12.12.2017

Jyväskylän yliopiston palvelut yrityksille

Yliopisto on tärkeä talouden kasvun veturi ja vahvasti mukana maan ja alueen kärkialojen kehittämisessä.

TUTKIMUS: Kilpailuetua yrityksille tutkimusyhteistyöstä

  • Tarjoamme uutta tutkimustietoa yritysten käyttöön ja mahdollisuuden olla mukana tutkimuksissa.
  • Osa tutkimusaineistoista ja laboratorioista on myös ulkopuolisten asiakkaiden käytettävissä:
    • esimerkkejä: Studio Musica, Liiketutkimuslaboratorio ja Musiikkiterapian opetus- ja tutkimusklinikka sekä Suomalainen musiikkikampus ovat palvelukonsepteja, joista hyötyvät muutkin kuin tutkijat.
    • Psykologian laitoksen MEG laboratorio ja kolme EEG laboratoriota sekä niiden mittaus- ja ärsytyslaitteet mahdollistavat aivojen ja kehon toiminnan monipuoliset koeasetelmat ja mittaukset mm. aivotutkimukseen.
    • Bio- ja ympäristötieteissä laitteissa on mm. DNA:n analysointilaitteistoja.

  • Autan mielelläni:
    riikka.reitzer@jyu.fi, 040 8225358, tutkimus- ja innovaatiopalvelut

TYÖELÄMÄPALVELUT: Työelämäpalvelut tuo yhteen yritykset ja osaajat

  • Monen alan ja kansallisuuden osaajat palveluksessasi. Meiltä saat harjoittelijan tai kesätyöntekijän organisaatioosi.

  • Autan mielelläni:
    muru.linjala@jyu.fi, 040 746 3223,  työelämäpalvelut -yksikkö

ALUMNITOIMINTA: Tule mukaan alumnitoimintaan

  • Oletko Jyväskylän yliopiston kasvatti eli alumni? Saadaksesi hyödyn monipuolisista alumnipalveluistamme, rekisteröidythän osoitteessa: www.jyu.fi/alumni/liity
  • Tarjoamme sinulle mm. uutisia yliopistolta, mahdollisuuksia yhteistyöhön  ja kutsuja tapahtumiin verkostoitumaan ex-opiskelukavereiden, tutkijoiden ja professorien kanssa.

  • Kerron mielelläni lisää:
    vesa.j.holm@jyu.fi ja puh: 050 361 0979, www.jyu.fi/alumnit
  • tiedekuntien alumniyhteyshenkilöt

KOULUTUS: Tarjoamme monipuolista täydennyskoulutusta

  • Täydennyskoulutusta tarjolla mm. avoimessa yliopistossa ja Avance- johtamiskoulutusohjelmassa
  • Kerromme mielellämme lisää:
    avoimen yliopiston opiskelijapalvelut puh: 040 576 7760, avoneuvo@avoin.jyu.fi sekä
    Avance Executive MBA- ohjelmasta, Ari Manninen puh: 040 586 8887, ari.manninen@jyu.fi

TIEDEKUNTAKOHTAISET YHTEYSHENKILÖT:

  • Yliopistotasoisen yhteistyön lisäksi tiedekunnat ja yksiköt järjestävät tapahtumia ja yhteistyötä, joista saat tietoa yksiköiden omilta sivuilta. Löydät linkit sivun alalaidasta.

  • Kerromme mielellämme lisää:
    tiedottaja Liisa Harjula, liikuntatieteellinen tdk., liisa.harjula@jyu.fi, 040 805 4403
    tiedottaja Sari Laapotti, humanistis-yhteiskuntatieteellinen tdk., sari.laapotti@jyu.fi, 040 805 3575
    tiedottaja Anitta Kananen, kasvatustieteiden ja psykologian tdk., anitta.kananen@jyu.fi, 040 805 4142
    tiedottaja Kati Valpe, kauppakorkeakoulu ja informaatioteknologian tdk., kati.valpe@jyu.fi, 0400 247 458
    tiedottaja Elina Leskinen, matemaattis-luonnontieteellinen tdk., elina.leskinen@jyu.fi, 0400 247 458

TILAVARAUKSET: Järjestä kokous kampuksella

  • Voit järjestää yliopistolla kokouksia, seminaareja ja yksityistilaisuuksia.
  • Lue lisää tiloista, varaushinnoista ja salien varusteluista.
  • Lisätiedot ja tarjouspyyntölomake
  • Yhteystiedot: tilavaraus@jyu.fi, 0400 349 065
     

YHTEYDENOTTOPYYNTÖ: Haluan, että minuun otetaan yhteyttä.