Matematiikan ja tilastotieteen laitos

Henkilöstö / Staff

Matematiikan ja tilastotieteen laitoksen henkilökunta. Henkilön nimen kohdalla linkki vie tarkempiin henkilötietoihin. Työhuoneet ovat MaD-rakennuksessa Mattilanniemessä, ks. Yhteystiedot. Puhelinten lyhytnumerot ovat käytössä vain yliopiston matkapuhelimien välillä.
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Hallintohenkilöstö / Administration

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
'Yhteystiedot toimisto' kanslia office-maths@jyu.fi MaD356
Honkonen, Miia sihteeri / secretary maths-secretaries-servicecentre@jyu.fi +358 40 8055065 MaD356
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka / mathematics MaD362
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka / mathematics MaD307
Säntti-Ahomäki, Hannele koulutussuunnittelija / education coordinator hannele.santti-ahomaki@jyu.fi +358 40 8053450 MaD365

Professorit / Professors

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Geiss, Stefan professori / professor stefan.f.geiss@jyu.fi +358 40 8053422 matematiikka / mathematics MaD339
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka / mathematics MaD362
Karvanen, Juha professori / professor juha.t.karvanen@jyu.fi +358 40 8054667 tilastotiede / statistics MaD322
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka / mathematics MaD307
Koskela, Pekka professori / professor pekka.j.koskela@jyu.fi +358 40 8053433 matematiikka / mathematics MaD360
Onninen, Jani professori / professor, tv -31.5.2018 jani.k.onninen@jyu.fi +358 40 8053747 matematiikka / mathematics MaD367
Rajala, Kai professori / professor kai.i.rajala@jyu.fi +358 40 8053465 matematiikka / mathematics MaD358
Salo, Mikko professori / professor mikko.j.salo@jyu.fi +358 40 8054476 matematiikka / mathematics MaD359

Lehtorit ja yliopistonopettajat / Lecturers and University Teachers

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Geiss, Christel yliopistonlehtori / senior lecturer christel.j.geiss@jyu.fi +358 40 8053458 stokastiikka / stochastics MaD340
Högmander, Harri lehtori / lecturer harri.hogmander@jyu.fi +358 40 8053459 tilastotiede / statistics MaD330
Kankainen, Annaliisa lehtori / lecturer annaliisa.kankainen@jyu.fi +358 40 8053460 tilastotiede / statistics MaD331
Kärkkäinen, Salme yliopistonlehtori / senior lecturer salme.karkkainen@jyu.fi +358 40 8053461 tilastotiede / statistics MaD327
Laitinen, Anni yliopistonopettaja / university teacher anni.toivola@jyu.fi +358 40 8053451 stokastiikka / stochastics MaD342
Lammi, Päivi yliopistonopettaja / university teacher paivi.e.lammi@jyu.fi +358 40 8053436 matematiikka / mathematics MaD303
Lehrbäck, Juha yliopistonlehtori / senior lecturer juha.lehrback@jyu.fi +358 40 8053437 matematiikka / mathematics MaD370
Lehtonen, Ari lehtori / lecturer ari.t.e.lehtonen@jyu.fi +358 40 8053438 matematiikka / mathematics MaD374
Luoma, Arto yliopistonlehtori / senior lecturer arto.o.luoma@jyu.fi +358 50 3447147 tilastotiede / statistics MaD326
Pankka, Pekka yliopistonlehtori t.v. 31.8.2018 saakka / senior lecturer, LOA until 31.8.2018 pekka.j.pankka@jyu.fi matematiikka / mathematics
Parkkonen, Jouni yliopistonlehtori / senior lecturer jouni.t.parkkonen@jyu.fi +358 40 8053462 matematiikka / mathematics MaD363
Parviainen, Mikko yliopistonlehtori / senior lecturer mikko.j.parviainen@jyu.fi +358 40 8053445 matematiikka / mathematics MaD306
Taskinen, Sara yliopistonlehtori / senior lecturer sara.l.taskinen@jyu.fi +358 40 8053466 tilastotiede / statistics MaD328
Vähäkangas Antti yliopistonopettaja / university teacher antti.v.vahakangas@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD373
Äkkinen, Tuomo yliopistonopettaja / university teacher tuomo.s.akkinen@jyu.fi +358 40 8053456 matematiikka / mathematics MaD309

