10.10.2018

Laitoksen henkilökunta

Musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitoksen henkilökunta

Laitoksen johtajat

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Hanka Heikki Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Taidehistoria / Art History Educa D113 +358400247417 heikki.j.hanka@jyu.fi
Peltola Henna-Riikka Koulutuksesta vastaava varajohtaja, yliopistonopettaja / Vice Head responsible for Education, University Teacher Musiikkitiede / Musicology Musica M312 +358503854857 henna-riikka.peltola@jyu.fi
Saarikallio Suvi Tutkimuksesta ja innovaatiotoiminnasta vastaava varajohtaja, yliopistotutkija / Vice Head responsible for Research and Innovations, Senior Researcher Musiikkikasvatus / Music Education Musica M208 +358505361900 suvi.saarikallio@jyu.fi

Tukipalveluhenkilökunta

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Kiuru Elina Koulutussuunnittelija / Education Coordinator Musiikkikasvatus, musiikkitiede, musiikkiterapia, MMT Musica M309 +358408053981 elina.kiuru@jyu.fi
Pöyhönen Markku Suunnittelija / Coordinator Musica M214 +358405707007 markku.i.poyhonen@jyu.fi
Saari Hannele Koulutussuunnittelija / Education Coordinator M319, FMC214 +358408054317 hannele.saari@jyu.fi
Teppo Juha Koulutussuunnittelija / Education Coordinator Kirjallisuus, kirjoittaminen, taidehistoria, taidekasvatus, museologia, nykykulttuurin tutkimus, hungarologia, KUOMA Educa D103 +358408053415 juha.teppo@jyu.fi
Laitinen Tanja Avustaja / Assistant D203 laitinentanjam@gmail.com
Liimatainen Riitta Sihteeri / Secretary Educa D103 +358408053408 riitta.liimatainen@jyu.fi
Muhonen Johanna Tuottaja / Producer Suomalainen musiikkikampus / Finnish Music Campus Pitkäkatu 18-22, huone/room 126 +358408368912 johanna.muhonen@edufutura.fi

Professorit

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Bonsdorff Pauline von Professori / Professor Taidekasvatus / Art Education Educa D217 +358503761196 pauline.v.bonsdorff@jyu.fi
Erkkilä Jaakko Professori / Professor Musiikkiterapia / Music Therapy Musica M214 +358400542395 jaakko.erkkila@jyu.fi
Hanka Heikki Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Taidehistoria / Art History Educa D113 +358400247417 heikki.j.hanka@jyu.fi
Karkulehto Sanna Professori / Professor Kirjallisuus / Literature Educa D313 +358408053835 sanna.j.karkulehto@jyu.fi
Keskinen Mikko Professori / Professor Kirjallisuus / Literature Educa D311 +358400248144 mikko.o.keskinen@jyu.fi
Koskimaa Raine Professori / Professor Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D308 +358408405968 raine.koskimaa@jyu.fi
Lahdelma Tuomo Professori / Professor Kirjallisuus (kirjoittaminen), hungarologia / Literature (Creative Writing), Hungarology Educa D107 +358503854853 tuomo.v.k.lahdelma@jyu.fi
Louhivuori Jukka Emeritus Musiikkikasvatus / Music Education Musica M316 +358408054310 jukka.louhivuori@jyu.fi
Toiviainen Petri Akatemiaprofessori (kausi 2014-2018) / Academy Professor (period 2014-2018) Musiikkitiede / Musicology Musica M212 +358503541753 petri.toiviainen@jyu.fi
Vilkuna Janne Professori / Professor Museologia / Museology Educa D207 +358405543569 (+358408053845) janne.vilkuna@jyu.fi
Waenerberg Annika Professori / Professor Taidehistoria / Art History Educa D204 +358503854848 annika.waenerberg@jyu.fi

