Tietotekniikan laitos

Henkilökunta TTL / Staff MIT department

Viimeisin muutos maanantai 20. helmikuuta 2017, 15.59
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Laitoksen johto / Heads of the Department

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti

Hallintohenkilökunta / Administrative Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Markkanen Jaana Hallintopäällikkö (31.12.2016 saakka) (amanuenssi / amanuensis) Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi
Mäkelä Henri Siviilipalvelusmies / Civilian Serviceman henri.m.makela@jyu.fi
Rahkonen Samuli Siviilipalvelusmies / Civilian Serviceman samuli.rahkonen@jyu.fi
Valpe Kati Tiedottaja | Communications Officer Viestintä / Communications kati.valpe@jyu.fi

Professorit / Professors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Kettunen Lauri Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Computational Sciences layrolke@jyu.fi
Kuznetsov Nikolay Junior Visiting Professor Tieteellinen laskenta / Scientific Computing nkuznetsov239@gmail.com
Lehto Martti Professor of Practice Kyberturvallisuus / Cyber Security martti.j.lehto@jyu.fi
Miettinen Kaisa Vararehtori, professori / Vice Rector, Professor Teollinen optimointi / Industrial Optimization kaisa.miettinen@jyu.fi
Möttönen Mikko Tutkimusprofessori / Research Professor Kvanttilaskenta / Quantum Computing mpmotton@gmail.com
Neittaanmäki Pekka Dekaani, professori / Dean, Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing pekka.neittaanmaki@jyu.fi
Tiihonen Timo Varadekaani, professori / Vice Dean, Professor Laskennalliset tieteet, Matemaattinen mallinnus / Scientific computing, Mathematical modeling timo.tiihonen@jyu.fi

Tutkimushenkilökunta / Research Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Abdi Mahmoudaliloo Younes Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher younes.abdi@jyu.fi
Cochez Michael Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Tietotekniikka / Mathematical Information Technology michael.s.l.cochez@jyu.fi
Erkkilä Anna-Leena Projektitutkija / Project Researcher anna-leena.j.erkkila@jyu.fi
Habib M. Ahsan Projektitutkija / Project Researcher mahsan.habib@jyu.fi
Hakala Tommi Tutkimusavustaja / Research Assistant tommi.ia.hakala@jyu.fi
Heikkola Erkki Yliopistotutkija / Senior Researcher erkki.m.s.heikkola@jyu.fi
Jauhiainen Susanne Tutkimusavustaja / Research Assistant susanne.m.jauhiainen@student.jyu.fi
Kankaanranta Kari Suunnittelija / Coordinator kari.t.kankaanranta@jyu.fi
Karvinen Antti Projektitutkija / Project Researcher antti.j.s.karvinen@jyu.fi
Kauppi Jukka-Pekka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukka-pekka.jp.kauppi@jyu.fi
Kenttälä Veera Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) veera.kenttala@jyu.fi
Kovanen Tiina Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber security tiina.r.j.kovanen@jyu.fi
Kuoremäki Reija Projektitutkija / Project Researcher reija.c.kuoremaki@jyu.fi
Kuula Jaana Projektitutkija / Project Researcher jaana.kuula@jyu.fi
Lehtinen Mika Projektitutkija / Project Researcher mika.k.lehtinen@student.jyu.fi
Mehtälä Saana Tutkimusavustaja / Research Assistant saana.s.s.mehtala@student.jyu.fi
Myllykoski Mirko Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing mirko.myllykoski@jyu.fi
Mähönen Jaana Tutkimusavustaja / Research Assistant jaana.k.mahonen@student.jyu.fi
Mäkelä Tiina Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) tiina.m.makela@jyu.fi
Möttönen Mikko Tutkimusprofessori / Research Professor Kvanttilaskenta / Quantum Computing mpmotton@gmail.com
Nuojua Viivi Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber security viivi.a.nuojua@student.jyu.fi
Ojalehto Vesa Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization vesa.ojalehto@jyu.fi
Paukku Teija Tutkimusavustaja / Research Assistant teija.m.paukku@jyu.fi
Pölönen Ilkka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing ilkka.polonen@jyu.fi
Pöyhönen Jouni Projektitutkija / Project Researcher jouni.a.poyhonen@jyu.fi
Ruohonen Toni Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher toni.ruohonen@jyu.fi
Räbinä Jukka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukka.o.rabina@student.jyu.fi
Saksa Tytti Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tytti.saksa@jyu.fi
Sindhya Karthik Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization karthik.sindhya@jyu.fi
Tabatabaei Mohammad Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization mohammad.tabatabaei@jyu.fi
Tenkanen Tuomas Projektitutkija / Project Researcher tuomas.s.tenkanen@jyu.fi
Tirronen Ville Yliopistonlehtori / Senior Lecturer ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Tuovinen Tero Projektitutkija / Project Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tero.tuovinen@jyu.fi
Valkonen Jukka Projektitutkija / Project Researcher jukka.t.valkonen@jyu.fi
Wolfmayr Monika Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher wolfmayr@jyu.fi
Zheludev Valery Yliopistotutkija / Senior Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing valery.v.zheludev@jyu.fi
Zolotukhin Mikhail Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Mobile systems and telecommunication mikhail.m.zolotukhin@jyu.fi
Äyrämö Sami Tutkimuskoordinaattori / Research Coordinator sami.ayramo@jyu.fi
Äyrämö Sanna-Mari Projektitutkija / Project Researcher sanna-mari.s-m.ayramo@student.jyu.fi

