Matematiikan ja tilastotieteen laitos

Henkilöstö

Matematiikan ja tilastotieteen laitoksen henkilökunta. Henkilön nimen kohdalla linkki vie tarkempiin henkilötietoihin. Työhuoneet ovat MaD-rakennuksessa Mattilanniemessä, ks. Yhteystiedot. Puhelinten lyhytnumerot ovat käytössä vain yliopiston matkapuhelimien välillä.
Vaihda näkymä: Aakkosellinen | Galleria | Ryhmitelty

Hallintohenkilöstö

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
'Yhteystiedot toimisto' kanslia office-maths@jyu.fi MaD356
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka FT, dosentti MaD362
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka FT MaD307
Kononen, Anna sihteeri maths-secretaries-servicecentre@jyu.fi +358 40 8054588 YTM MaD356
Säntti-Ahomäki, Hannele koulutussuunnittelija hannele.santti-ahomaki@jyu.fi +358 40 8053450 FM MaD365

Professorit

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
Geiss, Stefan professori stefan.f.geiss@jyu.fi +358 40 8053422 matematiikka MaD339
Juutinen, Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja petri.juutinen@jyu.fi +358 40 8053427 matematiikka FT, dosentti MaD362
Karvanen, Juha professori juha.t.karvanen@jyu.fi +358 40 8054667 tilastotiede TkT MaD322
Kilpeläinen, Tero professori, laitoksen johtaja tero.kilpelainen@jyu.fi +358 40 8053432 matematiikka FT MaD307
Koskela, Pekka professori pekka.j.koskela@jyu.fi +358 40 8053433 matematiikka FT MaD360
Onninen, Jani professori, tv -31.5.2018 jani.k.onninen@jyu.fi +358 40 8053747 matematiikka FT MaD367
Rajala, Kai professori kai.i.rajala@jyu.fi +358 40 8053465 matematiikka FT MaD358
Salo, Mikko professori mikko.j.salo@jyu.fi +358 40 8054476 matematiikka MaD359

Lehtorit ja yliopistonopettajat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
Geiss, Christel yliopistonlehtori christel.j.geiss@jyu.fi +358 40 8053458 stokastiikka MaD340
Högmander, Harri lehtori harri.hogmander@jyu.fi +358 40 8053459 tilastotiede FT MaD330
Julin, Vesa yliopistonlehtori vesa.julin@jyu.fi +358 40 8053429 matematiikka FT MaD304
Kankainen, Annaliisa lehtori annaliisa.kankainen@jyu.fi +358 40 8053460 tilastotiede FT MaD331
Kurittu, Lassi yliopistonopettaja lassi.t.kurittu@jyu.fi matematiikka FT MaD375
Kärkkäinen, Salme yliopistonlehtori salme.karkkainen@jyu.fi +358 40 8053461 tilastotiede FT MaD327
Laitinen, Anni yliopistonopettaja anni.toivola@jyu.fi +358 40 8053451 stokastiikka FT MaD342
Lammi, Päivi yliopistonopettaja paivi.e.lammi@jyu.fi +358 40 8053436 matematiikka FT MaD303
Lehrbäck, Juha yliopistonlehtori juha.lehrback@jyu.fi +358 40 8053437 matematiikka FT MaD370
Lehtonen, Ari lehtori ari.t.e.lehtonen@jyu.fi +358 40 8053438 matematiikka FT, dosentti MaD374
Luoma, Arto yliopistonlehtori arto.o.luoma@jyu.fi +358 50 3447147 matematiikka FT MaD326
Pankka, Pekka yliopistonlehtori, tv -31.8.2018 pekka.j.pankka@jyu.fi +358 40 8054941 matematiikka FT
Parkkonen, Jouni yliopistonlehtori jouni.t.parkkonen@jyu.fi +358 40 8053462 matematiikka FT, dosentti MaD363
Taskinen, Sara yliopistonlehtori sara.l.taskinen@jyu.fi +358 40 8053466 tilastotiede FT, dosentti MaD328
Tuominen, Heli yliopistonlehtori heli.m.tuominen@jyu.fi +358 40 8054594 matematiikka FT, dosentti MaD345
Äkkinen, Tuomo yliopistonopettaja tuomo.s.akkinen@jyu.fi +358 40 8053456 matematiikka FT MaD309

