Matematiikan ja tilastotieteen laitos

Henkilöstö / Staff

Matematiikan ja tilastotieteen laitoksen henkilökunta. Henkilön nimen kohdalla linkki vie tarkempiin henkilötietoihin. Työhuoneet ovat MaD-rakennuksessa Mattilanniemessä, ks. Yhteystiedot. Puhelinten lyhytnumerot ovat käytössä vain yliopiston matkapuhelimien välillä.
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Hallintohenkilöstö / Administration

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
'Yhteystiedot toimisto' kanslia office-maths@jyu.fi MaD356
Honkonen, Miia sihteeri / secretary maths-secretaries-servicecentre@jyu.fi +358 40 8055065 MaD356
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka MaD362
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka MaD307
Säntti-Ahomäki, Hannele koulutussuunnittelija / education coordinator hannele.santti-ahomaki@jyu.fi +358 40 8053450 MaD365

Professorit

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Geiss, Stefan professori stefan.f.geiss@jyu.fi +358 40 8053422 matematiikka MaD339
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka MaD362
Karvanen, Juha professori juha.t.karvanen@jyu.fi +358 40 8054667 tilastotiede MaD322
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka MaD307
Koskela, Pekka professori pekka.j.koskela@jyu.fi +358 40 8053433 matematiikka MaD360
Onninen, Jani professori, tv -31.5.2018 jani.k.onninen@jyu.fi +358 40 8053747 matematiikka MaD367
Rajala, Kai professori kai.i.rajala@jyu.fi +358 40 8053465 matematiikka MaD358
Salo, Mikko professori mikko.j.salo@jyu.fi +358 40 8054476 matematiikka MaD359

Lehtorit ja yliopistonopettajat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Geiss, Christel yliopistonlehtori christel.j.geiss@jyu.fi +358 40 8053458 stokastiikka MaD340
Högmander, Harri lehtori harri.hogmander@jyu.fi +358 40 8053459 tilastotiede MaD330
Kankainen, Annaliisa lehtori annaliisa.kankainen@jyu.fi +358 40 8053460 tilastotiede MaD331
Kurittu, Lassi yliopistonopettaja lassi.t.kurittu@jyu.fi matematiikka MaD375
Kärkkäinen, Salme yliopistonlehtori salme.karkkainen@jyu.fi +358 40 8053461 tilastotiede MaD327
Laitinen, Anni yliopistonopettaja anni.toivola@jyu.fi +358 40 8053451 stokastiikka MaD342
Lammi, Päivi yliopistonopettaja paivi.e.lammi@jyu.fi +358 40 8053436 matematiikka MaD303
Lehrbäck, Juha yliopistonlehtori juha.lehrback@jyu.fi +358 40 8053437 matematiikka MaD370
Lehtonen, Ari lehtori ari.t.e.lehtonen@jyu.fi +358 40 8053438 matematiikka MaD374
Luoma, Arto yliopistonlehtori arto.o.luoma@jyu.fi +358 50 3447147 tilastotiede MaD326
Pankka, Pekka yliopistonlehtori, tv -31.8.2018 pekka.j.pankka@jyu.fi +358 40 8054941 matematiikka
Parkkonen, Jouni yliopistonlehtori jouni.t.parkkonen@jyu.fi +358 40 8053462 matematiikka MaD363
Parviainen, Mikko yliopistonlehtori mikko.j.parviainen@jyu.fi +358 40 8053445 matematiikka MaD306
Taskinen, Sara yliopistonlehtori sara.l.taskinen@jyu.fi +358 40 8053466 tilastotiede MaD328
Vähäkangas Antti yliopistonopettaja antti.v.vahakangas@jyu.fi matematiikka MaD373
Äkkinen, Tuomo yliopistonopettaja tuomo.s.akkinen@jyu.fi +358 40 8053456 matematiikka MaD309

Tutkijatohtorit ja akatemiatutkijat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Arroyo, Angel tutkijatohtori angel.a.arroyo@jyu.fi matematiikka MaD344
Attouchi, Amal tutkijatohtori amal.a.attouchi@jyu.fi matematiikka MaD305
Brander, Tommi tutkijatohtori tommi.o.brander@jyu.fi +358 40 8053453 matematiikka MaD325
Dumont, Thibaut tutkijatohtori thibaut.t.dumont@jyu.fi matematiikka MaD357
Gerolin Gavea Augusto tutkijatohtori jose.a.gerolin-gavea@jyu.fi matematiikka MaD332
Helske, Jouni tutkijatohtori jouni.helske@jyu.fi tilastotiede
Ilmavirta, Joonas tutkijatohtori joonas.ilmavirta@jyu.fi +358 40 8054743 matematiikka MaD310
Julin, Vesa akatemiatutkija vesa.julin@jyu.fi +358 40 8053429 matematiikka MaD304
Jääskeläinen, Jarmo tutkijatohtori jarmo.t.jaaskelainen@jyu.fi matematiikka MaD372
Koski, Aleksis tutkijatohtori aleksis.t.koski@jyu.fi +358 40 8053421 matematiikka MaD316
Lahti, Panu tutkijatohtori panu.k.lahti@jyu.fi matematiikka MaD369
Laukkarinen, Eija tutkijatohtori eija.laukkarinen@jyu.fi stokastiikka MaD369
Le Donne, Enrico akatemiatutkija enrico.e.ledonne@jyu.fi +358 40 8054706 matematiikka MaD313
Lehtonen, Jere tutkijatohtori jere.ta.lehtonen@jyu.fi matematiikka MaD368
Pohjola Valter tutkijatohtori valter.c.pohjola@jyu.fi matematiikka MaD314
Rajala, Tapio akatemiatutkija tapio.m.rajala@jyu.fi +358 40 8054593 matematiikka MaD341
Ruosteenoja, Eero tutkijatohtori eero.ruosteenoja@jyu.fi matematiikka MaD368
Siljander, Juhana tutkijatohtori, tv 1.9.2016-31.8.2017 juhana.siljander@jyu.fi mathematics
Soto Tomás tutkijatohtori tomas.a.soto@jyu.fi matematiikka MaD371
Tengvall, Ville tutkijatohtori ville.tengvall@jyu.fi matematiikka MaD343
Tripaldi, Francesca tutkijatohtori francesca.f.tripaldi@jyu.fi matematiikka MaD308
Vihola, Matti akatemiatutkija matti.s.vihola@jyu.fi +358 40 8053448 stokastiikka MaD321
Ärje, Johanna tutkijatohtori johanna.arje@jyu.fi +358 40 8053467 tilastotiede MaD324

