Tietotekniikan laitos

Henkilökunta TTL / Staff MIT department

Viimeisin muutos tiistai 12. heinäkuuta 2016, 14.10
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Laitoksen johto / Heads of the Department

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Ristaniemi Tapani Laitoksen varajohtaja, professori / Vice Head of Department, Professor Signaalinkäsittely / Signal processing and wireless communication tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Rossi Tuomo Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing tuomo.j.rossi@jyu.fi

Hallintohenkilökunta / Administrative Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Hynninen Outi Osastosihteeri / Departmental Secretary Opintoasiat / Study Affairs outi.hynninen@jyu.fi
Markkanen Jaana Amanuenssi / Amanuensis Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi
Mäkelä Henri Siviilipalvelusmies / Civilian Serviceman henri.m.makela@jyu.fi
Rantalainen Marja-Leena Tutkimusavustaja / Research Assistant marja-leena.rantalainen@jyu.fi
Valpe Kati Suunnittelija / Coordinator Viestintä / Communications kati.valpe@jyu.fi

Professorit / Professors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Bräysy Olli Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing olli.braysy@jyu.fi
David Gil Tutkimusprofessori / Research Professor Tieteellinen laskenta / Scientific Computing gil.david@jyu.fi
Hämäläinen Timo Professori / Professor Tietoliikenne, Cyber Security and Networking timo.t.hamalainen@jyu.fi
Jin Yaochu Tutkimusprofessori / Research Professor Teollinen optimointi / Industrial Optimization yaochu.jin@surrey.ac.uk
Kuznetsov Nikolay Junior Visiting Professor Tieteellinen laskenta / Scientific Computing nkuznetsov239@gmail.com
Kärkkäinen Tommi Professori / Professor Koulutusteknologia / Educational Technology, Ohjelmistotekniikka / Software Engineering tommi.karkkainen@jyu.fi
Lehto Martti Professor of Practice Kyberturvallisuus / Cyber Security martti.j.lehto@jyu.fi
Miettinen Kaisa Vararehtori, professori / Vice Rector, Professor Teollinen optimointi / Industrial Optimization kaisa.miettinen@jyu.fi
Mäkinen Raino Professori / Professor Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Scientific computing, Applied mathematics raino.a.e.makinen@jyu.fi
Möttönen Mikko Tutkimusprofessori / Research Professor Kvanttilaskenta / Quantum Computing mpmotton@gmail.com
Neittaanmäki Pekka Dekaani, professori / Dean, Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing pekka.neittaanmaki@jyu.fi
Neri Ferrante Tutkimusprofessori / Research Professor Computational Intelligence Optimization ferrante.neri@jyu.fi
Repin Sergey Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing sergey.repin@mit.jyu.fi
Ristaniemi Tapani Laitoksen varajohtaja, professori / Vice Head of Department, Professor Signaalinkäsittely / Signal processing and wireless communication tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Rossi Tuomo Laitoksen johtaja, professori / Head of Department, Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing tuomo.j.rossi@jyu.fi
Terziyan Vagan Professori / Professor Web Intelligence and Service Engineering (WISE) vagan.terziyan@jyu.fi
Tiihonen Timo Varadekaani, professori / Vice Dean, Professor Laskennalliset tieteet, Matemaattinen mallinnus / Scientific computing, Mathematical modeling timo.tiihonen@jyu.fi
Toivanen Jari Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing jari.a.toivanen@jyu.fi
Watanabe Chihiro Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing chihiro.c.watanabe@jyu.fi

