Opiskelijan ohjeet

Opinnäytetöiden ohjaajat

Viimeisin muutos perjantai 10. maaliskuuta 2017, 10.15

Hadi Ghanbari (hadi.ghanbari@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters

  • Software Engineering / Information Systems Development:
    • Agile Methodologies, Secure Systems Design, Global Software Development
    • Technical Debt
    • Serious Games
  • Qualitative Methods (Grounded Theory, Case Study, Interviews)
  • Systematic Literature Review

Veikko Halttunen (veikko.halttunen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters

  • Software Engineering / Ohjelmistotuotanto
  • Information Systems Development / Tietojärjestelmien kehitys
  • Information Management and Strategies / Tietohallinto
  • Digital Content Consumer Behaviour / Digitaalisten sisältöjen kuluttajakäyttäytyminen
  • Challenges of Information Society / Tietoyhteiskunnan haasteet

Tuomas Kari (tuomas.t.kari@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor

  • Exergaming / Digitaaliset liikuntapelit
  • Sports technology / Liikuntateknologia
  • Health and wellness technology / Terveysteknologia / Liikunnan ja hyvinvoinnin teknologiasovellukset
  • Gamification / Pelillistäminen
  • eSports / Elektroninen urheilu
  • User experience studies / Käyttäjäkokemukset

Sami Kollanus (sami.kollanus@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor

  • Ketterä ohjelmistokehitys/agile software development
  • Ohjelmistotuotannon prosessien parantaminen/software process improvement
  • Ohjelmistoprojektien hallinta/software project management

Tiina Koskelainen (tiina.e.koskelainen@jyu.fi)

Ohjaan / I supervise: Bachelor
  • Informaatioteknologian käyttöönotto ja käyttö (yksilön käyttäytyminen)
  • Sosiaalinen media (kuluttajien käyttäytyminen)
  • Prosessiteoria (prosessi- ja vaihemallit)

Tuomo Kujala (tuomo.kujala@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

  • Human-Technology Interaction / Ihmisen ja teknologian välinen vuorovaikutus
  • Quantitative methods / Määrälliset menetelmät
  • Safety-critical user interfaces / Turvallisuuskriittiset käyttöliittymät
  •  Käytettävyys / Usability
  • Interaktiosuunnittelu / Interaction design
  • Other topics in cognitive science, incl. basic research / Muut kognitiotieteelliset aiheet, myös perustutkimus

Eetu Luoma (eetu.luoma@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

  • Business models / Liiketoimintamallit
  • Software-as-a-Service / Sovellusvuokraus (SaaS)
  • Cloud Computing / Pilvilaskenta
  • Software Business / Ohjelmistoliiketoiminta
  • Software Companies / Ohjelmistoyritykset
  • E-Commerce / Elektroninen liiketoiminta

Pekka Makkonen (pekka.m.makkonen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters

(supervising in English and Finnish):

  • E-learning
  • ICT training
  • ICT in developing countries
  • Information management
  • Information system development
  • International projects
  • ICT infrastructure
  • Knowledge management
  • ICT in health care

Panu Moilanen (panu.moilanen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor

  • Teknologian käyttö arjessa
  • Teknologiatutkimus
  • Kyberturvallisuus
  • Liikunnan ja hyvinvoinnin teknologiasovellukset
  • Mediaan liittyvät aiheet.

Arto Ojala (arto.k.ojala@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

  • Kaikki ohjelmistoliiketoimintaan / pilvipalvelujenliiketoimintaan liittyvät aiheet, mm.
  • Ohjelmistoliiketoiminta
  • Yrittäjyys ohjelmistoalalla
  • Pilvipalveluihin liittyvä liiketoiminta
  • Ohjelmistoyritysten kansainvälistyminen
  • Liiketoimintamallit
  • Digitaaliset tuotealustat

Gaurav Pandeyn (gaurav.g.pandey@student.jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor

  •  Recommender Systems
  • Information Retrieval

Maritta Pirhonen (maritta.pirhonen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

  • Tietojärjestelmäprojektien johtaminen (management)
  • TJ-projektien henkilöstöjohtaminen (leadership)
  • tietojärjestelmäprojektien onnistuminen

