Laitoksen henkilökunta

Musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitoksen henkilökunta

Laitoksen johtajat

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Hanka Heikki Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Taidehistoria / Art History Educa D113 +358400247417 heikki.j.hanka@jyu.fi
Koskimaa Raine Tutkimuksesta vastaava varajohtaja, professori / Vice Head of Department, Professor Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Educa D308 +358408405968 raine.koskimaa@jyu.fi
Rautio Riitta Laitoksen varajohtaja ja pedagoginen johtaja, lehtori / Vice Head of the Department and Pedagogical Head of the Department, Lecturer Musiikkitiede / Musicology Musica M302 +358408054315 riitta.a.rautio@jyu.fi

Tukipalveluhenkilökunta

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Kiuru Elina Amanuenssi Musiikkikasvatus, musiikkitiede, musiikkiterapia, MMT Musica M 309 +358408053981 elina.kiuru@jyu.fi
Liimatainen Riitta Sihteeri / Secretary Educa D103 +358408053408 riitta.liimatainen@jyu.fi
Pöyhönen Markku Suunnittelija / Coordinator Musica M214 +358405707007 markku.i.poyhonen@jyu.fi
Teppo Juha Amanuenssi Kirjallisuus, kirjoittaminen, taidehistoria, taidekasvatus, museologia, nykykulttuurin tutkimus, hungarologia, KUOMA Educa D103 +358408053415 juha.teppo@jyu.fi
Tulonen Urho Harjoittelija / Trainee Taidehistoria / Art History Educa D103 +358408054658 harjoittelija-mutku@jyu.fi

Professorit

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Bonsdorff Pauline von Professori / Professor Taidekasvatus / Art Education Educa D217 +358503761196 pauline.v.bonsdorff@jyu.fi
Eerola Tuomas Musiikkitiede / Musicology tuomas.eerola@jyu.fi
Erkkilä Jaakko Professori / Professor Musiikkiterapia / Music Therapy Musica M214 +358400542395 jaakko.erkkila@jyu.fi
Hanka Heikki Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Taidehistoria / Art History Educa D113 +358400247417 heikki.j.hanka@jyu.fi
Huovinen Erkki Professori (osa-aikainen) / Professor (part-time) Musiikkitiede / Musicology erkki.s.huovinen@jyu.fi
Karkulehto Sanna Professori / Professor Kirjallisuus / Literature Educa D313 +358408053835 sanna.j.karkulehto@jyu.fi
Keskinen Mikko Professori / Professor Kirjallisuus / Literature Educa D311 +358400248144 mikko.o.keskinen@jyu.fi
Koskimaa Raine Tutkimuksesta vastaava varajohtaja, professori / Vice Head of Department, Professor Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Educa D308 +358408405968 raine.koskimaa@jyu.fi
Lahdelma Tuomo Professori / Professor Kirjallisuus (kirjoittaminen), hungarologia / Literature (Creative Writing), Hungarology Educa D107 +358503854853 tuomo.v.k.lahdelma@jyu.fi
Louhivuori Jukka Professori / Professor Musiikkikasvatus / Music Education Musica M316 +358408054310 jukka.louhivuori@jyu.fi
Toiviainen Petri Akatemiaprofessori (kausi 2014-2018) / Academy Professor (period 2014-2018) Musiikkitiede / Musicology Musica M212 +358503541753 petri.toiviainen@jyu.fi
Vilkuna Janne Professori / Professor Museologia / Museology Educa D207 +358405543569 (+358408053845) janne.vilkuna@jyu.fi
Waenerberg Annika Professori / Professor Taidehistoria / Art History Educa D204 +358503854848 annika.waenerberg@jyu.fi