Tutkijatohtorit ja akatemiatutkijat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
Attouchi, Amal tutkijatohtori amal.a.attouchi@jyu.fi matematiikka MaD305
Brander, Tommi tutkijatohtori tommi.o.brander@jyu.fi +358 40 8053453 matematiikka FM MaD325
Gerolin Gavea Augusto tutkijatohtori jose.a.gerolin-gavea@jyu.fi matematiikka MaD332
Helske, Jouni tutkijatohtori jouni.helske@jyu.fi tilastotiede FT
Ilmavirta, Joonas tutkijatohtori joonas.ilmavirta@jyu.fi +358 40 8054743 matematiikka FT MaD310
Koski, Aleksis tutkijatohtori aleksis.t.koski@jyu.fi +358 40 8053421 matematiikka MaD316
Laukkarinen, Eija tutkijatohtori eija.laukkarinen@jyu.fi stokastiikka FT MaD369
Le Donne, Enrico akatemiatutkija enrico.e.ledonne@jyu.fi +358 40 8054706 matematiikka PhD MaD313
Liu, Zhuomin tutkijatohtori zhuomin.z.liu@jyu.fi matematiikka MaD219
Luiro, Hannes tutkijatohtori hannes.s.luiro@jyu.fi +358 40 8053440 matematiikka MaD369
Luisto, Rami tutkijatohtori rami.m.luisto@jyu.fi matematiikka MaD372
Parviainen, Mikko akatemiatutkija mikko.j.parviainen@jyu.fi +358 40 8053445 matematiikka FT, dosentti MaD306
Pohjola Valter tutkijatohtori valter.c.pohjola@jyu.fi matematiikka MaD314
Rajala, Tapio akatemiatutkija tapio.m.rajala@jyu.fi +358 40 8054593 matematiikka FT, dosentti MaD341
Siljander, Juhana tutkijatohtori, tv 1.9.2016-31.8.2017 juhana.siljander@jyu.fi mathematics
Soto Tomás tutkijatohtori tomas.a.soto@jyu.fi matematiikka MaD371
Stenlund, Mikko yliopistotutkija mistenlu@jyu.fi matematiikka MaD344
Tengvall, Ville tutkijatohtori ville.tengvall@jyu.fi matematiikka FT MaD343
Vihola, Matti akatemiatutkija matti.s.vihola@jyu.fi +358 40 8053448 stokastiikka MaD321
Vähäkangas Antti tutkijatohtori antti.v.vahakangas@jyu.fi matematiikka MaD373
Ylinen, Juha tutkijatohtori juha.m.ylinen@jyu.fi matematiikka FT MaD308
Ärje, Johanna tutkijatohtori johanna.arje@jyu.fi +358 40 8053467 tilastotiede FT MaD324