Tutkimus- ja opetushenkilökunta

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ahvenjärvi Kaisa Yliopistonopettaja / University Teacher Kirjallisuus / Literature Educa D306 +358407706824 kaisa.ahvenjarvi@jyu.fi
Ala-Ruona Esa Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkiterapia / Music Therapy Musica M213 +358408054297 esa.ala-ruona@jyu.fi
Arjoranta Jonne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Digitaalinen kulttuuri / Digital Culture Educa D308 jonne.arjoranta@jyu.fi
Asikainen Matti Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus JAMK 208 +358408054299 matti.t.asikainen@jyu.fi
Bagdasarov Aleksandr Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus JAMK 208 +358408054300 aleksandr.a.bagdasarov@jyu.fi
Burger Birgitta Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica M211 +358408054301 birgitta.burger@jyu.fi
Burunat Iballa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica M206 +358408054305 iballa.burunat@jyu.fi
Ceginskas Viktorija Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher (etätyö / remote work) Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies viktorija.ceginskas@jyu.fi
Chia Aleena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D309 +358408054543
Fenyvesi Kristof Tutkija / Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D112 +358408053324 kristof.fenyvesi@jyu.fi
Hallila Mika Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D313 +358406826674 mika.s.hallila@jyu.fi
Hartmann Martin Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica M206 +358408054311 martin.hartmann@jyu.fi
Hiltunen Kaisa Yliopistotutkija / Senior Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa D210 +358400613196 kaisa.e.hiltunen@jyu.fi
Joensuu Juri Tutkija / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D315 juri.m.joensuu@jyu.fi
Kaasik-Krogerus Sigrid Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D205 +358408054862 sigrid.s.kaasik-krogerus@jyu.fi
Karhulahti Veli-Matti Yliopistotutkija (osa-aikainen, etätyö) / Senior Researcher (part-time, remote work)
Kilpelä Virpi Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus JAMK 211 +358408054307 virpi.p.kilpela@jyu.fi
Koistinen Aino-Kaisa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D315 +358408053592 aino-kaisa.koistinen@jyu.fi
Koskimäki Jouni Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musica M318 +358408054308 jouni.koskimaki@jyu.fi
Kosonen Erja Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musica M304 +358503767017 erja.kosonen@jyu.fi
Kovala Urpo Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Opinkivi OPK137 +358408053836 urpo.k.kovala@jyu.fi
Kuuva Sari Tutkija / Reseacher Taidehistoria / Art History Educa D207 +358505431698 sari.kuuva@jyu.fi
Lindroth Ingegärd Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus JAMK 213 +358408054309 lindroth@campus.jyu.fi
Lonkila Helena Yliopistonopettaja / University Teacher Kulttuuriympäristön tutkimus (KUOMA), taidehistoria, museologia / Cultural Environment Studies (KUOMA) , Art History, Museology Educa D206 +358408054212 helena.lonkila@jyu.fi
Luck Geoff Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica M209 +358505762286 geoff.luck@jyu.fi
Luukkanen-Hirvikoski Teija Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidehistoria / Art History Educa D206 +358408055007 teija.luukkanen-hirvikoski@jyu.fi
Lähdesmäki Tuuli Akatemiatutkija / Academy Research Fellow Taidehistoria / Art History Educa D208 +358408053839 tuuli.lahdesmaki@jyu.fi
Maanmieli Karoliina Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D307 +358408053527
Marttinen Heta Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature +358505185319 heta.s.k.marttinen@jyu.fi
Myllykoski Mikko Yliopistonopettaja / University Teacher Musiikkikasvatus / Music Education Musica M318 +358408054454 mikko.myllykoski@jyu.fi
Mäki-Petäjä Kaisa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Educa D107 +358408054901 r.kaisa.maki-petaja@jyu.fi
Mäkinen Katja Tutkijatohtori / Postdoctoral Reseacher Taidehistoria / Art History Educa D206 +358408054194 katja.a.p.makinen@jyu.fi
Mäkinen Minna Yliopistonopettaja / University Teacher Museologia ja etnologia / Museology and Ethnology Historica H217 +358408053988 minna.k.makinen@jyu.fi
Nerg Minna Kulttuurintutkimuksen seuran sihteeri, Kulttuurintutkimus-lehden toimitussihteeri Nykykulttuurin tutkimuskeskus Educa D208 +358505998842 minna.m.nerg@jyu.fi
Niemi-Pynttäri Risto Yliopistonlehtori / Senior Lecturer Kirjoittaminen / Creative Writing Educa D306 +358503435837 risto.t.niemi-pynttari@jyu.fi
Ockenström Lauri Tutkijatohtori / Postdoctoral Reseacher Taidehistoria / Art History Educa D210 +358408053795 lauri.ockenstrom@jyu.fi
Pehkoranta Anna Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D311 +358407390965 anna.m.pehkoranta@jyu.fi
Peltola Henna-Riikka Koulutuksesta vastaava varajohtaja, yliopistonopettaja / Vice Head responsible for Education, University Teacher Musiikkitiede / Musicology Musica M312 +358503854857 henna-riikka.peltola@jyu.fi
Piippo Laura Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Kirjallisuus / Literature Educa D315 +358405486444 laura.h.piippo@jyu.fi
Pirinen Hanna Yliopistotutkija / Senior Researcher Taidehistoria / Art History Educa D205 +358504285264 hanna.k.pirinen@jyu.fi
Pääjoki Tarja Tutkimuskoordinaattori / Research Coordinator Taidekasvatus / Art Education Educa D203 +358400247419 tarja.paajoki@jyu.fi
Rautio Riitta Lehtori / Lecturer Musiikkitiede / Musicology Musica M302 +358408054315 riitta.a.rautio@jyu.fi
Saarikallio Suvi Tutkimuksesta ja innovaatiotoiminnasta vastaava varajohtaja, yliopistotutkija / Vice Head responsible for Research and Innovations, Senior Researcher Musiikkikasvatus / Music Education Musica M208 +358505361900 suvi.saarikallio@jyu.fi
Saresma Tuija Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D208 tuija.saresma@jyu.fi
Saresma Tuija Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D208 +358408053841 tuija.saresma@jyu.fi
Sääskilahti Nina Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Opinkivi OPK133 +358408055163 nina.saaskilahti@jyu.fi
Tervonen Ate Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D307 +358408053739 ate.j.tervonen@jyu.fi
Thompson Marc Yliopistonlehtori / Senior Lecturer Musiikkitiede / Musicology Musica M211 +358408054321 marc.thompson@jyu.fi
Toivanen Pekka Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musica M303 +358408054322 pekka.k.toivanen@jyu.fi
Tulonen Urho Projektitutkija / Project Researcher Taidehistoria / Art History Educa D103 urho.h.tulonen@jyu.fi
Tuuri Kai Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica M314 +358503404043 kai.tuuri@jyu.fi
Usvamaa-Routila Sirkkaliisa Lehtori / Lecturer Taidekasvatus / Art Education Educa D203 +358408053844 sirkkaliisa.usvamaa-routila@jyu.fi
Vallius Antti Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidehistoria / Art History Educa D210 +358408053840 antti.s.vallius@jyu.fi
Viirret Esa Yliopistonopettaja / University Teacher Musiikkikasvatus / Music Education Musica M311 +358400284231 esa.m.viirret@jyu.fi
Välisalo Tanja Yliopistonopettaja / University Teacher Educa D309 +358400316953 tanja.valisalo@jyu.fi
Yang Jing Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History Educa D204 tigeryangjing@hotmail.com
Ylönen Susanne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa D217 +358503234749 susanne.c.ylonen@jyu.fi

