22.02.2018

Henkilöstö / Staff

Matematiikan ja tilastotieteen laitoksen henkilökunta. Henkilön nimen kohdalla linkki vie tarkempiin henkilötietoihin. Työhuoneet ovat MaD-rakennuksessa Mattilanniemessä, ks. yhteystiedot.

Hallintohenkilöstö / Administration

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
'Yhteystiedot toimisto' kanslia MaD356 office-maths@jyu.fi
Honkonen Miia sihteeri / secretary MaD356 +358 40 8055065 maths-secretaries-servicecentre@jyu.fi
Juutinen Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director MaD362 +358 40 8053427 petri.juutinen@jyu.fi
Kilpeläinen Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department MaD307 +358 40 8053432 tero.kilpelainen@jyu.fi
Säntti-Ahomäki Hannele koulutussuunnittelija / education coordinator MaD365 +358 40 8053450 hannele.santti-ahomaki@jyu.fi

Professorit / Professors

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Geiss Stefan professori / professor MaD339 +358 40 8053422 stefan.f.geiss@jyu.fi
Juutinen Petri professori, varajohtaja, pedagoginen johtaja / professor, vice head of department and pedagogical director MaD362 +358 40 8053427 petri.juutinen@jyu.fi
Karvanen Juha professori / professor MaD322 +358 40 8054667 juha.t.karvanen@jyu.fi
Kilpeläinen Tero professori, laitoksen johtaja / professor, head of department MaD307 +358 40 8053432 tero.kilpelainen@jyu.fi
Koskela Pekka professori / professor MaD360 +358 40 8053433 pekka.j.koskela@jyu.fi
Le Donne Enrico apulaisprofessori / associate professor MaD313 +358 40 8054706 enrico.e.ledonne@jyu.fi
Onninen Jani professori / professor, tv -31.5.2018 MaD367 +358 40 8053747 jani.k.onninen@jyu.fi
Rajala Kai professori / professor MaD358 +358 40 8053465 kai.i.rajala@jyu.fi
Salo Mikko professori / professor MaD359 +358 40 8054476 mikko.j.salo@jyu.fi
Vihola Matti apulaisprofessori / associate professor MaD321 +358 40 8053448 matti.s.vihola@jyu.fi

Lehtorit ja yliopistonopettajat / Lecturers and University Teachers

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Geiss Christel yliopistonlehtori / senior lecturer MaD340 +358 40 8053458 christel.j.geiss@jyu.fi
Högmander Harri lehtori / lecturer MaD330 +358 40 8053459 harri.hogmander@jyu.fi
Kankainen Annaliisa lehtori / lecturer MaD331 +358 40 8053460 annaliisa.kankainen@jyu.fi
Kärkkäinen Salme yliopistonlehtori / senior lecturer MaD327 +358 40 8053461 salme.karkkainen@jyu.fi
Laitinen Anni yliopistonopettaja / university teacher MaD342 +358 40 8053451 anni.t.laitinen@jyu.fi
Lammi Päivi yliopistonopettaja / university teacher MaD303 +358 40 8053436 paivi.e.lammi@jyu.fi
Lehrbäck Juha yliopistonlehtori / senior lecturer MaD370 +358 40 8053437 juha.lehrback@jyu.fi
Lehtonen Ari lehtori / lecturer MaD374 +358 40 8053438 ari.t.e.lehtonen@jyu.fi
Luoma Arto yliopistonlehtori / senior lecturer MaD326 +358 50 3447147 arto.o.luoma@jyu.fi
Pankka Pekka yliopistonlehtori t.v. 31.8.2018 saakka / senior lecturer, LOA until 31.8.2018 pekka.j.pankka@jyu.fi
Parkkonen Jouni yliopistonlehtori / senior lecturer MaD363 +358 40 8053462 jouni.t.parkkonen@jyu.fi
Parviainen Mikko yliopistonlehtori / senior lecturer MaD306 +358 40 8053445 mikko.j.parviainen@jyu.fi
Taskinen Sara yliopistonlehtori / senior lecturer MaD328 +358 40 8053466 sara.l.taskinen@jyu.fi
Vähäkangas Antti yliopistonopettaja / university teacher MaD373 antti.v.vahakangas@jyu.fi
Äkkinen Tuomo yliopistonopettaja / university teacher MaD309 +358 40 8053456 tuomo.s.akkinen@jyu.fi

Tutkijatohtorit ja akatemiatutkijat / Postdoctoral Researcher and Academy Research Fellow

