Tietotekniikan laitos

Henkilökunta TTL / Staff MIT department

Viimeisin muutos keskiviikko 08. heinäkuuta 2015, 15.17
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Laitoksen johto / Heads of the Department

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Ristaniemi Tapani Laitoksen varajohtaja, Professori Signaalinkäsittely / Signal processing and wireless communication tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Rossi Tuomo Laitoksen johtaja, Professori Laskennalliset tieteet / Scientific computing tuomo.j.rossi@jyu.fi

Hallintohenkilökunta / Administrative Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Hynninen Outi Osastosihteeri / Departmental Secretary Opintoasiat / Study Affairs outi.hynninen@jyu.fi
Markkanen Jaana Amanuenssi / Amanuensis Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi
Rantalainen Marja-Leena Tutkimusavustaja / Research assistant marja-leena.rantalainen@jyu.fi
Valpe Kati Suunnittelija / Planning officer Viestintä / Communications kati.valpe@jyu.fi

Professorit / Professors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Bräysy Olli Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing olli.braysy@jyu.fi
David Gil Tutkimusprofessori / Research Professor Signal processing gil.david@jyu.fi
Hämäläinen Timo Professori Tietoliikenne, Cyber Security and Networking timo.t.hamalainen@jyu.fi
Jin Yaochu Tutkimusprofessori / Research Professor Teollinen optimointi / Industrial Optimization yaochu.jin@surrey.ac.uk
Kärkkäinen Tommi Professori Koulutusteknologia / Educational Technology, Ohjelmistotekniikka / Software Engineering tommi.karkkainen@jyu.fi
Miettinen Kaisa Vararehtori, professori Teollinen optimointi / Industrial Optimization kaisa.miettinen@jyu.fi
Mäkinen Raino Professori Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Scientific computing, Applied mathematics raino.a.e.makinen@jyu.fi
Neittaanmäki Pekka Dekaani, Professori / Dean, Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing pekka.neittaanmaki@jyu.fi
Neri Ferrante Tutkimusprofessori / Research Professor Computational Intelligence Optimization ferrante.neri@jyu.fi
Repin Sergey Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing sergey.repin@mit.jyu.fi
Ristaniemi Tapani Laitoksen varajohtaja, Professori Signaalinkäsittely / Signal processing and wireless communication tapani.e.ristaniemi@jyu.fi
Rossi Tuomo Laitoksen johtaja, Professori Laskennalliset tieteet / Scientific computing tuomo.j.rossi@jyu.fi
Terziyan Vagan Professori Web Intelligence and Service Engineering (WISE) vagan.terziyan@jyu.fi
Tiihonen Timo Varadekaani, Professori / Vice Dean, Professor Laskennalliset tieteet, Matemaattinen mallinnus / Scientific computing, Mathematical modeling timo.tiihonen@jyu.fi
Toivanen Jari Tutkimusprofessori / Research Professor Laskennalliset tieteet / Scientific computing jari.a.toivanen@jyu.fi