Opetushenkilökunta / Teaching Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Juutinen Sanna Yliopistonopettaja / University Teacher Tietotekniikka / Mathematical Information Technology sanna.k.juutinen@jyu.fi
Kyppö Jorma Yliopistonopettaja / University Teacher jorma.kyppo@jyu.fi
Lakanen Antti-Jussi Yliopistonopettaja / University Teacher Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes antti-jussi.lakanen@jyu.fi
Lapinkylä Ilona Yliopistonopettaja / University Teacher Koulutusteknologia / Educational Technology ilona.lapinkyla@jyu.fi
Tirronen Ville Yliopistonlehtori / Senior Lecturer ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Varsaluoma Jukka Yliopistonopettaja / University Teacher Tietotekniikka / Mathematical Information Technology jukka.varsaluoma@jyu.fi

Opintoneuvojat / Study Advisors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Markkanen Jaana Hallintopäällikkö (31.12.2016 saakka) (amanuenssi / amanuensis) Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi

Tohtorikoulutettavat / Doctoral Students

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Chugh Tinkle Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Teollinen optimointi / Industrial Optimization tinkle.t.chugh@jyu.fi
Eskelinen Matti A. Tohtorikoulutettava / Doctoral Student matti.a.eskelinen@student.jyu.fi
Gavriushenko Mariia Tohtorikoulutettava / Doctoral Student gavrushik@gmail.com
Girka Anastasiia Tohtorikoulutettava / Doctoral Student anastasiia.v.girka@student.jyu.fi
Hämäläinen Joonas Tohtorikoulutettava / Doctoral Student joonas.k.hamalainen@jyu.fi
Ivannikova Elena Tohtorikoulutettava / Doctoral Student elena.v.ivannikova@student.jyu.fi
Kumar Sanjay Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Cyber ​​Security and Networking sanjay.k.kumar@jyu.fi
Naveed Kashif Tohtorikoulutettava / Doctoral Student kashif.naveed@mit.jyu.fi
Saarela Mirka Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Data Science / Educational Data Mining mirka.saarela@jyu.fi
Tuhkala Ari Tohtorikoulutettava / Doctoral Student ari.s.tuhkala@student.jyu.fi
Zhou-Kangas Yue Tohtorikoulutettava / Doctoral Student yue.y.zhou-kangas@student.jyu.fi