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Arroyo Angel tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD344 angel.a.arroyo@jyu.fi
Attouchi Amal tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD305 amal.a.attouchi@jyu.fi
Dumont Thibaut tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD375 thibaut.t.dumont@jyu.fi
Gerolin Gavea Augusto tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD332 augusto.gerolin@jyu.fi
Ilmavirta Joonas tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD310 +358 40 8054743 joonas.ilmavirta@jyu.fi
Julin Vesa akatemiatutkija / Academy research fellow MaD304 +358 40 8053429 vesa.julin@jyu.fi
Jääskeläinen Jarmo tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD372 +358 40 8053425 jarmo.t.jaaskelainen@jyu.fi
Koski Aleksis tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD316 +358 40 8053421 aleksis.t.koski@jyu.fi
Lahti Panu tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD369 panu.k.lahti@jyu.fi
Laukkarinen Eija tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD369 eija.laukkarinen@jyu.fi
Le Donne Enrico akatemiatutkija / Academy research fellow MaD313 +358 40 8054706 enrico.e.ledonne@jyu.fi
Lehtonen Jere tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD357 jere.ta.lehtonen@jyu.fi
Potenciano Leyter tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD345 leyter.m.potenciano@jyu.fi
Rajala Tapio akatemiatutkija / Academy research fellow MaD341 +358 40 8054593 tapio.m.rajala@jyu.fi
Romney Matthew tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD314 matthew.d.romney@jyu.fi
Ruosteenoja Eero tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD357 eero.ruosteenoja@jyu.fi
Siljander Juhana tutkijatohtori (t.v.) / postdoctoral researcher (LOA) juhana.siljander@jyu.fi
Soto Tomás tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD371 tomas.a.soto@jyu.fi
Tengvall Ville tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD343 ville.tengvall@jyu.fi
Tripaldi Francesca tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD308 francesca.f.tripaldi@jyu.fi
Vihola Matti akatemiatutkija / Academy research fellow MaD321 +358 40 8053448 matti.s.vihola@jyu.fi
Ärje Johanna tutkijatohtori / postdoctoral researcher MaD324 johanna.arje@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat / Doctoral Students

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Covi Giovanni tohtorikoulutettava / doctoral student MaD361 +39 338 189 5288 giovanni.g.covi@jyu.fi
Essebei Fares tohtorikoulutettava / doctoral student MaD250 fares.f.essebei@jyu.fi
Franks Jordan tohtorikoulutettava / doctoral student MaD252 jordan.j.franks@jyu.fi
Hakavuori Eero tohtorikoulutettava / doctoral student MaD237 eero.j.hakavuori@student.jyu.fi
Ikonen Toni tohtorikoulutettava / doctoral student MaD368 toni.m.h.ikonen@student.jyu.fi
Kausamo Anna tohtorikoulutettava / doctoral student MaD315 anna.m.kausamo@jyu.fi
Kivioja Ville tohtorikoulutettava / doctoral student MaD236 vikakivi@student.jyu.fi
Kukko Tuomas tohtorikoulutettava / doctoral student tuomas.s.kukko@jyu.fi
Liu Jia tohtorikoulutettava / doctoral student jia.2.liu@jyu.fi
Lohvansuu Atte tohtorikoulutettava / doctoral student MaD244 atte.s.lohvansuu@student.jyu.fi
Luoto Antti tohtorikoulutettava / doctoral student MaD338 antti.k.luoto@student.jyu.fi
Moisala Terhi tohtorikoulutettava / doctoral student MaD236 terhi.k.moisala@student.jyu.fi
Mukherjee Shirsho tohtorikoulutettava / doctoral student MaD251 shirsho.s.mukherjee@jyu.fi
Mönkkönen Keijo tohtorikoulutettava / doctoral student MaD249 keijo.m.t.monkkonen@student.jyu.fi
Nandi Debanjan tohtorikoulutettava / doctoral student MaD237 debanjan.s.nandi@jyu.fi
Nguyen Ngoc Khanh tohtorikoulutettava / doctoral student MaD368 khanh.n.nguyen@jyu.fi
Nguyen Tran Thuan tohtorikoulutettava / doctoral student MaD250 thuan.t.nguyen@jyu.fi
Niemi Aki tohtorikoulutettava / doctoral student +358 50 3096909 aki.t.niemi@jyu.fi
Niinikoski Joonas tohtorikoulutettava / doctoral student MaD361 +358 44 2628799 joonas.k.niinikoski@student.jyu.fi
Niku Jenni tohtorikoulutettava / doctoral student MaD323 jenni.m.e.niku@student.jyu.fi
Railo Jesse tohtorikoulutettava / doctoral student MaD249 +358 40 8247218 jesse.t.railo@jyu.fi
Rasimus Martti tohtorikoulutettava / doctoral student MaD244 martti.i.rasimus@jyu.fi
Räbinä Antti tohtorikoulutettava / doctoral student MaD318 antti.t.rabina@student.jyu.fi
Schultz Timo tohtorikoulutettava / doctoral student MaD251 timo.m.schultz@student.jyu.fi
Siltakoski Jarkko tohtorikoulutettava / doctoral student MaD243 jarkko.j.m.siltakoski@student.jyu.fi
Tikka Santtu tohtorikoulutettava / doctoral student MaD323 santtu.tikka@jyu.fi
Wang Zhuang tohtorikoulutettava / doctoral student MaD252 zhuang.z.wang@jyu.fi
Xu Haiqing vieraileva tohtorikoulutettava / visiting doctoral student MaD252 haiqing.h.xu@student.jyu.fi
Ylinen Henri tohtorikoulutettava / doctoral student MaD338 +358 50 3009096 henri.j.ylinen@jyu.fi
Zhu Zheng tohtorikoulutettava / doctoral student MaD318 zheng.z.zhu@jyu.fi

Emeritukset

Nimi Nimike Huone Puhelinnumero Sähköposti
Kahanpää Lauri lehtori / lecturer emeritus MaD366 +358 50 4652301 lauri.kahanpaa@jyu.fi
Kuusalo Tapani pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus MaD366 tapani.j.kuusalo@jyu.fi
Leskinen Esko pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus MaD366 esko.leskinen@jyu.fi
Nyblom Jukka pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus MaD320 +358 50 5229651 jukka.nyblom@jyu.fi
Pahkinen Erkki pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus MaD366 +358 50 5126174 erkki.pahkinen@jyu.fi
Penttinen Antti pro­fes­so­ri / pro­fes­sor eme­ri­tus MaD320 +358 50 5164402 antti.k.penttinen@jyu.fi