Tohtorikoulutettavat ja tutkimusavustajat

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
Covi, Giovanni tohtorikoulutettava giovanni.g.covi@student.jyu.fi +39 338 189 5288 matematiikka MaD361
Franks, Jordan tohtorikoulutettava jordan.j.franks@jyu.fi +358 40 8053431 stokastiikka MaD252
Hakavuori, Eero tohtorikoulutettava eero.j.hakavuori@student.jyu.fi matematiikka MaD237
Heino, Joonas tohtorikoulutettava joonas.heino@jyu.fi +358 40 8053428 matematiikka FM MaD243
Kausamo Anna tohtorikoulutettava anna.m.kausamo@jyu.fi matematiikka FM MaD315
Kivioja, Ville tohtorikoulutettava vikakivi@student.jyu.fi matematiikka MaD236
Kopra, Juho tohtorikoulutettava juho.j.kopra@student.jyu.fi tilastotiede FM MaD319
Kukko, Tuomas tohtorikoulutettava tuomas.s.kukko@jyu.fi tilastotiede FM
Lehtonen, Jere tohtorikoulutettava jere.ta.lehtonen@student.jyu.fi +358 40 8053420 matematiikka FM MaD249
Liu, Jia tohtorikoulutettava jia.2.liu@jyu.fi tilastotiede
Lohvansuu Atte Sakari Tohtorikoulutettava atte.s.lohvansuu@student.jyu.fi +358 40 8053453 mathematics MaD244
Lohvansuu, Atte tohtorikoulutettava atte.s.lohvansuu@student.jyu.fi +358 40 8053453 matematiikka MaD244
Luoto, Antti tohtorikoulutettava antti.k.luoto@student.jyu.fi +358 40 8053425 matematiikka FM MaD338
Moisala, Terhi tohtorikoulutettava terhi.k.moisala@student.jyu.fi matematiikka MaD236
Mukherjee, Shirsho tohtorikoulutettava shirsho.s.mukherjee@jyu.fi +358 40 8054705 matematiikka MaD251
Nandi, Debanjan tohtorikoulutettava debanjan.s.nandi@jyu.fi +358 40 8053442 matematiikka MaD237
Nguyen, Tran Thuan tohtorikoulutettava thuan.t.nguyen@jyu.fi MaD250
Nicolussi Golo, Sebastiano tohtorikoulutettava sebastiano.nicolussi-golo@jyu.fi matematiikka
Niemi, Aki tohtorikoulutettava aki.t.niemi@jyu.fi +358 50 3096909 tilastotiede
Niinikoski, Joonas tohtorikoulutettava joonas.niinikoski@hotmail.fi +358 44 2628799 matematiikka MaD368
Niku, Jenni tohtorikoulutettava jenni.m.e.niku@student.jyu.fi tilastotiede FM MaD323
Railo Jesse tohtorikoulutettava jesse.t.railo@jyu.fi +358 40 8247218 matematiikka FM MaD249
Rasimus, Martti tohtorikoulutettava martti.i.rasimus@jyu.fi matematiikka MaD244
Ruosteenoja, Eero tohtorikoulutettava eero.ruosteenoja@jyu.fi +358 40 8053428 matematiikka FM MaD243
Räbinä, Antti tohtorikoulutettava antti.t.rabina@student.jyu.fi matematiikka MaD318
Schultz, Timo tohtorikoulutettava timo.m.schultz@student.jyu.fi matematiikka MaD251
Siltakoski, Jarkko tohtorikoulutettava jarkko.j.m.siltakoski@student.jyu.fi +358 40 8053469 matematiikka MaD361
Tikka, Santtu tohtorikoulutettava santtu.tikka@jyu.fi tilastotiede FM MaD323
Wang, Zhuang tohtorikoulutettava zhuang.z.wang@jyu.fi matematiikka MaD252
Ylinen Henri tohtorikoulutettava henri.j.ylinen@jyu.fi +358 50 3009096 matematiikka MaD338
Ylitalo, Anna-Kaisa tohtorikoulutettava anna-kaisa.ylitalo@jyu.fi tilastotiede FM
Zhang, Yi tohtorikoulutettava yi.y.zhang@jyu.fi +358 40 8053420 matematiikka FM MaD250
Zhu, Zheng tohtorikoulutettava zheng.z.zhu@jyu.fi matematiikka MaD318

Emeritukset

Nimi Nimike Sähköposti Puhelinnumero Oppiaine Kuvaus Huone
Kahanpää, Lauri lehtori emeritus lauri.kahanpaa@jyu.fi +358 50 4652301 matematiikka FT MaD366
Kuusalo, Tapani professori emeritus tapani.j.kuusalo@jyu.fi matematiikka FT MaD366
Leskinen, Esko professori emeritus esko.leskinen@jyu.fi tilastotiede FT MaD366
Nyblom, Jukka professori emeritus jukka.nyblom@jyu.fi +358 40 8053463 tilastotiede FT MaD320
Pahkinen, Erkki professori emeritus erkki.pahkinen@jyu.fi +358 50 5126174 tilastotiede YTT MaD366
Penttinen, Antti professori emeritus antti.k.penttinen@jyu.fi +358 50 5164402 tilastotiede FT MaD320