Historian ja etnologian laitos

Humanistis-yhteiskuntatieteellisen tiedekunnan kotisivut ovat 3.1.2017 alkaen osoitteessa https://www.jyu.fi/hytk/.

Ihmiset

Historian ja etnologian henkilöstö/Staff
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Hallinto

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja, kaupunkihistorian dosentti +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Kivijärvi Mari Tutkimusavustaja mari.k.kivijarvi@student.jyu.fi
Matikainen Satu amanuenssi +358401838943 satu.m.matikainen@jyu.fi
Ojala Jari professori, laitosjohtaja +358400247387 jari.ojala@jyu.fi
Rauhala Aleksi Tutkimusavustaja aleksi.v.rauhala@student.jyu.fi
Raunio Anne hela-harjoittelija +358408092396 hela-harjoittelija@campus.jyu.fi
Salmela Ville Tutkimusavustaja +358 40 8054933 ville.a.salmela@student.jyu.fi
Säilävaara Jenny Tutkimusavustaja jenny.w.sailavaara@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi

Professorit

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Ahonen Pertti professori +358408054491 pertti.t.ahonen@jyu.fi
Fingerroos Outi professori, akatemiatutkija +358404818455 oufinger@jyu.fi
Ihalainen Pasi professori +358400247457 pasi.t.ihalainen@jyu.fi
Karonen Petri professori +358400247388 petri.k.karonen@jyu.fi
Korkiakangas Pirjo professori emerita +358408093892 pirjo.korkiakangas@jyu.fi
Lamberg Juha-Antti professori +358505771698 juha-antti.lamberg@jyu.fi
Nummela Ilkka professori +358400247438 ilkka.nummela@jyu.fi
Ojala Jari professori, laitosjohtaja +358400247387 jari.ojala@jyu.fi
Stark Laura professori, HTK:n varadekaani +358400247439 laura.stark@jyu.fi
Tenhunen Sirpa professori, lehtori +358408054140 sirpa.l.tenhunen@jyu.fi
Vilkuna Kustaa professori +358400248059 kustaa.vilkuna@jyu.fi

Yliopistotutkijat, yliopistonlehtorit ja -opettajat

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Eilola Jari akatemiatutkija +358505845765 jari.eilola@jyu.fi
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja, kaupunkihistorian dosentti +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Fingerroos Outi professori, akatemiatutkija +358404818455 oufinger@jyu.fi
Halmesvirta Anssi yliopistotutkija +358400248060 anssi.halmesvirta@jyu.fi
Jouhki Jukka yliopistonlehtori, etnologian dosentti +358400247436 jukka.jouhki@jyu.fi
Koskivirta Anu yliopistotutkija +358 40 8054515 anu.k.koskivirta@jyu.fi
Matikainen Olli yliopistotutkija +358408093893 olli.p.matikainen@jyu.fi
Mikkonen Simo akatemiatutkija, yliopistotutkija +358408093949 simo.mikkonen@jyu.fi
Mäkinen Minna yliopistonopettaja +358408053988 minna.k.makinen@jyu.fi
Niiranen Susanna yliopistotutkija +358408094012 susanna.niiranen@jyu.fi
Nykänen Panu yliopistotutkija +358408054240 panu.k.nykanen@jyu.fi
Pajari Ilona yliopistotutkija +3588054642 ilona.pajari@jyu.fi
Roiko-Jokela Heikki yliopistotutkija +358408053995 heikki.roiko-jokela@jyu.fi
Tenhunen Sirpa professori, lehtori +358408054140 sirpa.l.tenhunen@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi
Wilmi Jorma yliopistotutkija +358400247981 jorma.wilmi@jyu.fi