Tutkijatohtorit ja akatemiatutkijat / Postdoctoral Researcher and Academy Research Fellow

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Arroyo, Angel tutkijatohtori / postdoctoral researcher angel.a.arroyo@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD344
Attouchi, Amal tutkijatohtori / postdoctoral researcher amal.a.attouchi@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD305
Dumont, Thibaut tutkijatohtori / postdoctoral researcher thibaut.t.dumont@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD375
Gerolin Gavea Augusto tutkijatohtori / postdoctoral researcher jose.a.gerolin-gavea@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD332
Ilmavirta, Joonas tutkijatohtori / postdoctoral researcher joonas.ilmavirta@jyu.fi +358 40 8054743 matematiikka / mathematics MaD310
Julin, Vesa akatemiatutkija / Academy research fellow vesa.julin@jyu.fi +358 40 8053429 matematiikka / mathematics MaD304
Jääskeläinen, Jarmo tutkijatohtori / postdoctoral researcher jarmo.t.jaaskelainen@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD372
Koski, Aleksis tutkijatohtori / postdoctoral researcher aleksis.t.koski@jyu.fi +358 40 8053421 matematiikka / mathematics MaD316
Lahti, Panu tutkijatohtori / postdoctoral researcher panu.k.lahti@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD369
Laukkarinen, Eija tutkijatohtori / postdoctoral researcher eija.laukkarinen@jyu.fi stokastiikka / stochastics MaD369
Le Donne, Enrico akatemiatutkija / Academy research fellow enrico.e.ledonne@jyu.fi +358 40 8054706 matematiikka / mathematics MaD313
Lehtonen, Jere tutkijatohtori / postdoctoral researcher jere.ta.lehtonen@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD357
Pohjola Valter tutkijatohtori / postdoctoral researcher valter.c.pohjola@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD314
Rajala, Tapio akatemiatutkija / Academy research fellow tapio.m.rajala@jyu.fi +358 40 8054593 matematiikka / mathematics MaD341
Ruosteenoja, Eero tutkijatohtori / postdoctoral researcher eero.ruosteenoja@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD357
Siljander, Juhana tutkijatohtori (t.v.) / postdoctoral researcher (LOA) juhana.siljander@jyu.fi matematiikka / mathematics
Soto Tomás tutkijatohtori / postdoctoral researcher tomas.a.soto@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD371
Tengvall, Ville tutkijatohtori / postdoctoral researcher ville.tengvall@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD343
Tripaldi, Francesca tutkijatohtori / postdoctoral researcher francesca.f.tripaldi@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD308
Vihola, Matti akatemiatutkija / Academy research fellow matti.s.vihola@jyu.fi +358 40 8053448 stokastiikka / stochastics MaD321
Ärje, Johanna tutkijatohtori / postdoctoral researcher johanna.arje@jyu.fi tilastotiede / statistics MaD324

