Henkilöstö

Historian ja etnologian henkilöstö/Staff

Hallinto

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja Suomen historia H205.3 +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Keinänen Anu Hela-harjoittelija (viestintä) etnologia H219-220 Lämpiö +358408055135 hela-viestinta@jyu.fi
Kämäräinen Heikki Hela-harjoittelija H102 +358408092396 hela-harjoittelija@campus.jyu.fi
Liimatainen Riitta sihteeri D103 +358408053408 riitta.liimatainen@jyu.fi
Matikainen Satu koulutussuunnittelija historia ja etnologia H202 +358401838943 satu.m.matikainen@jyu.fi
Ojala Jari professori, laitosjohtaja historia H212 +358400247387 jari.ojala@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja historia H205.2 +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi
Anttila Kaisa tutkimusavustaja etnologia M319 kaisa.m.anttila@jyu.fi
Heikkilä Aino tutkimusavustaja historia M319 aino.e.heikkila@student.jyu.fi
Jouttijärvi Wiivi-Maria tutkimusavustaja historia M319 wiivi-maria.b.jouttijarvi@student.jyu.fi
Lakka Emilia tutkimusavustaja historia M319 emilia.l.lakka@student.jyu.fi
Luukkonen Jussipekka tutkimusavustaja historia M319 jussipekka.a.luukkonen@student.jyu.fi
Närhi Juha tutkimusavustaja historia M319 juha.a.narhi@student.jyu.fi
Pietilä Pekka tutkimusavustaja historia M319 pekka.j.pietila@student.jyu.fi
Salmela Ville tutkimusavustaja historia Historica ville.a.salmela@student.jyu.fi

Professorit

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Ojala Jari professori, laitosjohtaja historia H212 +358400247387 jari.ojala@jyu.fi
Ahonen Pertti professori yleinen historia H219 +358408054491 pertti.t.ahonen@jyu.fi
Fingerroos Outi professori etnologia H232 +358404818455 oufinger@jyu.fi
Ihalainen Pasi professori yleinen historia H229 +358400247457 pasi.t.ihalainen@jyu.fi
Karonen Petri professori Suomen historia H231 +358400247388 petri.k.karonen@jyu.fi
Korkiakangas Pirjo professori emerita etnologia +358408093892 pirjo.korkiakangas@jyu.fi
Lamberg Juha-Antti professori strategia ja taloushistoria H210 +358505771698 juha-antti.lamberg@jyu.fi
Nummela Ilkka professori emeritus taloushistoria +358400247438 ilkka.nummela@jyu.fi
Stark Laura professori, HYTK:n varadekaani etnologia H220 +358400247439 laura.stark@jyu.fi
Vilkuna Kustaa H. J. professori Suomen historia H211 +358400248059 kustaa.vilkuna@jyu.fi

Yliopistotutkijat, yliopistonlehtorit ja -opettajat

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja Suomen historia H205.3 +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja historia H205.2 +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi
Eilola Jari akatemiatutkija Suomen historia H213 +358505845765 jari.eilola@jyu.fi
Halmesvirta Anssi yliopistotutkija yleinen historia H215 +358400248060 anssi.halmesvirta@jyu.fi
Jouhki Jukka yliopistonlehtori etnologia H217 +358400247436 jukka.jouhki@jyu.fi
Koskivirta Anu yliopistotutkija Suomen historia H 203 +358 40 8054515 anu.k.koskivirta@jyu.fi
Matikainen Olli yliopistotutkija Suomen historia H302 +358408093893 olli.p.matikainen@jyu.fi
Mikkonen Simo akatemiatutkija, yliopistotutkija yleinen historia H121 +358408093949 simo.mikkonen@jyu.fi
Mäkinen Minna yliopistonopettaja etnologia H217 +358408053988 minna.k.makinen@jyu.fi
Niiranen Susanna yliopistotutkija yleinen historia H203 +358408094012 susanna.niiranen@jyu.fi
Nykänen Panu yliopistotutkija historia H301b +358408054240 panu.k.nykanen@jyu.fi
Pajari Ilona yliopistotutkija historia H301b +3588054642 ilona.pajari@jyu.fi
Roiko-Jokela Heikki yliopistotutkija Suomen historia H231 +358408053995 heikki.roiko-jokela@jyu.fi
Tenhunen Sirpa yliopistonlehtori etnologia H217 +358408054140 sirpa.l.tenhunen@jyu.fi
Wilmi Jorma yliopistotutkija Suomen historia H302 +358400247981 jorma.wilmi@jyu.fi