Tutkijatohtorit, apurahatutkijat ja tutkijat

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Frigren Pirita tutkijatohtori +358406856350 pirita.frigren@jyu.fi
Hagelstam Sonja tutkijatohtori +358503747888 sonja.e.hagelstam@jyu.fi
Haikari Janne tutkijatohtori +358408093196 janne.haikari@jyu.fi
Hakanen Marko tutkijatohtori +358408053983 marko.hakanen@jyu.fi
Hemminki Tiina tutkijatohtori +358408053984 tiina.s.hemminki@jyu.fi
Holmila Antero tutkijatohtori +358408093381 antero.holmila@jyu.fi
Hytönen Kirsi-Maria tutkija +358408053479 kirsi-maria.hytonen@jyu.fi
Häkkinen Teemu tutkijatohtori +358408053987 teemu.hakkinen@jyu.fi
Hämeenaho Pilvi tutkijatohtori pilvi.hameenaho@jyu.fi
Hänninen Riitta tutkija +358408054282 riitta.j.hanninen@jyu.fi
Kaarkoski Miina tutkijatohtori miina.u.kaarkoski@jyu.fi
Kananen Heli tutkijatohtori +358406650656 heli.k.kananen@jyu.fi
Koivisto Johanna projektitutkija, tohtorikoulutettava +358408053930 johanna.e.t.koivisto@jyu.fi
Koskinen Ulla tutkijatohtori +3588054751 ulla.m.koskinen@jyu.fi
Koskinen-Koivisto Eerika tutkijatohtori eerika.koskinen-koivisto@jyu.fi
Kuha Miia tutkijatohtori +358 408054910 miia.p.kuha@jyu.fi
Laine-Frigren Tuomas tutkijatohtori +358408053991 tuomas.laine-frigren@jyu.fi
Malinen Antti tutkijatohtori antti.j.malinen@jyu.fi
Nevalainen Pasi tutkijatohtori +358408054875 pasi.a.nevalainen@jyu.fi
Parkkinen Jari projektitutkija +358 40 8053754 jari.v.parkkinen@jyu.fi
Pennanen Henna-Riikka Tutkijatohtori henna-riikka.pennanen@jyu.fi
Potinkara Nika tutkijatohtori nika.potinkara@jyu.fi
Roitto Matti tutkijatohtori +358408053998 matti.roitto@jyu.fi
Räihä Antti tutkijatohtori (SA) +358408053996 antti.raiha@jyu.fi
Saarimäki Pasi tutkijatohtori +358408054490 pasi.saarimaki@jyu.fi
Sarkamo Ville tutkijatohtori +358408054465 ville.sarkamo@jyu.fi
Särkkä Timo tutkijatohtori (SA) +358408093958 timo.sarkka@jyu.fi
Tilli Jouni tutkijatohtori +358408054876 jouni.a.tilli@jyu.fi
Turunen Arja tutkijatohtori, SA arja.h.turunen@jyu.fi
Turunen Olli tutkijatohtori +358405293662 olli.t.turunen@jyu.fi
Uotila Merja tutkijatohtori merja.j.uotila@jyu.fi
Voutilainen Miikka projektitutkija +358408054497 miikka.p.voutilainen@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Abbasi Maryam tohtorikoulutettava abbasimaryam525@gmail.com
Alajoutsijärvi Arto tohtorikoulutettava alajouts@student.jyu.fi
Auvinen Timo tohtorikoulutettava
Connal Robert tohtorikoulutettava
Diaz Delgado Raitala Diana tohtorikoulutettava diana.raitala@gmail.com
Enlund Magnus tohtorikoulutettava
Eronen Elina tohtorikoulutettava elina.m.eronen@student.jyu.fi
Haaparinne Zachris tohtorikoulutettava +358408054620 zaemhaap@student.jyu.fi
Hangasmaa Leena tohtorikoulutettava +358445570204 leena.e.hangasmaa@student.jyu.fi
Heikkilä Hannu tohtorikoulutettava hannu.t.heikkila@student.jyu.fi
Hiljanen Mikko tohtorikoulutettava +358408054805 mikko.hiljanen@jyu.fi
Häkkinen Anne tohtorikoulutettava +358408092633 anne.m.hakkinen@jyu.fi
Häkkinen Kalevi tohtorikoulutettava h.kalevi.hakkinen@student.jyu.fi
Häkkinen Ville tohtorikoulutettava +358408054806 ville.m.hakkinen@student.jyu.fi
Impola Petteri tohtorikoulutettava petteri.s.impola@jyu.fi
Julkunen Lauri tohtorikoulutettava +358505996458 lauri.julkunen@jyu.fi
Jyrinki Viliina tohtorikoulutettava +358408054090 viliina.k.jyrinki@student.jyu.fi
Kajander Konsta tohtorikoulutettava konsta.p.a.kajander@jyu.fi
Kalliomäki Petteri tohtorikoulutettava petteri.j.kalliomaki@student.jyu.fi
Kantanen Anna tohtorikoulutettava anna.m.kantanen@jyu.fi