Tutkimus- ja opetushenkilökunta

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ala-Ruona Esa Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkiterapia / Music Therapy Musica, M213 +358 40 805 4297 esa.ala-ruona@jyu.fi
Arjoranta Jonne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Digitaalinen kulttuuri / Digital Culture Educa, D308 jonne.arjoranta@jyu.fi
Asikainen Matti Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus, JAMK, huone 208 +358 40 805 4299 matti.t.asikainen@jyu.fi
Bagdasarov Aleksandr Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus, JAMK, huone 208 +358 40 805 4300 aleksandr.a.bagdasarov@jyu.fi
Burger Birgitta Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M211 +358 40 805 4301 birgitta.burger@jyu.fi
Burunat Iballa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology M 206 +358408054305 iballa.burunat@jyu.fi
Ceginskas Viktorija Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary culture viktorija.ceginskas@jyu.fi
Fenyvesi Kristof Tutkija/ Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture Educa, D112 +358 40 805 3324 kristof.k.fenyvesi@jyu.fi
Hallila Mika Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature +358 400 248 138 mika.s.hallila@jyu.fi
Hartmann Martin Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M206 +358 40 805 4311 martinarielhartmann@gmail.com
Helle Anna Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D315 +358 400 248 138 anna.p.helle@jyu.fi
Hiltunen Kaisa Yliopistotutkija / Senior Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa, D210 +358 400 613 196 kaisa.e.hiltunen@jyu.fi
Joensuu Juri Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D315 +358 40 805 4422 juri.m.joensuu@jyu.fi
Kaasik-Krogerus Sigrid Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary culture Educa, D205 +358 40 805 4862 sigrid.s.kaasik-krogerus@jyu.fi
Kilpelä Virpi Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus, JAMK, huone 211 +358 40 805 4307 virpi.p.kilpela@jyu.fi
Koistinen Aino-Kaisa Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D313 +358 40 805 3592 aino-kaisa.koistinen@jyu.fi
Kontturi Katja Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture Educa, D305 +358 40 805 3546 katja.j.kontturi@jyu.fi
Koskimäki Jouni Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M318 +358 40 805 4308 jouni.koskimaki@jyu.fi
Kosonen Erja Lehtori, dipl.pianisti / Lecturer, dipl. pianist Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M304 +358 50 376 7017 erja.kosonen@jyu.fi
Kovala Urpo Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture Opinkivi +358 40 805 3836 urpo.k.kovala@jyu.fi
Lindroth Ingegärd Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musiikkikampus, JAMK, huone 213 +358 40 805 4309 lindroth@campus.jyu.fi
Lonkila Helena Yliopistonopettaja / University Teacher Kulttuuriympäristön tutkimus (KUOMA), taidehistoria, museologia / Cultural Environment Studies (KUOMA) , Art History, Museology Educa, D206 +358 40 805 4212 helena.lonkila@jyu.fi
Luck Geoff Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M209 +358 50 576 2286 geoff.luck@jyu.fi
Luoma Pirkko Projektitutkija / Project Researcher D107 pirkko.j.luoma@gmail.com
Luukkanen-Hirvikoski Teija Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D206 +358 40 805 5007 teija.luukkanen-hirvikoski@jyu.fi
Lähdesmäki Tuuli Akatemiatutkija / Academy Research Fellow Taidehistoria / Art History Educa, D208 +358 40 805 3839 tuuli.lahdesmaki@jyu.fi
Löytty Olli Yliopistotutkija / Senior Researcher Kirjallisuus / Literature D313 +358451267102 olli.s.loytty@jyu.fi
Maanmieli Karoliina Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D307 +358 40 805 3527
Myllykoski Mikko Yliopistonopettaja / University Teacher Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M318 +358 40 805 4454 mikko.myllykoski@jyu.fi
Mäkinen Katja Tutkijatohtori / Postdoctoral Reseacher Taidehistoria / Art History Educa, D206 +358 40 805 4194 katja.a.p.makinen@jyu.fi
Mäkinen Minna Yliopistonopettaja / University Teacher Museologia ja etnologia / Museology and Ethnology Historica, H217 +358 40 805 3988 minna.k.makinen@jyu.fi
Nerg Minna Kulttuurintutkimuksen seuran sihteeri, Kulttuurintutkimus-lehden toimitussihteeri Nykykulttuurin tutkimuskeskus Educa, D208 +358 50 599 8842 minna.m.nerg@jyu.fi
Niemi-Pynttäri Risto Yliopistonlehtori / Senior Lecturer Kirjoittaminen / Creative Writing Educa, D306 +358 50 343 5837 risto.t.niemi-pynttari@jyu.fi
Ockenström Lauri Tutkijatohtori / Postdoctoral Reseacher Taidehistoria / Art History Educa, D210 +358408053795 lauri.ockenstrom@jyu.fi
Peltola Henna-Riikka Yliopistonopettaja / University Teacher Musiikkitiede / Musicology Musica, M312 +358 50 385 4857 henna-riikka.peltola@jyu.fi
Piippo Laura Yliopistonopettaja / University Teacher Kirjallisuus / Literature Educa, D315 +358 40 805 4587 laura.piippo@jyu.fi
Pirinen Hanna Yliopistotutkija / Senior Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D205 +358 50 428 5264 hanna.k.pirinen@jyu.fi
Pääjoki Tarja Tutkimuskoordinaattori / Research Coordinator Taidekasvatus / Art Education Educa, D203 +358 400 247 419 tarja.paajoki@jyu.fi
Rautio Riitta Laitoksen varajohtaja ja pedagoginen johtaja, lehtori / Vice Head of the Department and Pedagogical Head of the Department, Lecturer Musiikkitiede / Musicology Musica M302 +358408054315 riitta.a.rautio@jyu.fi
Saari Pasi Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M206 +358 40 805 4165 pasi.r.saari@jyu.fi
Saarikallio Suvi Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M208 +358 50 536 1900 suvi.saarikallio@jyu.fi
Saresma Tuija Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture D208 tuija.saresma@jyu.fi
Sääskilahti Nina Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Opinkivi OPK133 nina.saaskilahti@jyu.fi
Tervonen Ate Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D307 +358 40 805 3739 ate.j.tervonen@jyu.fi
Thompson Marc Yliopistonlehtori / Senior Lecturer Musiikkitiede / Musicology Musica, M211 +358 40 805 4321 mathomps@cc.jyu.fi
Toivanen Pekka Lehtori / Lecturer Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M303 +358 40 805 4322 pekka.k.toivanen@jyu.fi
Tuuri Kai Yliopistotutkija / Senior Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M314 +358 50 340 4043 kai.tuuri@jyu.fi
Usvamaa-Routila Sirkkaliisa Lehtori / Lecturer Taidekasvatus / Art Education Educa, D203 +358 40 805 3844 sirkkaliisa.usvamaa-routila@jyu.fi
Vallius Antti Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D210 +358 45 675 7102 antti.s.vallius@jyu.fi
Vargas de Freitas Matias Rita Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D112 +358 46 542 6489 rita.vargas@gmail.com
Viirret Esa Yliopistonopettaja / University Teacher Musiikkikasvatus / Music Education Musica, M311 +358 400 284 231 esa.m.viirret@jyu.fi
Ylitalo Anna-Kaisa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Musiikkitiede / Musicology Musica, M315 +358 40 805 3119 anna-kaisa.ylitalo@jyu.fi
Ylönen Susanne Tutkija / Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa, D217 +358 50 323 4749 sucoylon@student.jyu.fi