Tohtorikoulutettavat / Doctoral Students

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Covi, Giovanni tohtorikoulutettava / doctoral student giovanni.g.covi@jyu.fi +39 338 189 5288 matematiikka / mathematics MaD361
Essebei, Fares tohtorikoulutettava / doctoral student fares.f.essebei@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD250
Franks, Jordan tohtorikoulutettava / doctoral student jordan.j.franks@jyu.fi stokastiikka / stochastics MaD252
Hakavuori, Eero tohtorikoulutettava / doctoral student eero.j.hakavuori@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD237
Heino, Joonas tohtorikoulutettava / doctoral student joonas.heino@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD243
Ikonen, Toni tohtorikoulutettava / doctoral student toni.m.h.ikonen@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD368
Kausamo Anna tohtorikoulutettava / doctoral student anna.m.kausamo@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD315
Kivioja, Ville tohtorikoulutettava / doctoral student vikakivi@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD236
Kopra, Juho tohtorikoulutettava / doctoral student juho.j.kopra@student.jyu.fi tilastotiede / statistics MaD319
Kukko, Tuomas tohtorikoulutettava / doctoral student tuomas.s.kukko@jyu.fi tilastotiede / statistics
Liu, Jia tohtorikoulutettava / doctoral student jia.2.liu@jyu.fi tilastotiede / statistics
Lohvansuu, Atte tohtorikoulutettava / doctoral student atte.s.lohvansuu@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD244
Luoto, Antti tohtorikoulutettava / doctoral student antti.k.luoto@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD338
Moisala, Terhi tohtorikoulutettava / doctoral student terhi.k.moisala@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD236
Mukherjee, Shirsho tohtorikoulutettava / doctoral student shirsho.s.mukherjee@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD251
Mönkkönen, Keijo tohtorikoulutettava / doctoral student keijo.m.t.monkkonen@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD249
Nandi, Debanjan tohtorikoulutettava / doctoral student debanjan.s.nandi@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD237
Nguyen, Ngoc Khanh tohtorikoulutettava / doctoral student matematiikka / mathematics MaD368
Nguyen, Tran Thuan tohtorikoulutettava / doctoral student thuan.t.nguyen@jyu.fi stokastiikka / stochastics MaD250
Niemi, Aki tohtorikoulutettava / doctoral student aki.t.niemi@jyu.fi +358 50 3096909 tilastotiede / statistics
Niinikoski, Joonas tohtorikoulutettava / doctoral student joonas.niinikoski@hotmail.fi +358 44 2628799 matematiikka / mathematics MaD361
Niku, Jenni tohtorikoulutettava / doctoral student jenni.m.e.niku@student.jyu.fi tilastotiede / statistics MaD323
Railo Jesse tohtorikoulutettava / doctoral student jesse.t.railo@jyu.fi +358 40 8247218 matematiikka / mathematics MaD249
Rasimus, Martti tohtorikoulutettava / doctoral student martti.i.rasimus@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD244
Räbinä, Antti tohtorikoulutettava / doctoral student antti.t.rabina@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD318
Schultz, Timo tohtorikoulutettava / doctoral student timo.m.schultz@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD251
Siltakoski, Jarkko tohtorikoulutettava / doctoral student jarkko.j.m.siltakoski@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD243
Tikka, Santtu tohtorikoulutettava / doctoral student santtu.tikka@jyu.fi tilastotiede / statistics MaD323
Wang, Zhuang tohtorikoulutettava / doctoral student zhuang.z.wang@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD252
Xu, Haiqing tohtorikoulutettava / doctoral student haiqing.h.xu@student.jyu.fi matematiikka / mathematics MaD252
Ylinen Henri tohtorikoulutettava / doctoral student henri.j.ylinen@jyu.fi +358 50 3009096 matematiikka / mathematics MaD338
Zhu, Zheng tohtorikoulutettava / doctoral student zheng.z.zhu@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD318

Emeritukset

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Kahanpää, Lauri lehtori / lecturer emeritus lauri.kahanpaa@jyu.fi +358 50 4652301 matematiikka / mathematics MaD366
Kuusalo, Tapani pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus tapani.j.kuusalo@jyu.fi matematiikka / mathematics MaD366
Leskinen, Esko pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus esko.leskinen@jyu.fi tilastotiede / statistics MaD366
Nyblom, Jukka pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus jukka.nyblom@jyu.fi +358 50 5229651 tilastotiede / statistics MaD320
Pahkinen, Erkki pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus erkki.pahkinen@jyu.fi +358 50 5126174 tilastotiede / statistics MaD366
Penttinen, Antti pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus antti.k.penttinen@jyu.fi +358 50 5164402 tilastotiede / statistics MaD320