Tutkimushenkilökunta / Research Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Abdi Mahmoudaliloo Younes Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher younes.abdi@jyu.fi
Chang Zheng Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Signal processing and wireless communication zheng.chang@jyu.fi
Cochez Michael Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Tietotekniikka / Mathematical Information Technology michael.s.l.cochez@jyu.fi
Erkkilä Anna-Leena Projektitutkija / Project Researcher anna-leena.j.erkkila@jyu.fi
Habib M. Ahsan Projektitutkija / Project Researcher mahsan.habib@jyu.fi
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Hartikainen Markus Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization markus.hartikainen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Hrad Otto Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber Security otto.hrad@jyu.fi
Huovila Niilo Harjoittelija / Trainee niilo.j.huovila@student.jyu.fi
Isomöttönen Ville Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology ville.isomottonen@jyu.fi
Jauhiainen Susanne Harjoittelija / Trainee susanne.m.jauhiainen@student.jyu.fi
Jeronen Juha Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing juha.jeronen@jyu.fi
Juutilainen Harri Harjoittelija / Trainee harri.e.juutilainen@student.jyu.fi
Kaikova Olena Projektitutkija / Project Researcher Web Intelligence and Service Engineering (WISE) olena.o.kaikova@jyu.fi
Kansanaho Jarno Projektitutkija / Project Researcher Luotettavat ennusteet -projekti jarno.m.kansanaho@jyu.fi
Karppinen Tomi Tutkimusavustaja / Research Assistant tomi.j.karppinen@jyu.fi
Karvinen Antti Harjoittelija / Trainee antti.j.s.karvinen@student.jyu.fi
Kauppi Jukka-Pekka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukka-pekka.jp.kauppi@jyu.fi
Kemppainen Simo Suunnittelija / Coordinator simo.a.kemppainen@jyu.fi
Kenttälä Veera Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) veera.kenttala@jyu.fi
Kiesiläinen Jarno Tutkimusavustaja / Research Assistant jarno.e.kiesilainen@student.jyu.fi
Kinnunen Päivi Projektitutkija / Project Researcher paivi.a.kinnunen@jyu.fi
Korhonen Henrik Tutkimusavustaja / Research Assistant henrik.v.m.korhonen@student.jyu.fi
Koskenkorva Erkki Projektitutkija / Project Researcher erkki.a.koskenkorva@student.jyu.fi
Kovanen Tiina Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber security tiina.r.j.kovanen@jyu.fi
Kuula Jaana Projektitutkija / Project Researcher jaana.kuula@jyu.fi
Lakanen Antti-Jussi Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes antti-jussi.lakanen@jyu.fi
Louke Sasu Tutkimusavustaja / Research Assistant satulouk@jyu.fi
Malmberg Jose Harjoittelija / Trainee jose.j.malmberg@student.jyu.fi
Myllykoski Mirko Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing mirko.myllykoski@jyu.fi
Mähönen Jaana Tutkimusavustaja / Research Assistant jaana.k.mahonen@student.jyu.fi
Mäkelä Tiina Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) tiina.m.makela@jyu.fi
Mönkölä Sanna Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing sanna.monkola@jyu.fi
Möttönen Mikko Tutkimusprofessori / Research Professor Kvanttilaskenta / Quantum Computing mpmotton@gmail.com
Neri Ferrante Tutkimusprofessori / Research Professor Computational Intelligence Optimization ferrante.neri@jyu.fi
Niinimäki Esko Harjoittelija / Trainee esko.k.niinimaki@student.jyu.fi
Niskanen Kimmo Harjoittelija / Trainee kimmo.h.niskanen@student.jyu.fi
Nuojua Viivi Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber security viivi.a.nuojua@student.jyu.fi
Ojalehto Vesa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization vesa.ojalehto@jyu.fi
Peuron Ilkka Harjoittelija / Trainee iltapeur@student.jyu.fi
Poikolainen Janne Projektitutkija / Project Researcher janne.j.poikolainen@student.jyu.fi
Pölönen Ilkka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing ilkka.polonen@jyu.fi
Pöyhönen Jouni Projektitutkija / Project Researcher jouni.a.poyhonen@jyu.fi
Räbinä Jukka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukka.o.rabina@student.jyu.fi
Saksa Tytti Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tytti.saksa@jyu.fi
Sindhya Karthik Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization karthik.sindhya@jyu.fi
Tenkanen Tuomas Tutkimusavustaja / Research Assistant tuomas.s.tenkanen@jyu.fi
Tirronen Maria Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher maria.j.e.tirronen@jyu.fi
Tirronen Ville Yliopistonlehtori / Senior Lecturer ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Toivanen Ida Harjoittelija / Trainee ida.m.toivanen@student.jyu.fi
Tuovinen Tero Projektitutkija / Project Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tero.tuovinen@jyu.fi
Valkonen Jukka Projektitutkija / Project Researcher jukka.t.valkonen@jyu.fi
Zaidenberg Nezer Yliopistotutkija / Senior Researcher nezer.j.zaidenberg@jyu.fi
Zheludev Valery Yliopistotutkija / Senior Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing valery.v.zheludev@jyu.fi
Zolotukhin Mikhail Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Mobile systems and telecommunication mikhail.m.zolotukhin@jyu.fi
Äyrämö Sami Tutkimuskoordinaattori / Research Coordinator sami.ayramo@jyu.fi