Tutkijatohtorit, apurahatutkijat ja tutkijat

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Frigren Pirita tutkijatohtori Suomen historia H123 +358406856350 pirita.frigren@jyu.fi
Hagelstam Sonja tutkijatohtori +358503747888 sonja.e.hagelstam@jyu.fi
Haikari Janne tutkijatohtori Suomen historia +358408093196 janne.haikari@jyu.fi
Hakanen Marko tutkijatohtori Suomen historia H301 +358408053983 marko.hakanen@jyu.fi
Hemminki Tiina tutkijatohtori Suomen historia H201 +358408053984 tiina.s.hemminki@jyu.fi
Holmila Antero tutkijatohtori historia H110 +358408093381 antero.holmila@jyu.fi
Hytönen Kirsi-Maria tutkija etnologia H308 +358408053479 kirsi-maria.hytonen@jyu.fi
Häkkinen Teemu tutkijatohtori yleinen historia H301 +358408053987 teemu.hakkinen@jyu.fi
Hämeenaho Pilvi tutkijatohtori Etnologia H201 +358408053508 pilvi.hameenaho@jyu.fi
Hänninen Riitta tutkija etnologia +358408054282 riitta.j.hanninen@jyu.fi
Kaarkoski Miina tutkijatohtori yleinen historia H110 miina.u.kaarkoski@jyu.fi
Kananen Heli tutkijatohtori Suomen historia +358406650656 heli.k.kananen@jyu.fi
Koskinen Ulla tutkijatohtori historia +3588054751 ulla.m.koskinen@jyu.fi
Koskinen-Koivisto Eerika tutkijatohtori Etnologia H308 eerika.koskinen-koivisto@jyu.fi
Kuha Miia tutkijatohtori Suomen historia +358 408054910 miia.p.kuha@jyu.fi
Laine-Frigren Tuomas tutkijatohtori yleinen historia H123 +358408053991 tuomas.laine-frigren@jyu.fi
Malinen Antti tutkijatohtori Suomen historia +358407473949 antti.j.malinen@jyu.fi
Nevalainen Pasi tutkijatohtori Suomen historia H213 +358408054875 pasi.a.nevalainen@jyu.fi
Oksanen Johanna projektitutkija, tohtorikoulutettava Suomen historia H308 +358408053930 johanna.e.t.oksanen@jyu.fi
Parvikko Tuija tutkija H110 tuija.m.parvikko@jyu.fi
Pennanen Henna-Riikka tutkijatohtori yleinen historia henna-riikka.pennanen@jyu.fi
Potinkara Nika projektitutkija etnologia H110 +358408055019 nika.potinkara@jyu.fi
Roitto Matti tutkijatohtori yleinen historia H110 +358408053998 matti.roitto@jyu.fi
Räihä Antti tutkijatohtori, SA Suomen historia H213 +358408053996 antti.raiha@jyu.fi
Saarimäki Pasi tutkijatohtori Suomen historia H302 +358408054490 pasi.saarimaki@jyu.fi
Sarkamo Ville tutkijatohtori Suomen historia H301 +358408054465 ville.sarkamo@jyu.fi
Särkkä Timo tutkijatohtori, SA yleinen historia H301b +358408093958 timo.sarkka@jyu.fi
Tilli Jouni tutkijatohtori historia +358408054876 jouni.a.tilli@jyu.fi
Turunen Arja tutkijatohtori, SA Etnologia arja.h.turunen@jyu.fi
Turunen Olli tutkijatohtori taloushistoria +358405293662 olli.t.turunen@jyu.fi
Uotila Merja tutkijatohtori Suomen historia H201 merja.j.uotila@jyu.fi
Voutilainen Miikka tutkijatohtori taloushistoria H123 +358408054497 miikka.p.voutilainen@jyu.fi