Tutkimushenkilökunta / Research Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Chang Zheng Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Signal processing and wireless communication zheng.chang@jyu.fi
Erkkilä Anna-Leena Projektitutkija / Project Researcher anna-leena.j.erkkila@jyu.fi
Eskelinen Matti A. Tutkimusavustaja / Research Assistant matti.a.eskelinen@student.jyu.fi
Haapoja Mika Tutkimusavustaja / Research Assistant Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) mika.a.m.haapoja@student.jyu.fi
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Harja Jonne Tutkimusavustaja / Research Assistant jonne.harja@jyu.fi
Hartikainen Markus Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization markus.hartikainen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Hrad Otto Tutkimusavustaja / Research Assistant otto.k.hrad@student.jyu.fi
Isomöttönen Ville Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology ville.isomottonen@jyu.fi
Jeronen Juha Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing juha.jeronen@jyu.fi
Kaikova Olena Projektitutkija / Project Researcher Web Intelligence and Service Engineering (WISE) olena.o.kaikova@jyu.fi
Kangasniemi Heta Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) heta.i.kangasniemi@jyu.fi
Kansanaho Jarno Projektitutkija / Project Researcher Luotettavat ennusteet -projekti jarno.m.kansanaho@jyu.fi
Karppinen Tomi Tutkimusavustaja / Research Assistant tomi.j.karppinen@jyu.fi
Kaski Joonas Tutkimusavustaja / Research Assistant Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) joonas.j.kaski@student.jyu.fi
Kauppi Jukka-Pekka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukkaupp@jyu.fi
Kenttälä Veera Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) veera.kenttala@jyu.fi
Korhonen Henrik Harjoittelija / Trainee hevemiko@student.jyu.fi
Koski Nanni Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) nanni.t.koski@student.jyu.fi
Kovanen Tiina Tutkimusavustaja / Research Assistant Kyberturvallisuus / Cyber security tiina.r.j.kovanen@jyu.fi
Lehto Martti Projektitutkija / Project Researcher Kyberturvallisuus / Cyber Security martti.j.lehto@jyu.fi
Mali Olli Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing olli.mali@jyu.fi
Mansikkamäki Laura Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) laura.k.mansikkamaki@student.jyu.fi
Mononen Laura Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) laura.m.mononen@jyu.fi
Mäkelä Tiina Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) tiina.m.makela@jyu.fi
Mönkölä Sanna Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing sanna.monkola@jyu.fi
Neri Ferrante Tutkimusprofessori / Research Professor Computational Intelligence Optimization ferrante.neri@jyu.fi
Niskanen Pauliina Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) pauliina.h.niskanen@student.jyu.fi
Nuojua Viivi Tutkimusavustaja / Research Assistant Kyberturvallisuus / Cyber security viivi.a.nuojua@student.jyu.fi
Ojalehto Vesa Projektitutkija / Project Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization vesa.ojalehto@jyu.fi
Ottis Rain Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Kyberturvallisuus / Cyber security rain.ottis@jyu.fi
Pakkanen Tuomas Projektitutkija / Project Researcher Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) tuomas.t.j.pakkanen@student.jyu.fi
Porokuokka Iida Tutkimusavustaja / Research Assistant Systeemiset oppimisratkaisut (SysTech) iida.porokuokka@jyu.fi
Pölönen Ilkka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing ilkka.polonen@jyu.fi
Pöyhönen Jouni Projektitutkija / Project Researcher
Räbinä Jukka Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher jukka.o.rabina@student.jyu.fi
Saksa Tytti Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tytti.saksa@jyu.fi
Sindhya Karthik Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Teollinen optimointi / Industrial Optimization karthik.sindhya@jyu.fi
Tirronen Ville Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology ville.e.t.tirronen@jyu.fi
Tuovinen Tero Projektitutkija / Project Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing tero.tuovinen@jyu.fi
Valkeejärvi Juuso Harjoittelija / Trainee juuso.j.valkeejarvi@student.jyu.fi
Zaidenberg Nezer Yliopistotutkija / Senior Researcher nezer.j.zaidenberg@jyu.fi
Zheludev Valery Yliopistotutkija / University Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing valery.v.zheludev@jyu.fi
Zolotukhin Mikhail Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Mobile systems and telecommunication mikhail.m.zolotukhin@jyu.fi