Kari Vesa-Matti tohtorikoulutettava vesa-matti.t.kari@jyu.fi
Kauppinen Elina tohtorikoulutettava aini.e.kauppinen@student.jyu.fi
Kelk Karli tohtorikoulutettava
Kivinen Jussi tohtorikoulutettava
Koivisto Johanna projektitutkija, tohtorikoulutettava +358408053930 johanna.e.t.koivisto@jyu.fi
Kokko Jani tohtorikoulutettava
Kontturi Saara-Maija tohtorikoulutettava saara-maija.kontturi@jyu.fi
Kristiansson Jesper jesper.v.e.kristiansson@student.jyu.fi
Laakkonen Juha tohtorikoulutettava
Leppä Jani tohtorikoulutettava
Leukumaa-Autto Saila tohtorikoulutettava saila.leukumaa@jyu.fi
Luttinen Jaana tohtorikoulutettava +358445252378 jaana.luttinen@jyu.fi
Manninen Laura-Mari tohtorikoulutettava +358408053993 laura-mari.j.manninen@jyu.fi
Matikainen Juha tohtorikoulutettava juha.e.matikainen@student.jyu.fi
Muhonen Ari tohtorikoulutettava
Muittari Anna tohtorikoulutettava anna.h.mottonen@gmail.com
Mäkelä Jyri tohtorikoulutettava +358408054548 jyri.p.makela@jyu.fi
Mäkinen Minna yliopistonopettaja +358408053988 minna.k.makinen@jyu.fi
Mäkinen Virpi tohtorikoulutettava +358505430212 virpi.k.makinen@jyu.fi
Möttönen Tuomas tohtorikoulutettava
Nenola Pirjo tohtorikoulutettava +358400949323 pirjo.nenola@jyu.fi
Niiranen Anna tohtorikoulutettava anna.a.niiranen@jyu.fi
Nissi Kaisa tohtorikoulutettava +358456722170 kaisa.nissi@jyu.fi
Nissinen Jukka tohtorikoulutettava
Nykänen Nooa tohtorikoulutettava nooa.p.nykanen@jyu.fi
Ollila Sanna-Kaisa tohtorikoulutettava sanna.s-k.ollila@jyu.fi
Partti Kenneth tohtorikoulutettava kenneth.e.a.partti@student.jyu.fi
Pitkänen Silja tohtorikoulutettava +358408054634 silja.k.pitkanen@student.jyu.fi
Puranen Karoliina tohtorikoulutettava karoliina.n.puranen@student.jyu.fi
Rahman Atiqur tohtorikoulutettava rahman.smatiqur@gmail.com
Raippalinna Liia tohtorikoulutettava liia.m.l.raippalinna@student.jyu.fi
Rautiainen Pirjo tohtorikoulutettava ph.rautiainen@gmail.com
Renganathan Mowshimkka tohtorikoulutettava mowshimkka@gmail.com
Rissanen Anu tohtorikoulutettava anu.h.t.rissanen@jyu.fi
Saksholm Juho tohtorikoulutettava +358408054632 juho.m.saksholm@student.jyu.fi
Salla Olavi tohtorikoulutettava
Salmi Jelena tohtorikoulutettava jelena.j.salmi@jyu.fi
Schenk Riikka tohtorikoulutettava riikka.koutaniemi@gmail.com
Seppä Maaru tohtorikoulutettava maaru.t.seppa@student.jyu.fi
Seppälä Jarmo tohtorikoulutettava +358408053999 jarmo.e.seppala@jyu.fi
Sinikangas Maarit tohtorikoulutettava maarit.j.sinikangas@student.jyu.fi
Stutz Christian tohtorikoulutettava
Sulkunen Susanna tohtorikoulutettava susanna.sulkunen@jyu.fi
Tammela Joonas tohtorikoulutettava +358 40 8054124 joonas.s.tammela@jyu.fi
Tarmio Nora tohtorikoulutettava nora.k.tarmio@student.jyu.fi
Taskinen Jarmo tohtorikoulutettava +358408054619 jarmo.a.e.taskinen@student.jyu.fi
Tawah Sanna tohtorikoulutettava sanna.tawah@jyu.fi
Tuovinen Meri tohtorikoulutettava meri.t.tuovinen@student.jyu.fi
Turunen Riina tohtorikoulutettava +358408053392 riina.j.turunen@jyu.fi
Uusitalo Eeva tohtorikoulutettava
Valta Reijo tohtorikoulutettava
Vappula Jorma tohtorikoulutettava
Vesterinen Ida tohtorikoulutettava ida.a.a.vesterinen@student.jyu.fi
Vettenniemi Erkki tohtorikoulutettava
Virtanen Aarni tohtorikoulutettava +358408053412 toaajovi@student.jyu.fi
Vuorenpää Pirjo tohtorikoulutettava pirjo@pirjovuorenpaa.fi
Väre Heikki tohtorikoulutettava heikki.i.k.vare@student.jyu.fi
Wacklin Jouko tohtorikoulutettava
Ylikotila Anna-Kaisa tohtorikoulutettava
Ylönen Irene tohtorikoulutettava +358504285259 irene.ylonen@jyu.fi