Tohtorikoulutettavat

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Abbasi Maryam tohtorikoulutettava etnologia H301a abbasimaryam525@gmail.com
Alajoutsijärvi Arto tohtorikoulutettava Taloushistoria alajouts@student.jyu.fi
Auvinen Timo tohtorikoulutettava Suomen historia
Diaz Delgado Raitala Diana tohtorikoulutettava Etnologia diana.raitala@gmail.com
Enlund Magnus tohtorikoulutettava Suomen historia
Eronen Elina tohtorikoulutettava Etnologia elina.m.eronen@student.jyu.fi
Haaparinne Zachris tohtorikoulutettava Yleinen historia H301a +358408054620 zaemhaap@student.jyu.fi
Hangasmaa Leena tohtorikoulutettava etnologia +358445570204 leena.e.hangasmaa@student.jyu.fi
Heikkilä Hannu tohtorikoulutettava Suomen historia H135 hannu.t.heikkila@jyu.fi
Hiljanen Mikko tohtorikoulutettava Suomen historia H123 +358408054805 mikko.hiljanen@jyu.fi
Häkkinen Anne tohtorikoulutettava etnologia Kärki Bb357 +358408092633 anne.m.hakkinen@jyu.fi
Häkkinen Kalevi tohtorikoulutettava etnologia h.kalevi.hakkinen@student.jyu.fi
Häkkinen Ville tohtorikoulutettava yleinen historia H135 +358408054806 ville.m.hakkinen@student.jyu.fi
Impola Petteri tohtorikoulutettava Suomen historia H135 petteri.s.impola@jyu.fi
Julkunen Lauri tohtorikoulutettava Suomen historia H135 +358505996458 lauri.julkunen@jyu.fi
Jyrinki Viliina tohtorikoulutettava Suomen historia +358408054090 viliina.k.jyrinki@student.jyu.fi
Kajander Konsta tohtorikoulutettava etnologia H123 konsta.p.a.kajander@jyu.fi
Kalliomäki Petteri tohtorikoulutettava Suomen historia petteri.j.kalliomaki@student.jyu.fi
Kantanen Anna tohtorikoulutettava Suomen historia anna.m.kantanen@jyu.fi
Kari Vesa-Matti tohtorikoulutettava yleinen historia vesa-matti.t.kari@jyu.fi
Kauppinen Elina tohtorikoulutettava yleinen historia H135 aini.e.kauppinen@student.jyu.fi
Kelk Karli tohtorikoulutettava Suomen historia
Kokko Jani tohtorikoulutettava yleinen historia
Kontturi Saara-Maija tohtorikoulutettava Suomen historia H123 saara-maija.kontturi@jyu.fi
Kristiansson Jesper tohtorikoulutettava Yleinen historia jesper.v.e.kristiansson@student.jyu.fi
Leppä Jani tohtorikoulutettava taloushistoria
Leukumaa-Autto Saila tohtorikoulutettava yleinen historia saila.leukumaa@jyu.fi
Luttinen Jaana tohtorikoulutettava taloushistoria +358445252378 jaana.luttinen@jyu.fi
Manninen Laura-Mari tohtorikoulutettava yleinen historia laura-mari.j.manninen@jyu.fi
Matikainen Juha tohtorikoulutettava Suomen historia juha.e.matikainen@student.jyu.fi
Muhonen Ari tohtorikoulutettava Suomen historia
Muittari Anna tohtorikoulutettava etnologia anna.h.mottonen@gmail.com
Mäkelä Jyri tohtorikoulutettava etnologia +358408054548 jyri.p.makela@jyu.fi
Mäkinen Minna yliopistonopettaja etnologia H217 +358408053988 minna.k.makinen@jyu.fi
Mäkinen Virpi tohtorikoulutettava Suomen historia +358505430212 virpi.k.makinen@jyu.fi