Opetushenkilökunta / Teaching Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Ekonoja Antti Yliopistonopettaja / University Teacher Koulutusteknologia / Educational Technology antti.j.ekonoja@jyu.fi
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Itkonen Jonne Lehtori / Lecturer jonne.itkonen@jyu.fi
Kaijanaho Antti-Juhani Yliopistonopettaja / University Teacher Tietotekniikka antti-juhani.kaijanaho@jyu.fi
Khriyenko Oleksiy Yliopistonopettaja / University Teacher oleksiy.o.khriyenko@jyu.fi
Lahtonen Tommi Yliopistonopettaja / University Teacher tommi.j.lahtonen@jyu.fi
Lapinkylä Ilona Yliopistonopettaja / University Teacher Koulutusteknologia / Educational Technology ilona.lapinkyla@jyu.fi
Lappalainen Vesa Lehtori / Lecturer Pelit ja pelillisyys vesa.t.lappalainen@jyu.fi
Lehtinen Mika Yliopistonopettaja / University Teacher mika.k.lehtinen@student.jyu.fi
Männikkö Timo Yliopistonopettaja / University Teacher timo.mannikko@jyu.fi
Mönkölä Sanna Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing sanna.monkola@jyu.fi
Natunen Teemu Yliopistonopettaja / University Teacher teemu.h.natunen@student.jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Santanen Jukka-Pekka Lehtori / Lecturer jukka-pekka.santanen@mit.jyu.fi
Tirronen Ville Yliopistonlehtori / Senior Lecturer ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Viinikainen Ari Lehtori / Lecturer Tietoliikenne, Sensoriverkot ari.viinikainen@jyu.fi

Opintoneuvojat / Study Advisors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Markkanen Jaana Amanuenssi / Amanuensis Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi
Männikkö Timo Yliopistonopettaja / University Teacher timo.mannikko@jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Viinikainen Ari Lehtori / Lecturer Tietoliikenne, Sensoriverkot ari.viinikainen@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat / Doctoral Students

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Braithwaite Billy Tohtorikoulutettava / Doctoral Student billy.h.v.braithwaite@student.jyu.fi
Chugh Tinkle Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Teollinen optimointi / Industrial Optimization tinkle.t.chugh@jyu.fi
Eskelinen Matti A. Tohtorikoulutettava / Doctoral Student matti.a.eskelinen@student.jyu.fi
Gavriushenko Mariia Tohtorikoulutettava / Doctoral Student gavrushik@gmail.com
Ivannikova Elena Tohtorikoulutettava / Doctoral Student elena.v.ivannikova@student.jyu.fi
Naveed Kashif Tohtorikoulutettava / Doctoral Student kashif.naveed@mit.jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Rasku Jussi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student jussi.rasku@jyu.fi
Saarela Mirka Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Data Science / Educational Data Mining mirka.saarela@jyu.fi
Tabatabaei Mohammad Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Teollinen optimointi / Industrial Optimization mohammad.tabatabaei@jyu.fi
Tuhkala Ari Tohtorikoulutettava / Doctoral Student ari.s.tuhkala@student.jyu.fi
Varsaluoma Jukka Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes jukka.varsaluoma@jyu.fi
Zhou-Kangas Yue Tohtorikoulutettava / Doctoral Student yue.y.zhou-kangas@student.jyu.fi