Dosentit

Nimi Nimike Puhelinnumero Sähköposti
Alho Olli dosentti
Anttonen Marjut dosentti
Anttonen Pertti dosentti
Coleman Michael dosentti
Eilola Jari akatemiatutkija +358505845765 jari.eilola@jyu.fi
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja, kaupunkihistorian dosentti +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Eloranta Jari dosentti
Fingerroos Outi professori, akatemiatutkija +358404818455 oufinger@jyu.fi
Haikala Sisko dosentti
Halmesvirta Anssi yliopistotutkija +358400248060 anssi.halmesvirta@jyu.fi
Hietala Marjatta dosentti
Hokkanen Kari dosentti
Hokkanen Markku dosentti markku.j1.hokkanen@jyu.fi
Ihalainen Pasi professori +358400247457 pasi.t.ihalainen@jyu.fi
Jouhki Jukka yliopistonlehtori, etnologian dosentti +358400247436 jukka.jouhki@jyu.fi
Kamppinen Matti dosentti
Kangas Lasse dosentti
Keränen Jorma dosentti
Kokko Marja dosentti +358408053780 marja.l.kokko@jyu.fi
Korkiakangas Pirjo professori emerita +358408093892 pirjo.korkiakangas@jyu.fi
Korpela Jukka dosentti
Kostet Juhani dosentti
Kotilainen Sofia dosentti +358408053989 sofia.p.kotilainen@jyu.fi
Lamberg Marko dosentti
Löfström Jan dosentti
Matikainen Olli yliopistotutkija +358408093893 olli.p.matikainen@jyu.fi
Mikkonen Simo akatemiatutkija, yliopistotutkija +358408093949 simo.mikkonen@jyu.fi
Myllyntaus Timo dosentti
Niiranen Susanna yliopistotutkija +358408094012 susanna.niiranen@jyu.fi
Ojala Jari professori, laitosjohtaja +358400247387 jari.ojala@jyu.fi
Pajari Ilona yliopistotutkija +3588054642 ilona.pajari@jyu.fi
Rantatupa Heikki dosentti
Riukulehto Sulevi dosentti
Roiko-Jokela Heikki yliopistotutkija +358408053995 heikki.roiko-jokela@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi
Vares Vesa dosentti
Vesterinen Ilmari professori emeritus ilmari.vesterinen@jyu.fi
Vihola Teppo dosentti
Viitaniemi Matti dosentti
Vilkuna Anna Maria dosentti
Vilkuna Kustaa professori +358400248059 kustaa.vilkuna@jyu.fi
Wilmi Jorma yliopistotutkija +358400247981 jorma.wilmi@jyu.fi