Möttönen Tuomas tohtorikoulutettava (väit.) taloushistoria
Nenola Pirjo tohtorikoulutettava etnologia +358400949323 pirjo.nenola@jyu.fi
Niiranen Anna tohtorikoulutettava yleinen historia H135 anna.a.niiranen@jyu.fi
Nissi Kaisa tohtorikoulutettava (väit.) etnologia +358456722170 kaisa.nissi@jyu.fi
Nissinen Jukka tohtorikoulutettava yleinen historia
Nykänen Nooa tohtorikoulutettava Taloushistoria H301b nooa.p.nykanen@jyu.fi
Oksanen Johanna projektitutkija, tohtorikoulutettava Suomen historia H308 +358408053930 johanna.e.t.oksanen@jyu.fi
Ollila Sanna-Kaisa tohtorikoulutettava Etnologia sanna.s-k.ollila@jyu.fi
Partti Kenneth tohtorikoulutettava yleinen historia H110 kenneth.e.a.partti@student.jyu.fi
Pitkänen Silja tohtorikoulutettava yleinen historia silja.k.pitkanen@student.jyu.fi
Puranen Karoliina tohtorikoulutettava Suomen historia H135 karoliina.n.puranen@student.jyu.fi
Rahman Atiqur tohtorikoulutettava Etnologia rahman.smatiqur@gmail.com
Raippalinna Liia tohtorikoulutettava etnologia liia.m.l.raippalinna@student.jyu.fi
Rautiainen Pirjo tohtorikoulutettava etnologia ph.rautiainen@gmail.com
Renganathan Mowshimkka tohtorikoulutettava Etnologia mowshimkka@gmail.com
Rissanen Anu tohtorikoulutettava Suomen historia anu.h.t.rissanen@jyu.fi
Saksholm Juho tohtorikoulutettava Suomen historia H301a +358408054632 juho.m.saksholm@student.jyu.fi
Salla Olavi tohtorikoulutettava Suomen historia
Salmi Jelena tohtorikoulutettava etnologia jelena.j.salmi@jyu.fi
Schenk Riikka tohtorikoulutettava Etnologia riikka.koutaniemi@gmail.com
Seppälä Jarmo tohtorikoulutettava taloushistoria +358408053999 jarmo.e.seppala@jyu.fi
Sinikangas Maarit tohtorikoulutettava etnologia maarit.j.sinikangas@student.jyu.fi
Stutz Christian tohtorikoulutettava taloushistoria
Tammela Joonas tohtorikoulutettava Suomen historia H123 +358408054124 joonas.s.tammela@jyu.fi
Tarmio Nora tohtorikoulutettava etnologia nora.k.tarmio@student.jyu.fi
Taskinen Jarmo tohtorikoulutettava Yleinen historia H135 +358408054619 jarmo.a.e.taskinen@student.jyu.fi
Tawah Sanna tohtorikoulutettava etnologia H135 sanna.tawah@jyu.fi
Tuovinen Meri tohtorikoulutettava Etnologia H102 meri.t.tuovinen@student.jyu.fi
Turunen Riina tohtorikoulutettava Suomen historia H123 +358408053392 riina.j.turunen@jyu.fi
Uusitalo Eeva tohtorikoulutettava etnologia
Valta Reijo tohtorikoulutettava taloushistoria
Vappula Jorma tohtorikoulutettava Suomen historia
Vesterinen Ida tohtorikoulutettava Yleinen historia ida.a.a.vesterinen@student.jyu.fi
Vettenniemi Erkki tohtorikoulutettava Suomen historia
Vuorenpää Pirjo tohtorikoulutettava Taloushistoria 020 6155219 vuorenpaapirjo@gmail.com
Wacklin Jouko tohtorikoulutettava taloushistoria
Ylikotila Anna-Kaisa tohtorikoulutettava Suomen historia H123 +358408054915 anna-kaisa.k.ylikotila@student.jyu.fi
Ylönen Irene tohtorikoulutettava Suomen historia B218 +358504285259 irene.ylonen@jyu.fi