Tohtoroituneet tutkijat (Postdoctoral-tutkijat)

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ahvenjärvi Kaisa Yliopistonopettaja / University Teacher Kirjallisuus / Literature Educa D306 +358407706824 kaisa.ahvenjarvi@jyu.fi
Arjoranta Jonne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Digitaalinen kulttuuri / Digital Culture Educa D308 jonne.arjoranta@jyu.fi
Arkko Samuli Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature +358 50 433 6256 samuli.arkko@gmail.com
Blomberg Kristian Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature kristian.k.s.blomberg@gmail.com
Eskelinen Markku Tutkija / Researcher Nykykulttuurin tutkimus
Fenyvesi Kristof Tutkija / Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D112 +358408053324 kristof.fenyvesi@jyu.fi
Fält Katja Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History +358456796492 katja.j.falt@jyu.fi
Helle Anna Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature anna.p.helle@jyu.fi
Hirsjärvi Irma Tutkija / Researcher Nykykulttuurin / Contemporary Culture Studies +358408053518 irma.hirsjarvi@jyu.fi
Husso Katariina Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History katariina.r.m.husso@jyu.fi
Jaatinen Päivi-Maria Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History post@paivimariajaatinen.fi
Joensuu Juri Tutkija / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D315 juri.m.joensuu@jyu.fi
Kiss Attila Tutkija / Researcher Hungarologia / Hungarology
Koho Satu Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature satu.koho@gmail.com
Kuuva Sari Tutkija / Reseacher Taidehistoria / Art History Educa D207 +358505431698 sari.kuuva@jyu.fi
Kähkönen Satu Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History +358408054503 satu.p.kahkonen@jyu.fi
Marttinen Heta Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature +358505185319 heta.s.k.marttinen@jyu.fi
Mäkelä Paula Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History paula.a.makela@jyu.fi
Pehkoranta Anna Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa D311 +358407390965 anna.m.pehkoranta@jyu.fi
Saresma Tuija Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Educa D208 tuija.saresma@jyu.fi
Sääskilahti Nina Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Studies Opinkivi OPK133 +358408055163 nina.saaskilahti@jyu.fi
Yang Jing Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History Educa D204 tigeryangjing@hotmail.com
Ylitalo Riikka Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature +358407185476 rihaylit@gmail.com
Ylönen Susanne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa D217 +358503234749 susanne.c.ylonen@jyu.fi