09.10.2018

Programme

programme.jpg

3rd Symposium for Molecular Ecology and Evolution
10-12 October 2018
University of Jyväskylä, Finland

Preliminary program (subject to a change):

You can download the presentation abstracts and poster abstracts.

Wednesday 10.10.2018

11:30-13:00 Arrival & Welcome
13:00-13:15 Welcoming words
13:15-14:00 Invited talk: Dr Siobhan O'Brien "Social interactions in complex microbial communities"
14:00-14:30 Coffee break (with displays of our sponsors Nordic BioSite and Immuno Diagnostic; Ambiotica lobby)
14:30-14:50 Cory Dunn "Bacterial tail anchors can target to discrete organelles when expressed in eukaryotic cells"
14:50-15:10 Matthieu Bruneaux "Environmentally sensitive prophages can dictate bacterial evolution in changing thermal environments"
15:10-15:30 Anton Lavrinienko "Environmental radiation alters the gut microbiome of the bank vole Myodes glareolus"
15:30-15:50 Liam Murphy "Impact of antibiotics on the development of Arctia plantaginis larvae"
15:50-16:20 Coffee break (with displays of our sponsors Nordic BioSite and Immuno Diagnostic; Ambiotica lobby)
16:20-16:40 Alina Niskanen "Consistent inbreeding depression in a house sparrow metapopulation"
16:40-17:00 Xueyun Feng "Introgression and demographic history in the nine-spined stickleback"
17:00-17:20 Sanja Hakala "Surprising viscosity in a supercolonial population of the ant Formica pressilabris"
17:20-17:40 Janne Koskinen "Metabarcoding the mushroom mash"
17:40-18:00 cancelled
18:00-19:30 Dinner
19:30-21:00 "Flash talks" (YAA303) and poster session (Tuma lobby) (poster abstracts)


Thursday 11.10.2018

 9:00-9:45 Invited talk: Erica Leder "Evolution of daylength adaptation in temperate grasses"
 9:45-10:20 Leg-Stretcher
10:20-10:40 Matti Salmela "Rocky Mountain High: biological rhythms and adaptation to high-elevation environments in plant populations"
10:40-11:00 Jaakko Tyrmi "Discovering genetic diversity and molecular basis of local adaptation of Scots pine" 
11:00-11:20 Venera Tyukmaeva "Diapause affects cuticular hydrocarbon composition and mating behaviour of both sexes in Drosophila montana"
11:20-11:40 Suvi Ruuskanen "Prenatal hormone environment programs growth and telomere dynamics"
11:40-12:00 Samuel Andrew "Signs of local adaptation to trace metal contamination in an invasive urban bird"
12:00-13:30 Lunch (with displays of our sponsors BiotopNordic BioSite and Immuno Diagnostic; Ambiotica lobby)
13:30-14:15 Invited student talk: Henry Barton "Inferring the selective pressures acting on insertions and deletions in the great tit genome"
14:15-14:35 Jenni Kesäniemi "Exposure to environmental radionuclides alters mitochondrial dynamics in a wild rodent"
14:35-14:55 Toni Jernfors "Differential gene expression indicates metabolic shift in the bank vole (Myodes glareolus) populating the low-dose radiation environment of Chernobyl exclusion zone"
14:55-15:30 Coffee break (with displays of our sponsors BiotopNordic BioSite and Immuno Diagnostic; Ambiotica lobby)
15:30-15:50 Craig Primmer "Rapid sex-specific evolution of age at maturity is shaped by genetic architecture in Atlantic salmon"
15:50-16:10 Tutku Aykanat "Genetic variation in six6 gene is linked to the diet specialization of Atlantic salmon at sea"
16:10-16:30 Kenyon Mobley "Home ground advantage: selection against dispersers promotes local adaptation in wild Atlantic salmon"
16:30-16:50 Jukka-Pekka Verta "Molecular basis of sex-dependent life-history strategies in Atlantic salmon"
17:00-18:00

Discussion panel – Future Look for Molecular Ecology and Evolution

Guests of the discussion panel: Silva Uusi-Heikkilä, Suvi Ruuskanen, Heikki Helanterä, Matti Jalasvuori

18:30-23:00 Dinner + social

 

Friday 12.10.2018

9:00-9:45 Invited “Local” talk: Lotta-Riina Sundberg "Phages – friends and foes"
9:45-10:05 Veronika Laine "Gene expression network for timing of reproduction"
10:05-10:25 Tommi Nyman "Loss of species and genetic diversity in the parasite communities of endangered seals"
10:25-10:45 Aigi Margus "Roles of acetylcholinesterase genes in organophosphate andcarbamate resistance in Leptinotarsa decemlineata"
10:45-11:10 Coffee break
11:10-11:30 Terhi Honkola "Barriers and pathways structuring the spatial pattern of linguistic variation"
11:30-11:50 Mikko Tiusanen "Flower-visitor communities of an arcto-alpine plant–global patterns in species richness, phylogenetic diversity and ecological functioning"
11:50-12:10 Saskia Wutke "Enriching conserved genomic elements to resolve relationships among Hymenoptera"
12:10-12:30 Closing words; poster prize
12:30-14:00 Lunch and Departure