex-opiskelukavereiden, tutkijoiden ja professorien kanssa.

  • Kerron mielelläni lisää:
    Vesa Holm, vesa.j.holm@jyu.fi, 050 361 0979, www.jyu.fi/alumni
  • tiedekuntien alumniyhteyshenkilöt

KOULUTUS: Tarjoamme monipuolista täydennyskoulutusta

  • Täydennyskoulutusta tarjolla mm. avoimessa yliopistossa ja Avance-johtamiskoulutusohjelmassa
  • Kerromme mielellämme lisää:
    Avoimen yliopiston opiskelijapalvelut avoneuvo@avoin.jyu.fi, 040 576 7760 sekä
    Avance Executive MBA -ohjelmasta, Ari Manninen, ari.manninen@jyu.fi, 040 586 8887

TILAVARAUKSET: Järjestä kokous kampuksella