07.09.2018

Yliopistopalvelut

Talous- ja palvelujohtaja Päivi Seppä, paivi.seppa@jyu.fi, + 358 50 591 952

Johdon tukipalvelut 

Lakiasiainjohtaja Sanna Anttilainen, sanna.anttilainen@jyu.fi, + 358 50 443 2367

Vastuualueen keskeisiä tehtäviä ovat yliopiston hallituksen ja rehtorin käsiteltäväksi tulevien asioiden valmistelu, johdon tukipalvelut ja oikeudelliset palvelut sekä kir­jaa­mo ja ar­kis­to. 

Henkilöstöpalvelut

Henkilöstöjohtaja Jouni Valjakka, jouni.valjakka@jyu.fi, puh. +358 50 336 5404

Henkilöstöpalvelut-vastuualue toimii yliopiston ja yksiköiden johdon henkilöstöjohtamisen kumppanina ja edistää henkilöstötyötä yliopistossa. 

Digipalvelut 

Ent. IT-palvelut
Digijohtaja Ari Hirvonen, ari.p.hirvonen@jyu.fi, puh. +358 40 504 5891

Yhteydenotot: palvelupiste@jyu.fi
Palveluiden yhteystiedot

Koulutuspalvelut

Opintopalvelujohtaja Mari Ikonen, mari.a.ikonen@jyu.fi, puh. +358 40 805 4678

Koulutuspalveluiden tehtävänä on vastata yliopiston opintohallinnon palveluista ja tuesta, koordinoida kansainvälistä liikkuvuutta sekä tarjota työelämäpalveluita.  Koulutuspalvelut palvelee hakijoita, opiskelijoita, henkilökuntaa ja opetusta antavia yksiköitä sekä yhteistyökumppaneita.

Yhteydenotot:
Hakijapalvelut: hakijapalvelut@jyu.fi
Opiskelun tukipalvelut: opiskelijapalvelut@jyu.fi
Kansainväliset palvelut: international-office@jyu.fi
Maahanmuuttajien ohjaus ja neuvonta: simhe-info@jyu.fi
Työelämäpalvelut: rekry@jyu.fi

Koulutuspalveluiden henkilöstö (tiedekuntien ja erillislaitosten lähipalvelut)

Toiminnan ohjaus 


ent. Strateginen johtaminen ja kehittäminen

Kehitysjohtaja Jarkko Pirkkalainen, jarkko.pirkkalainen@jyu.fi, +358 40 737 3364

Yliopiston strategiatyö ja toimeenpano, tiede- ja korkeakoulupolitiikka.  

Talous-ja tilapalvelut

Talous- ja palvelujohtaja Päivi Seppä, paivi.seppa@jyu.fi, puh. +358 50 591 9522

Viestintä ja yhteisöllisyys

Yhteysjohtaja Anu Mustonen, anu.mustonen@jyu.fi, puh. +358 50 564 9022

Markkinointi- ja viestintäpalvelut

Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Taina Erkkilä, taina.h.erkkila@jyu.fi, puh. 040 805 5166

Yhteydenotot: viestinta@jyu.fi, puh. +358 40 805 4403

  • Viestintäpäällikkö Liisa Harjula (sisäinen ja ulkoinen viestintä): puh. +358 40 805 4403, liisa.harjula@jyu.fi
  • Viestintäpäällikkö Miikka Kimari (digitaalinen viestintä, sosiaalinen media): puh. +358 50 522 2015, miikka.kimari@jyu.fi
  • Henkilöstön yhteystiedot

Käyntiosoite: Päärakennus (C)

Tutkimus- ja innovaatiopalvelut


Tutkimuksen kehittämispäällikkö Timo Taskinen, +358 400 648 504
Tutkimusrahoituksen erityisasiantuntija Elina Humala, elina.humala@jyu.fi, puh. +358 40 805 4715
Innovaatiotoiminnan erityisasiantuntija,  Riikka Reitzer, riikka.reitzer@jyu.fi

Tutkimus- ja innovaatiopalvelut auttaa tutkimusrahoituksen hakemisessa ja tarjoaa asiantuntija-apua tutkimushankkeiden suunnittelussa, keksintöasioissa sekä tutkimustulosten hyödyntämisessä.

Yhteydenotot: ris@jyu.fi

Henkilöstön yhteystiedot

Palvelukeskus

Palvelukeskuksen johtaja Tarja Keihäsvuori, tarja.keihasvuori@jyu.fi, puh. +358 40 805 4545

Palvelukeskuksen toiminta omana vastuualueenaan päättyi 1.9.2018.  Palvelukeskus henkilökunnalle intranetissä.