Tohtoroituneet tutkijat (Postdoctoral-tutkijat)

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ahvenjärvi Kaisa Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D306 +358 40 805 4540 kaisa.ahvenjarvi@jyu.fi
Arjoranta Jonne Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Digitaalinen kulttuuri / Digital Culture Educa, D308 jonne.arjoranta@jyu.fi
Arkko Samuli Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature
Blomberg Kristian Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature kristian.k.s.blomberg@gmail.com
Eskelinen Markku Tutkija / Researcher Nykykulttuurin tutkimus
Fenyvesi Kristof Tutkija/ Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture Educa, D112 +358 40 805 3324 kristof.k.fenyvesi@jyu.fi
Fält Katja Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History +358 45 679 6492 katja.j.falt@jyu.fi
Hirsjärvi Irma Tutkija / Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture +358 40 805 3518 irma.hirsjarvi@jyu.fi
Husso Katariina Tutkija / Researcher Taidehistoria katariina.r.m.husso@jyu.fi
Jaatinen Päivi-Maria Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History post@paivimariajaatinen.fi
Kiss Attila Tutkija / Researcher Hungarologia / Hungarology Educa, D112
Koho Satu Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature satu.koho@gmail.com
Kuuva Sari Tutkija / Reseacher Taidehistoria / Art History Educa, D207 +358 50 543 1698 sari.kuuva@jyu.fi
Kähkönen Satu Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D206 +358 40 805 4503 satu.p.kahkonen@jyu.fi
Marttinen Heta Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D309 +358 50 518 5319 heta.s.k.marttinen@jyu.fi
Mäkelä Paula Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History paula.a.makela@jyu.fi
Pehkoranta Anna Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature Educa, D311 +358 40 739 0965 anna.m.pehkoranta@jyu.fi
Saresma Tuija Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuuri / Contemporary Culture Educa, D208 tuija.saresma@jyu.fi
Sääskilahti Nina Yliopistotutkija / Senior Researcher Nykykulttuurin tutkimus / Contemporary Culture Opinkivi OPK133 nina.saaskilahti@jyu.fi
Yang Jing Tutkija / Researcher Taidehistoria / Art History Educa, D204 tigeryangjing@hotmail.com
Ylitalo Riikka Tutkija / Researcher Kirjallisuus / Literature +358 40 718 5476 rihaylit@gmail.com
Ylönen Susanne Tutkija / Researcher Taidekasvatus / Art Education Educa, D217 +358 50 323 4749 sucoylon@student.jyu.fi