Tohtorikoulutettavat ja tutkimusavustajat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Covi, Giovanni tohtorikoulutettava giovanni.g.covi@jyu.fi +39 338 189 5288 matematiikka MaD361
Essebei, Fares tohtorikoulutettava fares.f.essebei@jyu.fi matematiikka MaD250
Franks, Jordan tohtorikoulutettava jordan.j.franks@jyu.fi +358 40 8053431 stokastiikka MaD252
Hakavuori, Eero tohtorikoulutettava eero.j.hakavuori@student.jyu.fi matematiikka MaD237
Heino, Joonas tohtorikoulutettava joonas.heino@jyu.fi +358 40 8053428 matematiikka MaD243
Kausamo Anna tohtorikoulutettava anna.m.kausamo@jyu.fi matematiikka MaD315
Kivioja, Ville tohtorikoulutettava vikakivi@student.jyu.fi matematiikka MaD236
Kopra, Juho tohtorikoulutettava juho.j.kopra@student.jyu.fi tilastotiede MaD319
Kukko, Tuomas tohtorikoulutettava tuomas.s.kukko@jyu.fi tilastotiede
Liu, Jia tohtorikoulutettava jia.2.liu@jyu.fi tilastotiede
Lohvansuu, Atte tohtorikoulutettava atte.s.lohvansuu@student.jyu.fi +358 40 8053453 matematiikka MaD244
Luoto, Antti tohtorikoulutettava antti.k.luoto@student.jyu.fi +358 40 8053425 matematiikka MaD338
Moisala, Terhi tohtorikoulutettava terhi.k.moisala@student.jyu.fi matematiikka MaD236
Mukherjee, Shirsho tohtorikoulutettava shirsho.s.mukherjee@jyu.fi +358 40 8054705 matematiikka MaD251
Mönkkönen, Keijo tohtorikoulutettava keijo.m.t.monkkonen@student.jyu.fi matematiikka MaD249
Nandi, Debanjan tohtorikoulutettava debanjan.s.nandi@jyu.fi +358 40 8053442 matematiikka MaD237
Nguyen, Ngoc Khanh tohtorikoulutettava matematiikka MaD338
Nguyen, Tran Thuan tohtorikoulutettava thuan.t.nguyen@jyu.fi Stokastiikka MaD250
Nicolussi Golo, Sebastiano tohtorikoulutettava sebastiano.nicolussi-golo@jyu.fi matematiikka
Niemi, Aki tohtorikoulutettava aki.t.niemi@jyu.fi +358 50 3096909 tilastotiede
Niinikoski, Joonas tohtorikoulutettava joonas.niinikoski@hotmail.fi +358 44 2628799 matematiikka MaD361
Niku, Jenni tohtorikoulutettava jenni.m.e.niku@student.jyu.fi tilastotiede MaD323
Railo Jesse tohtorikoulutettava jesse.t.railo@jyu.fi +358 40 8247218 matematiikka MaD249
Rasimus, Martti tohtorikoulutettava martti.i.rasimus@jyu.fi matematiikka MaD244
Räbinä, Antti tohtorikoulutettava antti.t.rabina@student.jyu.fi matematiikka MaD318
Schultz, Timo tohtorikoulutettava timo.m.schultz@student.jyu.fi matematiikka MaD251
Siltakoski, Jarkko tohtorikoulutettava jarkko.j.m.siltakoski@student.jyu.fi +358 40 8053469 matematiikka MaD243
Tikka, Santtu tohtorikoulutettava santtu.tikka@jyu.fi tilastotiede MaD323
Wang, Zhuang tohtorikoulutettava zhuang.z.wang@jyu.fi matematiikka MaD252
Xu, Haiqing tohtorikoulutettava haiqing.h.xu@student.jyu.fi matematiikka MaD252
Ylinen Henri tohtorikoulutettava henri.j.ylinen@jyu.fi +358 50 3009096 matematiikka MaD338
Zhu, Zheng tohtorikoulutettava zheng.z.zhu@jyu.fi matematiikka MaD318

Emeritukset

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Huone
Kahanpää, Lauri lehtori emeritus lauri.kahanpaa@jyu.fi +358 50 4652301 matematiikka MaD366
Kuusalo, Tapani professori emeritus tapani.j.kuusalo@jyu.fi matematiikka MaD366
Leskinen, Esko professori emeritus esko.leskinen@jyu.fi tilastotiede MaD366
Nyblom, Jukka professori emeritus jukka.nyblom@jyu.fi +358 50 5229651 tilastotiede MaD320
Pahkinen, Erkki professori emeritus erkki.pahkinen@jyu.fi +358 50 5126174 tilastotiede MaD366
Penttinen, Antti professori emeritus antti.k.penttinen@jyu.fi +358 50 5164402 tilastotiede MaD320