Mirja Pulkkinen (mirja.k.pulkkinen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

  • Organizational IT/IS, Enterprise Systems: ES Implementation, ES Evaluation
  •  Business Process Design and Management, Business Architecture
  • Enterprise Architecture Management, Enterprise Design
  • eEducation (as related to the abovementioned areas 1.-3.)
  • Knowledge management

Rebekah Rousi, rebekah.rousi@jyu.fi

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters/PhD

  • User experience, HCI/HTI / Käyttäjäkokemus, ihmisen ja -teknologian vuorovaikutus
  • User psychology, cognitive science / Käyttäjäpsykologia, kognitiotiede
  • Cultural studies / Kulttuuritutkimus (digitaalinen kulttuuri)
  • Arts / Taiteet
  • Qualitative Research

Mikko Rönkkö (mikko.ronkko@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

  • Business Models / Liiketoimintamallit
  • Software Business / Ohjelmistoliiketoiminta
  • Software Companies / Ohjelmistoyritykset
  • Software Entrepreneurship / Ohjelmistoyrittäjyys
  • Ecosystem Strategies / Tuote- ja käyttäjäyhteisöstrategiat

I have a strong preference for quantitative/statistical research designs.

Pertti Saariluoma (ps@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: PhD

  • Cognitive science
  • HTI

Markus Salo (markus.t.salo[at]jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

  • Teknologiasta aiheutuva stressi (töissä tai vapaa-ajalla) / Technostress
  • IT-tuotteiden ja -palveluiden vaihtaminen ja käyttö / IT switching and use
  • Laadulliset tutkimusmenetelmät / Qualitative methods

Alexander Semenov (alexander.v.semenov@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters

Ville Seppänen (ville.r.seppanen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters

  • Enterprise architecture; public and private organisations / Kokonaisarkkitehtuurit/yritysarkkitehtuurit
  • Information technology management and business information management / Tietohallinto ja tietohallinnon johtaminen
  • Adoption of enterprise information systems and strategic information systems / Yritysjärjestelmien ja strategisten tietojärjestelmien käyttöönotto
  • Information systems development / Tietojärjestelmien kehittäminen

  • Software engineering / Ohjelmistotuotanto

Mikko Siponen (mikko.t.siponen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

  • Tietoturvan hallinnan aiheet: tietoturvapolitiikka, tietoturvainvestoinnit, tietoturvan integroiminen tietojärjestelmäkehitykseen, social engineering, käyttäjien tietoturvakäyttäytyminen
  • Ohjelmisto- ja tietojärjestelmäkehitysmenetelmät
  • IT käyttö, esim. eri tietojärjestelmien käyttö, käyttöönotto, palveluiden käyttö.
  • IT investoinnit
  • Laadulliset tutkimusmenetelmät (case tutkimus, haastattelut, action research), prosessiteoriat, induktiiviset tutkimusasetelmat.

Toni Taipalus (toni.taipalus@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor

  • Relational databases / Relaatiotietokannat
  • Query languages / Kyselykielet
  • NoSQL and NewSQL
  • Data management / Tiedonhallinta
  • Data mining / Tiedonlouhinta

Tuure Tuunanen (tuure.tuunanen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

  • Design and development methods and processes
  • Understanding and enabling co-creation of value
  • Consumers and digital natives as users

Jari Veijalainen (jari.a.veijalainen@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

Naomi Woods (naomi.woods@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Bachelor/Masters

  • Password Security and Behaviour
  • Memory (human)
  • Cognitive Psychology/Science
  • Information Systems Security
  • Technostress
  • Psychology
  • Neuro Information Systems
  • Information Policy Compliance and Behaviour
  • Quantitative Research

Yixin Zhang (yixin.y.zhang@jyu.fi)

Ohjaan/I supervise: Masters/PhD

 IT adoption and impacts of IT usage

  • Social media and online communities, e.g. usage of social media for citizen participation, knowledge creation and emotional support in online communities
  • Green IT, e.g. IT usage for environmental benefits
  • Human computer interaction
  • Research methods: survey, experiment, field data analysis (e.g. understanding user behaviors though analysis of system log files or crawled data), interview
  • More information: http://users.jyu.fi/~yixzhang/