Dosentit

Nimi Nimike Oppiaine Huone Puhelinnumero Sähköposti
Einonen Piia yliopistotutkija, pedagoginen johtaja Suomen historia H205.3 +358408054727 piia.einonen@jyu.fi
Valtonen Heli yliopistotutkija, varajohtaja historia H205.2 +358408054897 heli.valtonen@jyu.fi
Alho Olli dosentti etnologia
Anttonen Marjut dosentti etnologia
Anttonen Pertti dosentti etnologia
Coleman Michael dosentti yleinen historia
Eilola Jari akatemiatutkija Suomen historia H213 +358505845765 jari.eilola@jyu.fi
Eloranta Jari dosentti taloushistoria
Fingerroos Outi professori etnologia H232 +358404818455 oufinger@jyu.fi
Haikala Sisko dosentti yleinen historia
Halmesvirta Anssi yliopistotutkija yleinen historia H215 +358400248060 anssi.halmesvirta@jyu.fi
Hietala Marjatta dosentti yleinen historia
Hokkanen Kari dosentti yleinen historia
Hokkanen Markku dosentti historia markku.j1.hokkanen@jyu.fi
Ihalainen Pasi professori yleinen historia H229 +358400247457 pasi.t.ihalainen@jyu.fi
Jouhki Jukka yliopistonlehtori etnologia H217 +358400247436 jukka.jouhki@jyu.fi
Kamppinen Matti dosentti etnologia
Kangas Lasse dosentti Suomen historia
Keränen Jorma dosentti Suomen historia
Kokko Marja dosentti Suomen historia B327 +358408053780 marja.l.kokko@jyu.fi
Korkiakangas Pirjo professori emerita etnologia +358408093892 pirjo.korkiakangas@jyu.fi
Korpela Jukka dosentti yleinen historia
Kostet Juhani dosentti Suomen historia
Kotilainen Sofia dosentti Suomen historia sofia.p.kotilainen@jyu.fi
Lamberg Marko dosentti Suomen historia
Lappi Tiina-Riitta dosentti
Löfström Jan dosentti etnologia
Matikainen Olli yliopistotutkija Suomen historia H302 +358408093893 olli.p.matikainen@jyu.fi
Mikkonen Simo akatemiatutkija, yliopistotutkija yleinen historia H121 +358408093949 simo.mikkonen@jyu.fi
Myllyntaus Timo dosentti taloushistoria
Niiranen Susanna yliopistotutkija yleinen historia H203 +358408094012 susanna.niiranen@jyu.fi
Pajari Ilona yliopistotutkija historia H301b +3588054642 ilona.pajari@jyu.fi
Rantatupa Heikki dosentti Suomen historia
Riukulehto Sulevi dosentti taloushistoria
Roiko-Jokela Heikki yliopistotutkija Suomen historia H231 +358408053995 heikki.roiko-jokela@jyu.fi
Vares Vesa dosentti Suomen historia
Vesterinen Ilmari professori emeritus etnologia ilmari.vesterinen@jyu.fi
Vihola Teppo dosentti Suomen historia
Viitaniemi Matti dosentti Suomen historia
Vilkuna Anna Maria dosentti Suomen historia
Vilkuna Kustaa H. J. professori Suomen historia H211 +358400248059 kustaa.vilkuna@jyu.fi
Wilmi Jorma yliopistotutkija Suomen historia H302 +358400247981 jorma.wilmi@jyu.fi