Opetushenkilökunta / Teaching Staff

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Ekonoja Antti Yliopistonopettaja / University Teacher Koulutusteknologia / Educational Technology antti.j.ekonoja@jyu.fi
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Itkonen Jonne Lehtori / Lecturer jonne.itkonen@jyu.fi
Kaijanaho Antti-Juhani Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmointikielten periaatteet antti-juhani.kaijanaho@jyu.fi
Lahtonen Tommi Yliopistonopettaja / University Teacher tommi.j.lahtonen@jyu.fi
Lakanen Antti-Jussi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes antti-jussi.lakanen@jyu.fi
Lappalainen Vesa Lehtori / Lecturer Pelit ja pelillisyys vesa.t.lappalainen@jyu.fi
Männikkö Timo Yliopistonopettaja / University Teacher timo.mannikko@jyu.fi
Mönkölä Sanna Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Laskennalliset tieteet / Scientific computing sanna.monkola@jyu.fi
Natunen Teemu Yliopistonopettaja / University Teacher teemu.h.natunen@student.jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Santanen Jukka-Pekka Lehtori / Lecturer jukka-pekka.santanen@mit.jyu.fi
Viinikainen Ari Lehtori / Lecturer Tietoliikenne, Sensoriverkot ari.viinikainen@jyu.fi

Opintoneuvojat / Study Advisors

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Hakanen Jussi Yliopistotutkija / Senior Researcher Teollinen optimointi, Laskennalliset tieteet, Sovellettu matematiikka / Industrial Optimization jussi.hakanen@jyu.fi
Hiltunen Leena Tutkijatohtori / Postdoctoral Researcher Koulutusteknologia / Educational Technology leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
Markkanen Jaana Amanuenssi / Amanuensis Opintoasiat / Study Affairs amanuenssi@mit.jyu.fi
Männikkö Timo Yliopistonopettaja / University Teacher timo.mannikko@jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Viinikainen Ari Lehtori / Lecturer Tietoliikenne, Sensoriverkot ari.viinikainen@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat / Doctoral Students

Nimi Nimike Kuvaus Sähköposti
Abdi Mahmoudaliloo Younes Tohtorikoulutettava / Doctoral Student younes.abdi@jyu.fi
Chugh Tinkle Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Teollinen optimointi / Industrial Optimization tinkle.t.chugh@jyu.fi
Cochez Michael Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Web Intelligence and Service Engineering (WISE) michael.s.l.cochez@jyu.fi
Eskelinen Matti Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Laskennalliset tieteet / Scientific computing matti.j.eskelinen@jyu.fi
Ivannikova Elena Tohtorikoulutettava / Doctoral Student elena.v.ivannikova@student.jyu.fi
Kaijanaho Antti-Juhani Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmointikielten periaatteet antti-juhani.kaijanaho@jyu.fi
Kuula Jaana Tohtorikoulutettava / Doctoral Student jaana.kuula@jyu.fi
Lakanen Antti-Jussi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes antti-jussi.lakanen@jyu.fi
Mondal Riaz Tohtorikoulutettava / Doctoral Student riaz.u.mondal@student.jyu.fi
Myllykoski Mirko Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Laskennalliset tieteet / Scientific computing mirko.myllykoski@jyu.fi
Nieminen Paavo Tohtorikoulutettava / Doctoral student Ohjelmistotekniikka, Pelit ja pelillisyys, Ohjelmointikielten periaatteet paavo.j.nieminen@jyu.fi
Rasku Jussi Tohtorikoulutettava / Doctoral Student jussi.rasku@jyu.fi
Saarela Mirka Tohtorikoulutettava / Doctoral Student mirka.saarela@gmail.com
Tabatabaei Mohammad Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Teollinen optimointi / Industrial Optimization mohammad.tabatabaei@jyu.fi
Tirronen Maria Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Laskennalliset tieteet / Scientific computing maria.j.e.tirronen@jyu.fi
Tsatsishvili Valeri Tohtorikoulutettava / Doctoral Student valeri.v.tsatsishvili@jyu.fi
Vahdani Amoli Payam Tohtorikoulutettava / Doctoral Student payam.p.vahdani-amoli@student.jyu.fi
Varsaluoma Jukka Tohtorikoulutettava / Doctoral Student Pelit ja pelillisyys / Games and Gamefullnes jukka.varsaluoma@jyu.fi